Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Союз се скачи успешно с Международната космическа станция

0 коментара

Екипажът на деветата поред експедиция на Международната космическа станция - руснакът Генадий Падалка, американецът Майкъл Финк и холандеца Андре Кейперс от Европейската космическа агенция, вече е на борда ѝ, предаде ИТАР-ТАСС.

Руският пилотиран кораб Союз ТМА-4, с който пристигнаха космонавтите, се скачи успешно с МКС, съобщи по-рано руският център, който контролира космическата мисия. Екипажите бяха поздравени от ръководствата на руската, американската и европейската космическа програма.

Руснакът Александър Калери и американецът Майкъл Фоул, които работят в орбита от октомври м. г., с радост посрещнаха новата смяна, за която бяха приготвили почерпка, продължава агенцията. По традиция това става в руския сегмент от МКС, защото е най-просторен, разказа Юрий Усачов, един от най-опитните руски космонавти.

Усачов категорично опроверга приказките за "космическите 100 грама", които космонавтите тайно си носели от Земята. За половин година в орбита никога не съм виждал там алкохол, потвърди пред кореспондент на ИТАР-ТАСС преди полета командирът на новия екипаж на МКС Генадий Падалка. По думите му по пътя до станцията космонавтите на борда на Союз се хранят единствено с консерви и сокове, защото нямат устройство за подгряване на храната. Затова винаги молим посрещачите да ни приготвят нещо топло за хапване, каза той.

Падалка и Финк, които ще сменят Калери и Фоул, ще работят в орбита половин година - ще проведат разнообразни научни експерименти и медицинско-биологични проучвания. Планирани са и две излизания на космонавтите в открития космос, за да подготвят МКС за скачване с първия европейски товарен космически кораб "Жул Верн", който ще стартира към станцията през април 2005 г.

Третият член на екипажа на Союз ТМА-4 - холандецът Андре Кейперс от Европейската космическа агенция, ще проведе биологически и технически експерименти и ще участва в телемост с холандски деца. Кейперс ще се завърне на Земята на 30 април заедно с екипажа на осмата основна експедиция, работил в орбита вече 186 денонощия.

Откакто американската космическа совалка Колумбия експлодира на 1 февруари м.г., смяната на екипажите на МКС и снабдяването ѝ с необходимите продукти и материали се осъществява единствено с руски кораби, тъй като НАСА прекрати полетите на совалките си поне до есента на тази година, припомня Франс прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.