Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Станков предрича отпор в парламента срещу орязването на следствието

0 коментара

Министърът на правосъдието Антон Станков предрече тежка битка в парламента по приетите вчера от правителството промени в Наказателно процесуалния кодекс (НПК), които рязко стесняват обхвата на действие на следствието за сметка на дознанието.

"Не очаквам този закон лесно да мине през парламента" заяви Станков и прогнозира, че ако поправките бъдат приети, със сигурност съдебната власт ще ги атакува пред Конституционния съд. В началото на миналата седмица Висшият съдебен съвет излезе със специална декларация срещу поправките, обвинявайки правителството, че се опитва да заобиколи конституцията.

Законопроектът предвижда към дознателите в МВР да се прехвърлят 95% от делата. Освен по криминалните случаи, полицейските дознатели ще работят по икономическите престъпления - измами, присвоявания, престъпления по служба, както и по дела, свързани с банки и приватизация. На следователите остават 5 процента - за шпионаж, диверсия, престъпления срещу мира и човечеството, умишлените убийства и подкупите.

В петък министърът на правосъдието посочи, че освен увеличаване на кръга от престъпления, които ще се разследват от дознателите, промените в НПК рязко ограничават възможността дознанията да бъдат преобразувани в следствия. "Това е един от факторите, които забавяха досъдебното производство", коментира Станков.

За разлика от режима в следствието, дознателите сега имат едномесечен срок за водене на разследването.

С този законопроект България изпълнява поетите задължения да ускори досъдебното производство, каза още Станков.

Бързото и ефективно разследване е ангажимент, поет от правителството пред ЕС при затварянето на преговорна глава "Правосъдие и вътрешен ред". Според евростандартите, разследването трябва да е или към криминалната полиция, или към прокуратурата, която обаче също е орган извън независимата съдебна власт.

Преди седмица стана известно, че в тазгодишния си доклад за България Европейската комисия за пореден път ще констатира липсата на напредък в реформата на досъдебното производство в България. Този път обаче Брюксел ще ни задължи да извършим необходимите промени.

Експертите на ЕС, които извършиха проверка на място в България, дават негативна оценка на реформата в досъдебното производство и препоръчват промяна в българската конституция, която да извади следствието от системата на независимата съдебна власт. Изводите им почти на 100 процента ще залегнат в редовния доклад на Европейската комисия и ще бъдат условие за членството ни в ЕС, призна в понеделник министърът по европейските въпроси Меглена Кунева.

С внасяните промени в НПК правителството се опитва едновременно да ускори досъдебното производство и почти да елиминира следствието от него, като в същото време си спести промяна в конституцията, за която е необходимо свикването на Велико Народно събрание.

Това бе признато в петък и от министър Станков, който определи по-чистия вариант - следствието да премине към МВР, като недобър. Причината е, че за целта трябва да се свика Велико Народно събрание, както вече разтълкува Конституционния съд, а това означава забавяне на преговорния процес, каза Станков.

Вариантът с промени в НПК съхранява следствието и специалистите в него, смята министърът на правосъдието.

Преди дни ръководството на Националната следствена служба (НСлС) обаче за пореден път обвини изпълнителната власт, че с поправките се опитва елегантно да закрие независимия разследващ орган.

Много е опасно да се посяга на самостоятелността на разследването, заяви в неделя заместник- директорът на националното следствие Румен Андреев. Той прогнозира голям срив в системата на наказателното правораздаване, ако тези поправки бъдат приети, тъй като в МВР няма подготвени хора, които да поемат работата на следствените органи.

Днес правосъдният министър призна, че в момента законовата база не гарантира независимостта на разследването, което извършват дознателите в МВР. Разрешението, според Станков, е в промени на Закона за МВР, които да дадат специален статут на дознателите и да им гарантират степен на независимост от изпълнителната власт.

Правосъдният министър добави, че колегата му Георги Петканов е поискал по-дълъг, 6-месечен период след приемане на измененията в НПК за тяхното прилагане, за да се преструктурират и специализират по видове престъпления дознателите.

Следващата седмица Станков ще се срещне с премиера, главния прокурор и директора на НСлС, за да се постигне съгласие за промените в следствието. Никола Филчев също се обявява против прехвърлянето на следователските функции към МВР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.