Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Социалната тема блестеше с отсъствието си в словото на Симеон

0 коментара

Уважаеми господин председател,
Уважаеми господин президент,
Ваше светейшество,
Ваши превъзходителства,
Госпожи и господа народни представители!

Днес Народното събрание ще се произнесе по един от най-важните въпроси на всеки мандат - структурата, състава и програмните намерения на новото правителство. Ще се опитам пред вас да представя част от изводите и оценките на Коалиция за България, които определят нашата позиция.

Първо, искам да кажа, че това, че лидерът на НДСВ пое премиерския пост, е един позитивен ход. Това означава, че движението и неговият лидер поемат докрай отговорността за управлението. Второ, добре е, че правителството е съставено изцяло от нови и, бих казал, предимно млади хора, необременени от предишни провали. Това също е знак, макар че все още не е гаранция за промяната. Във всички случаи ние няма да бързаме със своите оценки, но ще кажа, че в този кабинет има сериозен потенциал и дано той да се реализира.

Трябва да призная обаче, че по наше мнение НДСВ не успя, а може би и не пожела да формира програмно правителство. По изричните декларации на лидерите на движението кабинетът ще изпълнява собствената му предизборна платформа. Това впрочем прозвуча преди малко и тук, от трибуната. Кабинетът, по наше мнение, е по-скоро партиен, отколкото експертен.

Въпреки присъствието на сериозни и уважавани технократи в него, правителството изразява по-скоро партийно и бих казал дори еднолична воля. Ние ще формираме по-цялостно своята позиция на основата на една комплексна оценка по няколко основополагащи документа, по-важните от които са:

- Програмата декларация. И трябва да призная, че според мен днешното слово на кандидат-премиера е друг жанр. То дава по-скоро един схематичен отговор на много въпроси. Отговор, който се приближава по-скоро до предизборна платформа, отколкото до програмна декларация в класическото разбиране за характера на документа.

- На второ място - проектът за държавния бюджет за 2002 г.

- На трето място - програмата за управление на страната за целия мандат, чиято подготовка, по наше мнение, вече закъснява.

И не на последно място по важност - законодателната програма на Министерския съвет, без която парламентът не би могъл да изпълнява ритмично една от основните си функции. Само при наличието на целия този комплекс от документи ние можем да обосновем разгърната, цялостна оценка за характера на новото правителство и отношението ни към него.

Разбира се, както и при откриването на Тридесет и деветото обикновено Народно събрание, така и сега аз искам да подчертая, да потвърдя, че ние ще бъдем една конструктивна, съзидателна, националноотговорна и социално ангажирана позиция. Ние ясно обявихме параметрите на своята конструктивност и на евентуалната си радикална опозиционност.

Днес ще допълним аргументацията и в моето слово, и в речите на моите колеги.

Гласуването по избора на правителството, уважаеми дами и господа, определя мястото на парламентарните формации в координатната система управление - опозиция. Това гласуване е знак къде виждаме позицията си в парламентарното пространство. След днешния вот, по всичко личи, структурирането на новия парламент ще съответства на резултатите от 17 юни на формираните нагласи и очаквания.

В днешното заседание Парламентарната група на Коалиция за България няма да подкрепи избора на новото правителство. Ние ще гласуваме "въздържали се" по следните основни причини:

Първо, защото вотът на избирателите, казвам го за сетен път, ни отреди място в опозиционното пространство. Нашите избиратели гласуваха за друга програма, за друг характер на управление.

Второ, ние няма да дадем своя положителен вот за правителството, защото изминалите седмици след 17 юни показаха, че новото мнозинство не се нуждае от подкрепата на левицата. НДСВ заложи - това е само един от конкретните примери, които могат да се дадат - на консултации само надясно. Потърси коалиционната си база при ДПС и СДС, с което затвърди впечатлението за десноцентристкия характер на формацията, и разбира се, на управлението.

Всъщност, от самото начало НДСВ имаше позиция на въздържане към нас, така че помежду ни не се установиха взаимоотношения и нашата позиция - тази позиция, която сега излагам пред вас - е реципрочна. Искам да вярвам, че помежду ни доверието тепърва ще се развива и ще се изгражда, но като процес, в който не е най-важното формализирането на отношенията ни.

Гласуването "въздържал се" илюстрира, надявам се достатъчно ясно, нашата заявка да бъдем конструктивна, умерена, градивна опозиция. Още от първия ден на новия кабинет ние даваме ясни знаци, че нямаме намерение да се противопоставяме самоцелно. Опозиционният стил на СДС, заченат от времето на 39-те, стилът на реваншизма, на конфронтацията, на глухата опозиция, това не е нашият стил.

Гласуването на старта на кабинета е класически основен критерий за определянето на мястото при структуриране на парламентарното пространство. Крайната опозиция, нормално е, аз уважавам това право на СДС, ще гласува "против". Нашата позиция е смекчена и това е другият знак, на който лявата страна на залата залага. Надявам се той да бъде разбран и от мнозинството, и от нашите избиратели.

НДСВ трябва да оценят нашата добронамереност, но трябва да се помни, уважаеми господи и господа, че добро не може да се прави насила, което на парламентарен език означава, че мнозинството трябва да има и да държи инициативата по затоплянето на парламентарния и на общополитическия климат.

Това че в правителството са поканени и привлечени кметове, избрани с бюлетината на левицата, е преди всичко висока оценка за техните качества. Защото за разлика от нас, уважаеми госпожи и господа, преди всичко към вас от дясно, тези кметове са избрани убедително в мажоритарна конкуренция и са управлявали успешно в изключително сложната обстановка, която СДС създаваше на местните органи.

От включването на кметовете, имам предвид и предложението на Движението за права и свободи, в централната власт новото управление и най-вече България само може да спечели. Ангажиментът на тези кандидати към правителството е в индивидуално качество и съм сигурен, че те ще го потвърдят. Те не са в кабинета с политически мандат от Коалиция за България. Те, разбира се, ще имат нашата морална подкрепа, но нека да е ясно: ние нямаме намерения да делим кабинета на чужди и свои. Това е правителство на Република България, на всички граждани и ние затова му пожелаваме успех като цяло.

Включването на Движението за права и свободи в изпълнителната власт по наше мнение е един позитивен факт и сигурни сме, че ДПС ще бъде един от стабилизиращите компоненти на властта. В същото време трябва да кажем, че участието на ДПС в правителството е изпитание за етнополитическия модел, за етническата култура на всички ни, за парламентарните партии, за българи и турци, за християни и мюсюлмани.

С ДПС на власт етническият модел може да бъде развит и утвърден като безспорно най-конвертируемия продукт на досегашния преход, но при определени обстоятелства, смея да изразя това опасение, той може да бъде сериозно ерозиран. Знак за това беше кампанията, предприета от Съюза на демократичните сили в последните една-две седмици, с което те показаха, че ще атакуват именно Движението за права и свободи в новия кабинет. Нещо повече, крайната десница няма да се посвени, по наше мнение, да провокира етническо напрежение и противопоставяне. СДС няма да се спре да поставя и на карта сигурността на страната, за да постигне собствените си цели.

От зрелостта, от мъдростта на всички ни, уважаеми госпожи и господа, зависи доколко ще останем пример за етническа стабилност, за граждански мир, който е основно условие, както знаем, за развитието на процеса на европейската ни интеграция.

Това, че господин Симеон Сакскобургготски ще се закълне след малко в републиканската Конституция, е важен исторически и политически акт. Но стабилността на управлението предполага и един недвусмислен отказ от претенции за реставрация на монархията и в стратегически план. Тук фразата "Когато му дойде времето" вече не работи.

Когато казваме, че ще градим опозиционното си поведение върху темелите на Конституцията, то това обаче не означава, че се изчерпва с отстояването на републиканския характер на държавното ни устройство.

Днес повече от всякога трябва да си припомним, че Конституцията повелява, че България е демократична, правова и социална държава. С активната си законодателна дейност, с цялата си парламентарна активност ние ще се опитаме да уплътним с политика постановката за социалния характер на българската република.

И още нещо. Начинът на формирането на кабинета засилва опасенията, че се върви към игнориране на партиите, към разбиването на политическия модел. Длъжни сме да предупредим, че развитието на тази тенденция ще срещне нашия отпор.

Много важно е да се подчертае фактът, че в пълно съответствие с волята на избирателите СДС е извън властта. Това е основна предпоставка за промяната, която огромната част от обществото желаеше. Това е, бих казал, задължителното условие за разчистване на тежкото наследство, което поема новото правителство - да се потърси отговорност за злоупотребата с властта и в крайна сметка да се тръгне на чисто.

Досегашните управляващи, които ще продължат да се самоизолират, ще бъдат очевидно деструктивният фактор. Още с първите си действия ръководството на СДС показа, че ще заложи на обструкцията, на самоцелното противопоставяне и целенасоченото спъване и блокиране работата на парламента и правителството.

Ние от своя страна нямаме намерение да се натикаме в другия ъгъл. Няма да заложим на огледални действия на крайната десница. Ситуацията е радикално променена и ние няма да бъдем първосигнална опозиция.

Забележителен е фактът, че основните тези, с които СДС обосновава днешния си вот, визират БСП и внушават, че те са единствената опозиция. Действително СДС са уникална опозиция. Винаги са били такива и този път останаха верни на себе си да бъдат опозиция главно на БСП и от време на време - на Движението за права и свободи.

Що се отнася до тезата за подмяната на вота, колеги отдясно, можехте да бъдете по-оригинални, а не да вземете механично нашата теза от миналата седмица.

Без съмнение най-важното и определящото за съдбата на правителственото мнозинство е дали ще съумее да реализира ангажиментите си за нова икономическа политика и особено доколко ще успее да овладее огнищата на социално напрежение. Политическите процеси след изборите ще се развиват на икономическа основа, която крие значителен кризисен и рисков потенциал. Изискват точна оценка и готовност за адекватна реакция и от страна на управляващите, и от опозицията.

Ние не само ще подкрепяме, но дори ще осъществяваме политически натиск за такива реформи, които имат своята поносима социална цена. Защото е ясно, че забавянето на реформите ще влоши отношенията с международните финансови институции, а неизпълнението на ангажиментите към безработните и бедните ще предизвика ново социално напрежение.

Ние ще подкрепим всички усилия, насочени към създаването на функционираща пазарна икономика, към запазването на макроикономическата стабилност и валутния борд, практиката на балансиран бюджет, но при осигуряването на бърз икономически растеж и привличане в страната на сериозни чужди инвестиции. Ние ще осъществяваме натиск върху мнозинството за изпълнение на поетите ангажименти за намаляване бремето на преките данъци, за въвеждането на семейното подоходно облагане, широкото използване на инвестиционния данъчен кредит, намаляване срока за връщане на ДДС.

Основен критерий, уважаеми госпожи и господа, за отношението към правителството е доколко в програмно-управленската си заявка то остава вярно на поетите ангажименти от предизборната платформа. Трябва да призная, че някои изказвания на ключови фигури в НДСВ сякаш очертават редуциране или дори отказ от предварително поети ангажименти. Например отстъплението от идеята за ревизия на приватизационните сделки и особено отсъствието на социалната тема в следизборните изявления на представителите на мнозинството. Аз наистина недоумявам защо тази тема отсъстваше и в словото на кандидат-премиера. Блестеше с отсъствието си този проблем.

Някак си неусетно бяха снети важни обещания, като например за увеличаването на детските надбавки и на доходите като цяло. Планираният в предизборната платформа на НДСВ нулев бюджетен дефицит - трябва да изразя това опасение - може да рефлектира върху социалните проблеми, да задълбочи мизерията.

Като опозиционна политическа сила Коалиция за България ще следи действията на новото правителство и ще осъществява политически натиск, ще предизвиква обществен дебат при отклонение от заявените в предизборната кампания цели на управляващите.

Дали ще бъде устойчиво новото управление, зависи от въздействието на много разнопосочни фактори. Аз бих посочил някои от тях.

Много важно е дали новите управляващи ще съумеят да проведат успешна административна реформа, да формират администрация от европейски тип, която няма да препятства техните управленски усилия. Доколко управляващото мнозинство ще преодолява очевидната си неподготвеност - законодателна и управленска - доколко успешно ще навакса загубата на темпо, която е очевидна за всички, и не на последно място - ще съумее ли ръководството на НДСВ да издържи натиска на икономическите групировки.

От външнополитическите предизвикателства пред новия кабинет бих откроил няколко. Ще съумее ли да запази стратегическата европейска ориентация като намери един по-балансиран курс да възстанови контактите с традиционните партньори на България и да икономизира външната политика на България в противовес с досегашния идеологизиран подход? Как ще се ориентира в условията на остра конфликтност на етно-религиозна основа в Косово и в Македония, която ще ражда може би повече от досега ежедневно рискове и заплахи за Балканите, в това число и за България?

И най-сетне, как мнозинството ще преодолява трудностите по пътя на евроинтеграцията? Защото досега беше изминат по-лесният път. Постигнатото беше по-скоро доверие в аванс. Бяха отворени по-лесните теми на преговорите. Трудното, особено в икономическия сектор и с оглед на социалните критерии, тепърва предстои. В това отношение отново искам да подчертая, че мнозинството може да разчита на съдействието на опозицията.

Благодаря ви още веднъж. На добър час на новото правителство!

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.