Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свинаров се разбърза със закона за управление на кризи

0 коментара

Само ден след като обяви, че законът за управление на кризи не е нужен на България за членството ѝ в НАТО, министърът на отбраната Николай Свинаров смени позицията обяснявайки, че работата по закона вече била в завършваща фаза.

Промяната в становището на Свинаров дойде след като президентът Първанов публично обяви, че в следващите 2 месеца до срещата в Прага предстои интензивна работа, свързана със законите за управление на кризи, със спецслужбите и други във връзка със сигурността.

Вчера Свинаров каза: “Кой е казал, че това е закон, необходим за членството ни в НАТО?”. Днес заяви: "Участваме в работната група по изготвянето на закона за управление на кризи, той е в завършваща фаза и очаквам, че ще бъде приет до края на годината, въпреки че не е в законодателната програма на МС".

По отношение на липсващия закон за спецслужбите министърът се оправда, че неговото ведомство не е вносител. Той обаче добави: “Мисля, че това е важен въпрос, който също спешно трябва да намери решение, още повече, че до момента, в който не бъде приет такъв закон, за службите важи законът за отбраната и въоръжените сили". В момента не можело да се каже дали нормативните актове за спецслужбите за бъдат един или повече.

Преди няколко седмици МВР шефът Георги Петканов каза, че през септември ще тръгне дискусия дали законът за МВР да не бъде разделен на три части - за полицията, за спецслужбите и за вътрешния ред и сигурност. Малко след това той лансира идеята, че може да има различни закони за различните служби.

Законът за управление на кризи фигурира в годишната националната програма, чието изпълнение ще отчитаме пред Брюксел през октомври т.г., месец преди срещата в Прага. На срещата през април България - НАТО правителството се е ангажирало до края на септември да се приемат закон за управление на кризи, нов закон за отбраната и за спецслужбите. Ако не бъдат приети, България ще бъде единствената кандидатка за членство в НАТО, която ще отиде в Прага без закон за спецслужбите и за управление на кризи.

Законът за управление на кризи е необходим не само за членството в НАТО, но най-вече за надеждната защита на населението и инфраструктурите, според мнението на независими експерти. Те недоумяват защо правителството бави този законопроект, особено след катастрофалните наводнения през август, които създадоха проблем за далеч по-уредени държави като Германия, Австрия и Чехия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.