Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столична община показва как ще се балира боклукът

7 коментара

Как работи машината за балиране на отпадъци ще покажат от Столична община утре в базата на фирма "Чистота Искър " на ул. "Искърско шосе". Това съобщиха във вторник от кметството, чиято цел да се демонстрира безопасността на пакетиращите инсталации. Те втора седмица стоят на склад и не се монтират на два от избраните и одорбени от Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) София терени край Сеславци, Локорско и Връбница заради граждански протести.

За да се убедят хората, че балирането е екологично съобразно, машината ще се пусне в закритите халета на фирмата. Ще се демонстрира, че крайният продукт на инсталацията са цилиндрични бали, в които са вакуумирани радробените битови отпадъци. Опакованите с гъста полиетиленова мрежа боклуци след това се пакетират в шест до осем слоя фолио, което спира процесите на гниене за три години. Тъй като балите са цилиндрични, няма опасност от разкъсване и на всички слоеве фолио, обясниха от Столична община. Пакетите ще се съхраняват на терен, покрит с чакъл и полиетиленово фолио, допълниха от градската управа.

За извършването на подобна демонстрация в двора на фирма “Чистота” през миналата седмица от РИОСВ-София бе изразено становище, че това не е законосъобразно, тъй като мястото няма одобрена екооценка за извършване на подобна дейност, макар и за демонстрация.

Няма експресна процедура за инсталиране на пакетиращите машини

Няма процедура, въз основа на която да разрешат експресно монтиране на съоръженията за пакетиране на боклука на площадка, която не е минала всички процедури по изготвяне на оценка за екологична съобразност и тази екооценка да е одобрена от РИОСВ, потвърдиха отново във вторник от екоинспекцията за Mediapool. В момента инсталирането на тези машини може да стане само на одобрените терени в Локорско, Сеславци и Връбница. Новите три терена, които през миналата седмица на пръв поглед бяха преценени от експертите като допустими за  място за балиране и съхранение на отпадъка се проучват и до два месеца би трябвало да е готова тяхната оценка. Това обаче са процедури, движени от общината, РИОСВ само се произнася дали одобрява екооценките или не, заявиха от екоиспекцията.

Сутринта пред БТВ изпълняващият длъжността кмет на София Минко Герджиков заяви, че продължават огледите на алтернативни площадки, които да са поне на пет километра от населено място и същевременно да са достатъчно близко до София, за да не се оскъпяват разходите за транспорта на сметта и да не се пораждат конфликти с жителите на близки селища. В мига, в който се спрем на конкретни терени, ще внесем предложение пред РИОСВ за одобрение и изготвяне на екооценка, каза Герджиков. Той отказа да съобщи кои терени се проучват, за да няма излишно обществено напрежение. И в РИОСВ-София, и в екоминистерството във вторник не знаеха за нови огледи на алтернативни площадки от страна на общината.

Герджиков заяви още, че не може да се ангажира със срок за затваряне на сметището в Суходол, чиято седемдневна блокада бе свалена миналия петък след намесата на полицията. Хората в столичния квартал обаче продължиха с мирните протести, зорко охранявани от органите на реда, които продължават даследят да не се възпретятства отново пътя към сметището.

Не искаме пак да лъжем хората в Суходол, каза Герждиков. В разгара на драмата със заливащите столицата боклуци и.д. кметът молеше духодолци за две седмици отсрочка за изпълнение на решението на Столичния общински съвет за затваряне на сметището на 30 юни.

Временният градоначалник на София допълни, че на хората в Суходол ще се предложи като компенсация общината да инвестира в инфраструктурата на населеното място, която е силно увредена от боклукчийските камиони.

Следобяд и.д. кметът на София се срещна със суходолци и им предложи да ги освободи от такса смет за 2005 г., както и допълнителни 150 хил. лв. за ремонт на инфраструктурата на квартала, които Герджиков каза, че ще предложи да бъдат гласувани от Столичния общински съвет още на сесията в четвъртък. И.д. градоначалникът обеща също до края на тази година да се истралира съоръжение за улавяне на метана, отделян от складираната в Суходол смет.

Най-късно идния вторник на гражданите на “Суходол” ще се предложат конкретни дати за поетапното затваряне на сметището в техния квартал, но още не може да се каже дали това ще стане преди началото на октомври, когато изтича лицензът на депото. Гражданите на квартала обаче заявиха, че предложенията на общината не са приемливи.

Предложени са 18 технологии за преработка на отпадъците на София

До намирането на трайно разрешение на проблема с боклука на София ще се стигне след обявяването на обществена поръчка за инвеститор в завод за преработка на битовите отпадъци, отново каза Герджиков. По думите му подадени са предложения за 18 технологии, някои от които са обвързани и с инвестициони предложения. Продължава търсенето на площадка за строежа на този завод, като вариантите за терен варират от добре познатия проект за инсталация за горене на сметта в металургичния комбинат “Кремиковци”, през проучване на нови терени, какво и обсъждане на възможности за предоставяне на общинска недвижима собственост, която да се апортира в бъдещото дружество, което ще обезврежда боклуците на София.

По отношение на трите терена край Локорско, Сеславци и Връбница Герджиков каза, че въпреки че общината засега ги замразява като възможност, кметството не се е отказало от тях, най-малкото защото има сключени договори за наем на тези площадки за инсталирането на пакетиращите машини. И.д. кметът отново посочи, че се надява демонстриращите край трите населени места да се убедят, че съоръженията са екологично безопасни и да се разреши проблемът с техните протести.

Сеславци иска от Делегацията на ЕК независима екооценка на терена

В същото време стана ясно, че Инициативният комитет на протестиращите в сеславци е поескал от Делегацията на Европейската комисия в София съдействие за изпращане на независими експерти, които да направят оценка на околната среда в района. Това заяви Лилия Донкова, член на комитета, цитирана от БТА.

Инициативният комитет очаква независимите експерти да направят проучвания на място и да преценят дали определената площадка е подходяща за разполагане на инсталацията за пакетиране на отпадъци.

Донкова припомни, че все още се чака становището на Върховната административна прокуратура по внесената от инициативния комитет жалба срещу решение на министъра на околната среда и водите Долорес Арсенова от 30 юни да не се извършва оценка за въздейстиве върху околната среда на инвестиционното предложение за изграждане на съоръжение за опаковане на отпадъци. Така се избягва общественото обсъждане на проекта, задължително при извършване на ОВОС, посочи Донкова.

Тя заяви, че продължава готовността на хората от Сеславци за протести, защото има съмнения, че въпреки обещанията, че се търси друга площадка, ще бъде използвана една от трите, получили разрешение от Министерството на околната среда и водите (б.ред. – разрешенията са издадени от РИОСВ-София).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. козелчо
    #7

    Баси колко време немогат да решат какво да правят с боклука. Сега ще го пакетират, докато решат. А машините за пакетиране пари струват. Ама нали не ги плащат от джоба си...Това е некаква престъпна клика. Само "молотов" ще ги оправи.

  2. Оти го нема
    #6

    Призидентъ шъ оправи работата. Он ни е ного социален. Чекаме го да дойде.Оти още го нема.

  3. Ончо
    #5

    ЦОГ, тва е голема мисъл!!!Поздравления

  4. ЦОГ
    #4

    Съветвам го да внесе виетнамци, както беше по времето на бай Тошо. Веднага ще изчезнат всички улични кучета, ще бъдат опечени и изядени (тогава не беше останало нито едно). Виетнамците са естествен биологичен враг на уличните псета, а методът широко се използва срещу най-различни вредители. След като помиярите изчезнат, виетнамците могат да бъдат изнесени, с печалба. От приходите може да се построи завод за преработване на отпадъците.

  5. Обективен
    #3

    Боклука се балира, а миризмата ?

  6. Марин
    #2

    Предлагам да балираме Софиянски заедно с боклука.

  7. Наблюдател
    #1

    "Опакованите с гъста полиетиленова мрежа боклуци след това се пакетират в шест до осем слоя фолио, което спира процесите на гниене за три години. Тъй като балите са цилиндрични, няма опасност от разкъсване и на всички слоеве фолио, обясниха от Столична община. Пакетите ще се съхраняват на терен, покрит с чакъл и полиетиленово фолио, допълниха от градската управа."Безумие,а и престъпление, е да се твърди, че може да бъдат предотвратени процесите на гниене за три години. Това може да стане само, ако

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.