Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стартира процедурата по импийчмънт на литовския президент

0 коментара

Литовският парламент започна в четвъртък процедура по импийчмънт срещу президента Роландас Паксас. Той бе обвинен в нарушение на конституцията и в поддържане на връзки с руската организирана престъпност. Паксас обаче отрича обвиненията и заяви, че ще остане на поста си.

Въпреки това, 86 депутати в 141-местния парламент внесоха във вторник петиция за импийчмънт на президента.

Парламентът назначи 12-членна комисия от депутати и юристи, които да разгледат обвиненията.

Отстраняването на президента от длъжност, според председателя на парламента Артурас Паулаускас може да трае до половин година. Едно такова продължително безвластие би се отразило негативно върху имиджа на Литва в навечерието на влизането ѝ в ЕС.

Обвиненията срещу Паксас, повдигнати от литовската Национална служба за сигурност, засягаха контактите му с бизнесмена Юрий Борисов. По време на президентската кампания тази пролет Борисов внесе 200 000 долара в предизборния фонд на Паксас. В замяна предприемачът настоял да получи пост в администрацията на президента и подозрително бързо според местните чекисти получил литовско гражданство. А спецслужбите обвиняват Борисов и в незаконни доставки на хеликоптери за Африка.

За да се инициира импийчмънт, литовската конституция изисква съответната декларация да бъде подписана от 36 измежду общо 141 депутати в Сейма. Противниците на Паксас преизпълниха изискването двойно - 86 депутата вече подписаха документа. Според основния закон президентът ще бъде свален от поста, ако за импийчмънта гласуват 85 депутата от Сейма.

До гласуване обаче може да не се стигне скоро. За целта Сеймът е длъжен предварително да образува комисия от шестима независими юристи и шестима депутати, обясни литовският парламентарист Николай Медведев. Комисията ще разгледа всички обвинения срещу президента, ще даде заключение и едва тогава парламентът ще пристъпи към гласуване.

Комисия от Сейма прегледа материалите на Националната служба за сигурност и стигна до извода, че президентът е "уязвим" за манипулации от страна на хора със съмнителна репутация.

Самият Паксас неведнъж отказа да подаде оставка доброволно, макар че бе призоваван да го стори и от Паулаускас, и от премиера Алгирдас Бразаускас, и от католическата църква, и от други организации. По думите на депутата от Сейма Владимир Орехов обяснение за тези апели е предстоящото присъединяване на Литва към ЕС идния май - в този отговорен момент скандалната процедура ще се отрази негативно върху имиджа на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.