Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срещата на "Източното партньорство" заобиколи различията по ключови въпроси

В заключителния документ не се говори за анексията на Крим, нито за възможно членство в ЕС на бившите съветски републики

4 коментара
Срещата на "Източното партньорство" заобиколи различията по ключови въпроси

Лидерите на страните от ЕС и шест бивши съветски републики приключиха в петък в Рига срещата на върха с обща декларация за продължаване на "Източното партньорство" въпреки различията по ключови въпроси, предаде Ройтерс.

В текста е използвана "сложна" формулировка за анексията на Крим от Русия, за да бъдат удовлетворени както Украйна, така и Армения и Беларус, които подкрепиха Русия при гласуването в ООН по въпроса, отбелязва огенцията.

Иначе в документа се подчертава подкрепата за териториалния интегритет на Украйна и се призовава за цялостното изпълнение на подписаното в Минск споразумение между страните от украинския конфликт. Изразява се и пълна подкрепа за мисията на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Украйна и работата на контактната група.

Заключителната пресконференция бе забавена с един час, докато председателят на Европейския съвет Доналд Туск телефонираше на азербайджанския президент Илхам Алиев. Служители на ЕС казаха, че това се е наложило, за да бъде успокоен Алиев във връзка със споменаването в декларацията с един ред на конфликта за Нагорни Карабах с Армения - също страна от "Източното партньорство".

Туск омаловажи разногласията на пресконференцията, заявявайки, че телефонният разговор е свързан с "диференцирания" подход, който ЕС прилага към шестте бивши съветски републики. Той настоя, че няма никакъв разрив с богатата на петрол мюсюлманска държава на Каспийско море. "Азербайджан иска да засили сътрудничеството с ЕС", увери Туск.

В документа дори има специален текст, в който се посочва, че срещата на върха на Източното партньорство в Рига подкрепя създаването на Южен газов коридор, който да съедини Европейския съюз с каспийските региони, заобикалящ Русия, както и за реверсивно подаване на газ за Украйна.

Европейският съюз и страните от програмата "Източно партньорство“ потвърдиха интереса си към развитието на диференцирани отношения, заяви Доналд Туск. "Днес всички потвърдихме общия си интерес да развиваме силни и по-тесни диференцирани отношения с всеки от нашите партньори, за да им помогнем да станат по-устойчиви на фона на растящите заплахи пред стабилността и сигурността в региона и да направят суверенен избор“, каза Туск.

В заключителния документ няма фраза за възможно членство в ЕС. Признават се обаче европейският стремеж и европейският избор на заинтересованите партньори. ЕС каза на бившите съветски републики, че не е време да се говори за еврочленство, но в същото време остави вратата отворена за отмяна на визовия режим, обобщава Euobserver.

От шестте източни партньори Украйна, Грузия и Молдова се стремят към по-тесни връзки с ЕС; Азербайджан, който Брюксел обвинява в нарушения на човешките права при режима на Алиев, следва по-неутрална линия; а Армения и Беларус са по-близо до Москва, посочва Ройтерс.

Европейският съюз е постигна взаимно съгласие с Армения за мащабите на бъдещите отношения, заяви Доналд Туск на пресконференцията. В същото време той заяви, че по отношение на сътрудничеството с Беларус са необходими още стъпки за задълбочаване на сътрудничеството. Туск съобщи още, че участниците в срещата са приели предложението на Азербайджан за обновяване на отношенията му с ЕС.

В ЕС няма единно мнение за бъдещото развитие на програмата "Източно партньорство“, заяви председателят на Европейския парламент Мартин Шулц. "По отношение на Русия, ние се придържаме към единна линия, но нямаме единен подход към "Източно партньорство“, каза той. Шулц отбеляза, че участието на Азербайджан и Беларус в "Източно партньорство“ ограничава програмата, тъй като вътрешното устройство в тези страни противоречи на европейските ценности. "В този смисъл тази среща бе само промеждутъчна стъпка, не повече. Смятам, че фактът, че тя се състоя, е добър. Но "Източно партньорство“ в отношение на страни като Азербайджан и Беларус, чието вътрешно устройство е несъвместимо с ЕС и нашите ценности, също отежнява срещата“, добави Шулц.

"Що се отнася до Грузия и Украйна, те демонстрират добри резултати, но има някои аспекти, по които изразихме своите препоръки. На 15 декември ЕК ще публикува своята оценка за тези страни, въз основа на която ще бъде взето решение по визовия въпрос“, каза председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. На свой ред председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че всички европейски лидери реагират положително на възможността за либерализиране на визовия режим за Украйна и Грузия.

България подкрепя суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страните от "Източното партньорство", както и визовата либерализация с тези държави, при изпълнение на необходимите условия, заяви българският министър-председател в изказването си по време на пленарната сесия на срещата.

Бойко Борисов отбеляза, че държавите от Източна Европа не следва да бъдат поставяни пред дилемата да избират между ЕС и Русия. "Установяването на функционираща демокрация, стабилни институции и силна икономика е в интерес както на самите партньори и ЕС, така и на Русия", заяви той.

По отношение на визовата либерализация, той приветства напредъка на Украйна и Грузия и изрази надежда за успешно завършване на процеса по примера на Молдова, която от април 2014 г. се ползва от безвизов режим.

Организирането на настоящата среща по-малко от две години след тази във Вилнюс, предвид настъпилите междувременно драматични събития в региона, демонстрира обединителната сила на Източното партньорство и неговия потенциал за постигане на дългосрочна стабилност и просперитет в Източна Европа", отбеляза премиерът Борисов. Той допълни, че успехът е обвързан с капацитета и волята на правителствата на страните-партньори да осъществяват договорените реформи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.