Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спецслужбите да минат под шапката на президента, предлага БСП

0 коментара

Спецслужбите да минат под координираща управленческа шапка на президента, предлага Цвятко Цветков, председател на комисията на Висшия съвет на БСП по националната сигурност, бивш секретар на МВР и бивш зам.-началник на Шесто управление на Държавна сигурност.

Според него най-добре е тази шапка да се създаде като развитие на Консултативния съвет по национална сигурност със съответно изменение в закона. Първата стъпка в тази посока е подобряване на координацията между двата съществуващи съвета по сигурността - към президента и към премиера и съответните парламентарни комисии, казва Цвятко Цветков пред БТА.

Той лансира предложения на БСП за реформи в системата на националната сигурност във връзка с членството в НАТО и ЕС.

Минаването на спецслужбите под шапката на президента обаче противоречи на Конституцията. В чл. 105 се казва, че Министерският съвет ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната, а в алинея 2 се посочва, че Министерският съвет осигурява обществения ред и националната сигурност и осъществява общото ръководство на държавната администрация и въоръжените сили.

От конституционните текстове следва, че органът, който трябва да осъществява оперативното ръководство на специалните служби, е правителството.

Базирайки се и на тези текстове, миналата година депутатът от левицата бивш шеф на НРС Бриго Аспарухов подготви проектозакон, според който трябваше да се отнемат всички правомощия на тогавашния президент Петър Стоянов по отношение на спецслужбите и те да минат под разпореждането на МС. Откакто лидерът на БСП Георги Първанов обаче бе избран за президент, БСП забрави за този проектозакон.

Цвятко Цветков смята още, че вече "с нищо не може да бъде оправдано забавянето на отстраняването на кадровите недоразумения" в ръководствата на спецслужбите.По негово мнение след 10 ноември 1989 г. спецслужбите преминали първо през етап на разграждане на старата система, като това станало бързо и необмислено, а съграждането им при новите условия ставало без ясна философия и концепция, която да оформя рамките на националната политика, коментира той.

В спецслужбите не може да се правят шокови реформи, защото после трудно се възстановят, е мнението на Цвятко Цветков. По думите му при реформирането трябва да бъдат отчетени опитът в присъединителните процеси на страните, приети вече в НАТО и ЕС, международните еталони, рисковете и заплахите в съвременния свят. Ще трябва да се съобразим и с националните си и регионалните особености, с опита си и с парите, с които разполагаме, каза още Цвятко Цветков.

Според Цвятко Цветков сред неотложните стъпки, свързани с поканата ни за членство в НАТО, са промени в Концепцията за национална сигурност и във военната доктрина на страната. След това ще трябва да се изработят законите за задачите, структурно-функционалната организация и взаимоотношенията на подсистемите на националната система за сигурност, като с това ще се реши и архитектурата на управлението им.

Най-големият и най-неясен като решение проблем пред спецслужбите в света е как в условията на ограничен национален управленчески суверенитет да защитават националните интереси или това е въпросът за съотношението между национално и наднационално, смята Цвятко Цветков. Голяма част от управлението се диктува и от външни фактори и службите трябва да подпомогнат преценката кое е добре за страната и кое не, добави той.

Другият въпрос, който предстои да бъде решен у нас е как да бъдат управлявани целенасочено спецслужбите в рамките на държавата и нейната единна държавна политика, каза бившият секретар на МВР. Ако това го няма, координацията и взаимодействието между отделните специални служби става най-слабото им място, допълни той.

Лидерът на СДС Надежда Михайлова каза през миналата седмица, че ОДС ще предложи план за действие за това, което предстои да бъде направено във връзка с реформата в армията, специалните служби, секретността на информацията, конституционната реформа в съдебната система и др.

Президентът Георги Първанов каза в края на миналия месец, че след получаването на поканата за членство в алианса предстоят промени в законодателната база за някои от службите. На съвместно заседание миналия месец парламентарните комисии по външна политика, отбрана и сигурност и по вътрешна сигурност и обществен ред стигнаха до заключението, че е необходим Закон за националната сигурност, който да регламентира мястото, функциите, рамките на дейността и взаимодействието между спецслужбите. Депутатите решиха работна група от всички политически сили да подготви проекта за закон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.