Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срещата на Г-8 завърши с демонстрация на единство

0 коментара

Лидерите на Г-8 се договориха за насърчаване на демокрацията в Близкия изток и за облекчаване на външния дълг на Африка.

На пресконференции след разговорите в американския щат Джорджия американският президент Джордж Буш и британският премиер Тони Блеър омаловажиха появилите се различия на форума за ролята на НАТО в Ирак.

В известен смисъл този форум бе обречен на успех. Всички държавни лидери бяха дошли тук решени, ако не да забравят, то поне да смекчат своите разногласия около Ирак. Така че дори спорът на Франция със Съединените щати и Великобритания за възможна разширена роля на НАТО, бе бързо изоставен, предаде Би Би Си.

Домакинът на срещата, американският президент Джордж Буш, получи това, което искаше - разговорите да се съсредоточат върху насърчаване на демокрацията в Близкия изток, въпреки че ръководителят на Белия дом изрично подчерта, че това не е опит да се наложи промяна отвън в тази част на света:
Съгласуването на плана за Близкия изток бе съпроводено с компромиси от страна на САЩ, включително и подчертаването, че реформите трябва да дойдат от самите страни в региона, а не да бъдат налагани отвън.

"Напълно разбирам, че имаше известна загриженост, когато тази инициатива бе оповестена - в смисъл, че Америка се опитва да накара света да прилича на Америка. Това няма да се случи. Наясно съм, че свободното общество в Близкия изток трябва да е отражение на културата и традициите на тези държави, а не на Америка", каза президентът Буш.

По настояване на европейските лидери в документа, призоваващ за реформи в Близкия изток, бе поставен акцент и върху решаването на арабско - израелския конфликт.

Буш се отказа от участие на НАТО в Ирак

Окуражен от единодушната подкрепа в Съвета за сигурност на ООН по новата американско - британска резолюция за Ирак, президентът Буш още в началото на форума на Г-8 призова НАТО да се включи по-активно в страната след предаването на властта на 30 юни. Френският президент Жак Ширак обаче незабавно възрази, че не е работа на НАТО да се меси в Ирак.

При закриването на срещата Буш призна, че предложението му е било нереалистично. "Не очаквам да бъдат предложени повече войски от НАТО", каза той.

Едновременно с това добави, че "общият дух" за оказване на помощ на Ирак е бил "много окуражаващ".

Германският канцлер Герхард Шрьодер изключи възможността за участие на Германия при обучаването на иракски войници, съобщи АФП. На срещата на Г-8 той ясно е показал, че не може да се очаква германско участие в тази област, каза Шрьодер. Канцлерът посочи ангажимента на страната си при обучаването на афганистански и иракски полицаи.

Руският президент Владимир Путин пък е заявил, че страната му няма да участва във фонда Голям Близък Изток, независимо от факта, че по принцип подкрепя предложението на американския президент. Путин подчертава, че "разбира и подкрепя идеята, която е навременна", но че едновременно с това начините и механизмите за нейното осъществяване трябва да са такива, че да не бъдат изтълкувани като " намеса във вътрешното положение на страните" от региона.

Облекчения за най-бедните африкански държави

Лидерите на Г-8 постигнаха и скромни споразумения да бъде облекчен външния дълг на някои от най-бедните държави в Африка и да бъде оказана помощ в обучението на хиляди африкански войници, които да участват в мироопазващи мисии.

Първоначално лидерите на Г-8 бяха обещали да разширят програмата за облекчаване на дълговете на най - бедните държави до края на 2006 г. Двадесет и три от страните, включени в тази програма, са африкански.

Африканските лидери бяха разочаровани в искането си за пълно елиминиране на задълженията им към МВФ.
Но като се има предвид колко много пари бяха похарчени за охрана на срещата, британският премиер Тони Блеър бе попитан дали разговорите не са били просто скъпоструващо пропиляно време:
"За всяка среща на върха може да се спори дали си е струвало да бъде провеждана. Не знам. Не казвам, че светът вече е по-щастливо място за живеене, но бих казал, че има смисъл от форум, на който можем да се съберем и да обсъдим тези въпроси", отбеляза британският министър-председател.

Това беше втората среща на Г-8 след войната в Ирак. Въпреки че разногласията между страните все още не са отшумели, обстановката, в която се провеждаха разговорите, бе значително по-ведра.

Догодина домакин на форума ще бъде шотландското градче Гленегълс. Премиерът Тони Блеър още отсега се извини на неговите жители за хаоса, който мерките за сигурност вероятно ще предизвикат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.