Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светът е изправен пред "антибиотичен апокалипсис"

6 коментара
Светът е изправен пред "антибиотичен апокалипсис"

Светът е изправен пред "антибиотичен апокалипсис" заради устойчивостта на бактериите, предупреди бившият британски главен лекар д-р Сали Дейвис, цитирана от ДПА.

Антимикробната или антибиотична резистентност може да се окаже "камбанния звън, известяващ смъртта на съвременната медицина" и да доведе до "антибиотичен апокалипсис", обяви тя преди началото на Европейския конгрес по клинична микробиология и инфекциозни болести. Форумът започва днес и ще продължи до понеделник.

Сали Дейвис е специален пратеник на Великобритания по въпросите на антимикробната устойчивост.

Според нея минимален напредък е постигнат за ограничаване на устойчивостта на бактериите към антибиотиците. Това крие много сериозни опасности.

Британската експертка предупреди, че пазарът на антибиотици е в много тежко положение.

"Печалбите, които носят лекарствата за рак, възлизат на 8 милиарда щатски долара, а загубите от антимикробните препарати са за 100 милиона щатски долара. Това означава, че шкафовете ни с лекарства стават все по-празни - заради фалити, а не заради липса на научен потенциал", каза тя.

Сали Дейвис настоява правителствата "да действат сега". "За мнозина вече е прекалено късно - те са починали".

Страните от Г-7 обявиха миналия месец, че ще увеличат бюджетите за изследвания на антибиотиците, а Великобритания и САЩ отпускат субсидии за разработка на нови лекарства.

От американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията смятат, че "инфекциите, предизвикани от устойчиви на антибиотици бактерии, са сложни, и понякога е невъзможно да се лекуват".

Бактериите могат естествено да развият устойчивост с течение на времето, но този проблем е "ускорен" от "злоупотребата с антибиотици при хора и животни", смятат от Световната здравна организация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #6

    Дарвин казва, че прогресът в природата се дължи на тоз който най-добре се нагажда към нея, микробите се нагаждат успешно към антибиотиците от тяхна гледна точка, остава Хомо сапиенс да прави същото от човешка гледна точка - моя близка възрастна образована жена взимаше доскоро някакъв антибиотик "предпазно" за усложнения - имаше хрема!

  2. Н
    #5

    Микробата е хитра. И вирусът също. Ползвайте Нобивак!

  3. Dante Alighieri
    #4
    Отговор на коментар #3

    Аз поначало знам за пациенти, резистентни към АБ. Тоест, организмът се противопоставя на АБ в случая, и бактериите се множат без съпротива, правейки поразии по всевъзможни органи.

  4. Kruger
    #3
    Отговор на коментар #2

    Доколкото знам, бактериите стават резистентни на антибиотиците. Те се нагаждат към тях. Колкото по-масово и безсмислено се използват антибиотици (особено в последната година), толкова човешката популация си отглежда резистентни към тях бактерии. Затова някои антибиотици вече могат да бъдат изхвърлени. Преди са действали, но вече не. Както се казва - няма безплатен обяд. Ще се платим за глупостите.

  5. Dante Alighieri
    #2

    Прекалиш ли с антибиотиците, сиреч, ако ги взимаш под път и над път, тогава ставаш резистентен и те просто спират да ти действат. Затова АБ се изписва само за наложителни случаи, но нашите джипита винаги се застраховат в последните десетилетия, и го дават за почти всички болежки. В резултат, имаме най-болното или податливо на болести население в Европа, оттам имаме и най-много починали от ковид усложнения, вследствие на тази масова отслабена зашита на организма. Кекави сме, с една дума, и вината за това не е в антибиотиците, които спасяват човешки животи, а в неправилната им употреба.

  6. Ощавен маркиз
    #1

    Лошото дойде от пилетата, патките, свинското и телешкото гоене. Тъпчат ги с антибиотици! Оттам попада в манджите ни. Чилякът не прибегва /особено разумният/ до тез лекове, само в краен случай. Макър че, некои прости родители си тъпчат дечинята в последните две десетилетки у назе, /а по-отдавна в богатите держави/, с антибиотици дори и след ангинка или грипче... Мойте пра-дедовци са пили хинин през войните, бабите ми удряха по некое аспиринче в краен случай. Баща ми, светла му памет, живя 92 годин,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.