Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срив на фондовите борси напомни началото на финансовата криза от 2008 г.

Еврокомисарят Оли Рен успокоява пазарите, че в еврозоната всичко е под контрол

0 коментара
Срив на фондовите борси напомни началото на финансовата криза от 2008 г.

Фондовите борси по света отбелязаха срив в четвъртък, който напомни на инвеститорите събитията от 2008 г., когато фалира американският гигант "Лемън Брадърс" и започна световната финансова криза, предаде ББС.

Сривът стана на фона на понижението на цените на петрола, като барел от сорта Брент слезе на 106 долара.

В петък неприятностите на борсите продължиха. Веднага след откриването на Лондонската борса стойността на акциите на стоте най-големи компании на нея (FTSE 100) се понижиха с 2.5%, германският индекс DAX слезе с 2.61%, а френският CAC – 1.25%.

Негативните тенденции обаче бяха прекъснати от съобщенията от САЩ, според които американската икономика е създала през юли 117 000 работни места, което е сериозно увеличение в сравнение с месец по-рано, съобщи Франс прес. Тези данни водят до понижаване на безработицата от 9.2% през юни на 9.1% през юли, гласи съобщението на Министерството на труда на САЩ.

Борсите реагираха на положителната новина с повишение.

Еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Оли Рен заяви на извънредна пресконференция в петък в Брюксел, че не трябва да се подценява политическата воля на европейските лидери за излизане от ситуацията с държавните дългове в еврозоната. Новият пакет от мерки за укрепване на икономиката ще бъде готов "в близките седмици, а не месеци", каза Рен.

Опитвайки се да обнадежди разкревожените инвеститори, Оли Рен заяви, че ситуацията в Гърция остава изключение, а скоковете на пазара на държавните облигации на Испания и Италия нямат икономически основания.

В интервю за ББС сутринта в петък Рен каза още, че се разглежда възможността за пускането на единни еврооблигации, обезпечени с гаранции от 17-те държави членки на евзоната, а не от отделни страни.

Сривът на борсите в четвъртък

В четвъртък американският индекс "Дау Джоунс" спадна с 4.31%, S&P 500 – с 4.78%, "Насдак" - с 5.08%.

Стойността на индекса FTSE 100 в Лондон се понижи с близо 3.43%. На практика това означава, че акциите на стоте водещи компании за един ден са поевтинели сумарно с около 80 млрд. долара.

Само за последните девет сесии американският индекс S&P 500 е "олекнал" с 1.37 трилиона долара.

Пазарната стойност на компаниите на Лондонската борса в последните дни се понижи с 261 млрд. долара, а на Франкфуртската борса – с около 120 млрд. долара.

Причините: Отслабването на йената и страховете в Европа

В петък търговията на Токийската борса също приключи с голям спад – индексът "Никей" загуби 3.73% от стойността си.

Притесненията на пазарите започнаха след като японската централна банка обяви, че интервенира на валутния пазар, за да понижи курса на йената. Старши анализаторът в агенция "Стандард енд Пуърс" Сам Стовал счита обаче, че Япония няма да излезе от рецесията до края на 2012 г., добавя ББС.

Но основната причина за страховете на инвеститорите както и преди идват от Европа, където Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че ще изкупува облигации на проблемни държави.

"ЕЦБ не е институцията, която трябва да е кредитор на еврозоната", обяснява наблюдателят по икономическите въпроси на ББС Стефани Фландърс. "ЕС трябва да съгласува как ще бъдат покривани загубите на ЕЦБ, ако едни или други страни фалират", смята тя.

ЕЦБ ще увеличи Фонда за финансова стабилност от 750 млрд. евро на 1 трилион, но докато стане фактическото увеличение ще минат няколко месеца в съгласуване на детайлите. Някои експерти се опасяват, че загубата на време може да струва скъпо на Европа в условията на разрастващата се криза.

Съобщенията за увеличаването на обема на ликвидността не успокои инвеститорите, вниманието на които в момента е привлечено от проблемите на Италия и Испания. Стойността на дълговете на двете страни рязко се повиши в последните дни. Експертите сериозно говорят за банкрут на отделни страни от еврозоната.

"Когато кризата в ерозоната започна да набира скорост, аз все повтарях – трябва да я спрем на прага на Испания. Иначе ще настъпи катастрофа", казва Стивън Бал, главен икономист в лондонския хедж-фонд GLC.

"Това, което се случва в еврозоната, не е проблем на една страна от еврозоната", добавя експертът. "И за да не се допусне катастрофа, трябва да бъдат включени Китай и САЩ", казва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.