Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спецслужбите в ЕС не си обменят данни заради взаимно недоверие

Държавите членки още не са приложили решението си от 2015-та

5 коментара
Спецслужбите в ЕС не си обменят данни заради взаимно недоверие

Спецслужбите в европейските страни продължават да избягват обмена на сведения, включително по отношение на ислямистите, тъй като традиционно не се доверяват една на друга. Такова мнение изрази известният в Германия експерт по тероризма Петер Нойман в публикувано в четвъртък интервю за германския вестник "Билд".

"В Европа няма централна база данни, където да се съхраняват имената на всички чуждестранни бойци, на лицата, представляващи заплаха за обществената сигурност, както и на потенциални терористи", отбеляза той. "Европейските служби за сигурност продължават да не си обменят данни, защото си нямат доверие", подчертава Нойман.

"Билд" посочва, че "държавите членки на Европейския съюз до ден днешен не са приложили решения на Европейската комисия от 2015 г., предвиждащи да бъде ускорен обменът на информация между полицейските служби".

В резултат "от 4500 ислямисти, които са тръгнали от ЕС (към горещи точки), в Шенгенската информационна система има данни само за 2000", съобщил за вестника Щефан Майер, експерт по вътрешна политика в парламентарната група на ХДС/ХСС в Бундестага.

Европейските държави още през 2001 г., след терористичните атентати от 11 септември, създадоха така наречената Група за борба с тероризма - неформално обединение на спецслужби от 30 страни (28-те членки на ЕС плюс Норвегия и Швейцария) за по-тясно взаимодействие в борбата с екстремистите.

"Човек се пита какво още трябва да се случи, за да започнем да съгласуваме действията си в борбата срещу тероризма", казва пред "Билд" ръководителят на Комисията по външни работи на Европейския парламент Елмар Брок.

"На национално равнище никога няма да победим терористите", убеден е той.

Терористите в Европа преминават граници, но разузнаването не, коментира американският "Ню Йорк таймс", като припомня, че поне един от атентаторите е бил депортиран от Турция в Холандия миналата година, като е имало индикации, че е джихадист.

Изданието отбелязва, че ако е бил необходим още един пример за това, че европейските разузнавания не обменят сведения за потенциални терористи и не действат по такава информация, то вчерашното установяване на самоличностите на атентаторите със сигурност е такъв.

Вече е достатъчно ясно, че терористите, които работят за "Ислямска държава" мислят, сътрудничат и действат трансгранично, без да се съобразяват с национални граници".

"Все по-належащ за Европа става въпросът: може ли и тя да направи същото?", отбелязва "Ню Йорк таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. so what_deactivated_1521205049
    #5

    ОБЯСНЕНИЯ ДО ТРОЛА ХЕГЕРЛАНД не споделят информация за да не стигне ДО РУСКИ ШПИОНИ КАТО ВАС

  2. анита хегерланд
    #4

    Тема за размисъл: защо ценностите на ЕС тук не работят? В каква насока Меркел вижда единството?

  3. pposhta
    #3

    доверие в ДАНС ???

  4. Miau
    #2
  5. Борето от София
    #1

    Татяна Ваксберг; Deutsche Welle (DW) "Въпросът изобщо не е в това защо американците не пишат на български. Нито в това дали са прави в опасенията си. Въпросът е дали съществуват българските власти. Ако от САЩ са имали данни за опасност на българска територия и не са я съобщили на българските си съюзници, не е много сигурно, че тези съюзници биват взимани на сериозно. Ако пък са я съобщили, а българите са преценили, че предупреждението не е основателно, въпросът е как са стигнали до този извод. С помощта на какъв опит, умения, експерти, анализатори и общообразователен минимум?"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.