Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стената в Израел - изход от задънената улица?

0 коментара

"Добра стена, добри съседи", гласи една поговорка. Дали това ще може да се каже за стената, която правителството на Шарон започна тези дни да издига между Израел и Западния бряг?

На първо време ще се построи защитен вал с дължина над 110 км по протежение на "зелената граница" от 1967 г. в северната част на Западния бряг. Цел на проекта е да се спре проникването на палестински атентатори в Израел. По различни причини начинанието предизвика спорове и в Израел.

Дълго време премиерът Шарон не бе съгласен с идеята да се издига подобно гранично укрепление. Не толкова заради загрижеността си към потърпевшото палестинско население, колкото поради симпатиите си към израелските заселници. Тези заселници, които обитават изнесените напред израелски колонии на Западния бряг, са категорично против изграждането на граничен зид. Не без основание те се страхуват, че така ще се изолират още повече от вътрешността на Израел.

Имаше и други причини, поради които Шарон дълго време се колебаше, преди да одобри прокарването на стената по протежение на "зелената граница". В края на краищата осъществяването на проекта означаваше, че засега се проваля първоначалният план на Шарон да спре палестинския тероризъм единствено чрез контранасилие.

Сега той е принуден да одобри мерките за териториално обособяване, които отхвърляше при встъпването си в длъжност преди година и половина. Критиците на Шарон също наблюдават със смесени чувства строежа на стената. След провала на преговорите от Кемп Дейвид и началото на втората интифада в Израел се чуват гласове, които настояват за едностранно изтегляне от окупираните райони в ивицата Газа и Западния бряг. При това за изтегляне зад солидно укрепени граници, които повече или по-малко трябва да минават по протежение на разделителните линии от 1967 година. Аргументът на тези хора гласи: щом като засега не са възможни мащабни компромисни решения с палестинците, Израел е длъжен да предприеме едностранни стъпки към обуздаване на ескалацията.

Поддръжниците на тезата се надяват, че с течение на времето подобна разделителна линия ще позволи да отслабне политическото и психологическото напрежение между израелци и палестинци. При започналия строеж на стената зобщо не става дума за евентуално изтегляне от изнесените напред израелски селища. По мнението на израелския опозиционен лидер Йоси Сарид този скъп строеж ще се окаже безсмислен от гледна точка на сигурността и стабилизацията. Други либерални наблюдатели в Израел не са чак толкова песимистично настроени. Те смятат, че за момента не може да се намери цялостно решение на изключително заплетения израелско-палестински конфликт, и по тази причина са възможни само частични мерки за ограничаване на насилието.

Според либералните наблюдатели стената, която се изгражда, може да даде тласък на една по-дълбока промяна в съзнанието и да накара хората да признаят реалното съществуване на две отделни държави на бившата подмандатна територия Палестина. В хода на подобна промяна в съзнанието е възможно в Израел да се постигне значителен политически консенсус по въпроса за неизбежното изтегляне от изнесените далеч от вътрешността на Израел селища.

Палестинското население засега се възмущава от издигането на зида и има основания да се страхува, че ще му отнемат още земи. И все пак разделителния вал може би ще накара и палестинците да преосмислят нещата. И да стигнат до извода, че възхваляваната от мнозина тактика на тероризъм срещу мирни граждани досега само задълбочава нищетата и че ненасилствената съпротива срещу неудържимата по днешните мащаби окупация може да се окаже много по-ефикасно оръжие.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.