Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световният елит иска да разбере глобалното недоволство

0 коментара

Форумът ще влезе в историята, заявиха организаторите на Световния икономически форум малко преди началото му.

Прогнозата се оказа вярна и в още едно отношение. "Във всяка дискусия бе включена темата за бедността", каза Брус Харис, който ръководи организацията на бездомните деца Каса Алианса в Коста Рика. Може мнението му да звучи малко пресилено, и все пак то доказва промяната, която забелязаха много от участниците в срещата на елита. "Нашите теми преобладаваха по време на разговорите", обобщи Кенет Рот, директор на Хюман Райтс Уоч. Защото в миналото темите бяха доста по-различни. Дори Джон Суини, ръководителят на Американската федерация на труда - Конгрес на производствените профсъюзи, се чувстваше по-малко изолиран, отколкото преди шест години. "На времето бях един от четиримата поканени профсъюзни дейци. Днес сме вече 40 души. Все още сме малцинство, но вече се вслушват в думите ни."

Причината за промяната в настроенията стана 11 септември, но най-вече движението на антиглобалистите. "Парадоксът е там, че новото чувство за отговорност бе породено от глобализацията", смята Рот. Един френски министър дори сравни ефекта от Световния социален форум в Порту Алегри с май 1968 година. Представителите на неправителствените организации добре знаят, кому дължат поканите за участие. "Ние сме тук, защото навън демонстрират", бе мнението на Харис.

Терористичните атаки от 11 септември накараха компаниите да се почувстват уязвими. Неслучайно една дискусия бе озаглавена "Новото уязвимо място". Светът стана крехък и чуплив, бе най-често повтаряната констатация. Както и думите, че е подронено доверието на инвеститори и потребители в пазарите. Затова и участниците в много дискусии се опитваха да напипат верния тон. Шефът на Макдоналдс Джак Грийнбърг, чиято компания често пъти попада под прицела на протестите, размишляваше например върху темата "Да вникнем в глобалното недоволство".

И все пак шефовете на компании не бяха кой знае колко щастливи от разискването на новите теми. На фона на многото приказки за социална отговорност и координирани действия някои се почувстваха съвсем не намясто. "Мисля, че би трябвало да съсредоточим вниманието си върху същинската цел, а именно увеличаването на стойността за акционерите", каза Петер Брабек-Летмате, председател на управителния съвет на Нестле АГ. "Отговорността ни пред обществото се изразява единствено в разкриването на работни места."
След изявлението на шефа на Нестле обаче се наложи колегата му Хенри Полсън от Голдман Сакс да му обясни, че "целта ни наистина е дългосрочното гарантиране на стойността за акционерите, за целта обаче е нужно светът, в който живеем, да бъде сигурен". Наистина това е задължение на правителството, но и предприятията трябва да съдействат в това отношение, продължи той. Предприемачите все се хвалят, че са истински прагматици, а нито един от тях не представи подробни планове как да се промени светът към по-добро.

Представителите на неправителствените организации все пак се съмняваха дали наистина са постигнали успех. "Изслушаха ни, не съм сигурен обаче дали ще предприемат действия", каза Харис. "Идната година ще знаем повече."

Онези, които за пръв път участваха във Форума, бяха впечатлени от екстравагантната рамка. "Как само си живеят тези хора", възкликва Харис. "Как се потупват един друг по рамото и си разменят комплименти." Споменът за галавечерята в салона на Нюйоркската борса ще го преследва през целия път до Коста Рика. "Никога не съм виждал подобна планина от шампанско", обяснява той. Казват, че вечерята струвала 2,5 милиона долара.

Ню Йорк определено надмина Давос по изисканост. Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумберг и губернаторът на щата Ню Йорк Джордж Патаки предложиха следващите форуми също да се проведат в техния град. В приветственото си слово Блумберг предложи следното разделение на труда: в Ню Йорк да се говори за икономика, а в Давос да се карат ски. Според организаторите идната година събитието при всички случаи ще бъде в Давос. След това ще се обсъди дългосрочната стратегия. Според едно предложение форумът по принцип ще се провежда в Давос, като на всеки три години ще бъде някъде другаде. Инициаторът на Световния икономически форум Клаус Шваб изглежда обаче вече е взел решение. На обяда със сръбския президент Зоран Джинджич от устата му се изплъзнаха думите "До идната година в Ню Йорк."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.