Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Социолозите отчитат положителни обществени нагласи за правата на малцинствата

0 коментара

В последните години се забелязва позитивна тенденция в развитието на българското правно съзнание, свързано с малцинствата, каза социологът Живко Георгиев от BBSS Галъп - София, на конференция за българския етнически модел и предизвикателствата пред него, проведена в четвъртък в Новия български университет (НБУ) в столицата.

Според социолога днес в сравнение с началото на прехода българското мнозинство в много по-голяма степен е съгласно да признае правата на малцинствата.

Има и известно скъсяване на етническата дистанция, като това се забелязва най-вече в отношенията между българи и турци, каза Георгиев. Нищо позитивно обаче не се случва в отношението към ромите, допълни той. По думите му в началото на прехода отношението на обществото е било негативно, а ромите са декларирали позитивна нагласа. Сега има взаимност в тенденцията към отхвърляне, смята Живко Георгиев.

Социологът предупреди, че обществото трябва да прояви бдителност към т.нар. когнитивни вируси. Той обясни, че това са идеи, които променят съзнанието и действат на принципа на компютърните вируси. По думите му гражданският елит трябва да развие способността да разпознава идеите с подобен потенциал. Тези идеи взривиха Босна и Херцеговина, добави той.

Между 80 и 90% от турците, българо-мохамеданите и ромите желаят медиите да отразяват проблемите им, свързани с безработицата, сочат данни от изследване на социологическата агенция GfK, представени от директора ѝ Светослав Славов на конференцията.

Изследването е за медийната активност на трите малцинства. То е направено през януари в девет региона с концентрация на трите етнически малцинства, уточни Славов. Направени са по 50 интервюта с турци и с българо-мохамедани и 100 интервюта с роми.

Според директора на агенцията изследването не претендира за представителност.

По-голямата част от интервюираните турци и роми смятат, че отразените в медиите проблеми са им близки, докато българо-мохамеданите са на мнение, че тези проблеми са абстрактни, каза Славов. Той обясни още, че и трите групи искат да виждат в медиите повече материали за проблема с безработицата, следвани от проблемите за здравето и здравеопазването. Ромите искат да се говори повече и за битовите им проблеми, добави социологът.

Анкетираните не вярват, че медиите могат да помогнат за решаване на проблемите им, каза Славов. По думите му представителите и на трите малцинства смятат, че етническата принадлежност на журналистите не влияе на работата им върху теми за етническите малцинства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.