Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тайните на "Джендема" по екопътеката "Бяла река“

4 коментара
Тайните на "Джендема" по екопътеката "Бяла река“

Екопътека "Бяла река" се намира в Стара планина, в местността "Джендема", близо до Калофер. Дължината и е 1.83 км, а надморска височина - от 570 до 630 м.

Изминаването ѝ отнема около един час спокойно ходене. Екопътеката започва северозападно от Калофер, в близост е и Мъжкият манастир. Разходка за около един час ще ви достави удоволствие и удивление от красотата на парка. Маршрутът следва ждрелото на реката, минавайки през бивак "Бялата река". За любознателните туристи са поставени информационни табели, разказващи любопитни факти за типичната за парка флора и фауна.

Екопътеката се намира на територията на Национален парк "Централен Балкан". Началото ѝ е на около 280 м от външната граница на парка, близо до едноименния бивак. Трасето пресича Бяла река по няколко моста, оформяйки своеобразна осмица. Маршрутът следва ждрелото на реката.

Природното богатство на "Централен Балкан" впечатлява с горските си масиви, водни басейни, животински и растителни видове. Тук могат да бъдат видени 11 уникални за района растителни вида. В националния парк също така има и огромно разнообразие от животински видове, сред които мечки, вълци, диви кози, царски орли и редица други.

Маршрут

Екопътека "Бяла река" е една от най-добре направените. Маршрутът е кръгов и се движи в живописното ждрело на Бяла река, скътано под резерват "Джендема". Освен скалните форми на каньона и бързеите в теснините, маршрутът на пътеката минава покрай няколко водопада. Въздухът е чист и свеж, а раздвижването нагоре-надолу по мостчета и стълби, заедно с гледките зарежда с добро настроение.

Пътеката се намира на около 6 км северно от Калофер. За да стигнете до нея, в Калофер поемате към манастир "Рождество Богородично". Има табелки за манастира. Ако влизате в Калофер откъм Карлово, трябва да се завие наляво още в началото на града. Това е и посоката към местността "Паниците". Двата пътя – към манастира и към "Паниците", се разделят в покрайнините на града.

За манастира се продължава по тесен асфалтов път все направо. Може да се паркира до манастира, но и на пътеката има удобно място за това.

Пешеходният маршрут започва от Бивак "Бяла река", а самата екопътека – малко след него. Няма опасност да се объркате, защото има много стрелки, указващи посоката. Минава се по много дървени мостчета и стълби, ту се качвате, ту слизате. Реката образува един голям и няколко по-малки водопада. Пътеката е добре обозначена и оборудвана с информационни табла. Има няколко места за отдих. Целият маршрут се изминава за около час и половина.

И още красоти

За да стигнете до началото на пътеката, се минава покрай Калоферския манастир "Рождество Богородично". Може да се разгледа и да запалите свещичка в него на отиване или на връщане. В манастирския двор, който е добре поддържан, е много приятно. Откриват се красиви гледки към околните хълмове на Балкана. Мястото, което непременно трябва да посетите в самия Калофер, е къщата-музей "Христо Ботев". А горе в Балкана над Калофер са водопадът Райско пръскало и старопланинският първенец връх Ботев. Маршрутите до тях са за добре подготвени туристи.

* Публикацията е изготвена по материали на изданието на Министерството на туризма "Живописните екопътеки на България"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #4

    Човек може и с много и с малко, но когато е Интеграт с Природата той винаги има достатъчно ... /терминът Интеграт тепърв ни предстои /не съм го чела никъде, долавям го .../ Много е хубаво, че така се пише за природата- без излишни хвалебствия на забележителности- скромно, но приятно и с уважение и сякаш с покана за откриване на забравени стойности,без туристически натрапвания и реклами. Материалът ми хареса.

  2. иван колев
    #3
    Отговор на коментар #2

    Аз поне никъде не видях опасност, а я преминах цялата. Пък и какво означава трета възраст- има пенсионери и на 60, и на 80- 90 години. За един средностатистически подвижен човек без някакви двигателни заболявания дори и на 65-70 години не е проблем да я премине.

  3. Milenca
    #2

    Мястото е красиво, но и леко опасно. Група германци пожелаха да го включим в програмата им. Отидох, разгледах го, и отказах. Мястото не е съвсем безопасно за хора от третата възраст.

  4. иван колев
    #1

    Всичко написано е вярно, но услужливо от министерството на транспорта пропускат да кажат, че е почти невъзможно с нормална кола да се стигне до началото на екопътеката, съответно до манастира! Трябва да сте с джип, и то стар, за да не ви боли сърцето, като минавате по пътя от цели 6 км през дупките като от бомбардировки. Ако бях знаел за този отвратителен път никога нямаше да си го причиня- да отида на иначе прекрасната екопътека. Ако в скоро време не се оправи "пътя" той ще стане използваем само за трактори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.