Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тактиката на Андрешко не върви в спора за АЕЦ "Козлодуй"",N

0 коментара

Синдикатите в АЕЦ "Козлодуй" заведоха иск срещу Европейската комисия в институционалния съд на ЕС в Люксембург. Новината от вчерашния ден отново истеризира обществения дебат за съдбата на четирите малки блока в атомната централа.

В исковата молба до съда в Люксембург се казва, че Европейската комисия е "некомпетентна да вземе атакуваното решение относно 1-4 блок на българската АЕЦ "Козлодуй", което е лишено от основания и мотивация". От Брюксел се иска да разясни официалното си становище и къде е декларирано то. Според българския адвокат на ядрените синдикати, ако се окаже, че такова становище няма, това обезсмисля изявленията на еврокомисарите Гюнтер Ферхойген и Лойола де Паласио.

Още вчера министърът на енергетиката Милко Ковачев коментира, че ако синдикатите атакуват Европейската комисия, са сбъркали адресата. И с пълно право, защото решенията на Брюксел не са самоволни, а въз основата на мандат от страните членки на Европейския съюз. По същата тази логика, и атаката срещу еврокомисаря Гюнтер Ферхойген е смехотворна. Все едно в Европа да се сърдят не на страната ни, а на евроминистъра Меглена Кунева, ако тя отстоява българската позиция при преговорите.

Позицията на атомните енергетици е разбираема, доколкото всеки има право да си защитава хляба. При положение, че втора Атомна в България няма - а и съвсем не е ясно има ли полза от изграждането на такава - съкращенията на персонала при затварянето на 1 и 2 блок е сериозен проблем пред работещите там специалисти. Не е ясно обаче какво се търси с поредното упражнение около АЕЦ "Козлодуй" - отново процедурно протакане на сроковете или намиране на слабо място в европейската позиция.

Втората цел е доста невероятна, защото единствената плоскост, върху която България може да се опита да убеди европейците в смисъла на малките ядрени реактори, е да им докаже две неща. Първо, че ги е модернизирала до необходимата степен на безопасност. И второ, че закриването на тези вече безопасни реактори ще се отрази твърде зле на българската икономика и ще принуди Брюксел да увеличи помощите си за нас - довод, който ще разбере всеки европейски данъкоплатец.

За да стане първото, правителството трябва да докаже, че с модернизацията на малките реактори е преодоляна основната опасност според ЕС - липсата на защитна обвивка или така наречения "купол", който локализира ядреното излъчване при евентуална авария. Именно заради наличието на такива куполи ЕС никога не е пледирал за по-ранното затваряне на 5 и 6 блок в АЕЦ "Козлодуй", а отпуска средства за тяхната модернизация.

Тази битка за 1 и 2 блок е обречена предварително. С идеята да се удължи живота на 3 и 4 реактори, там бе внедрена допълнителна система, проектирана и изработена от Русия, която според ядрените специалисти от централата замества липсващата защитна обвивка. Никой обаче досега не е казал ясно лицензирана ли е тази система и има ли международен сертификат, че може да изпълнява същата функция. Не е ясно и каква е тежестта на този довод в енергийните преговори с ЕС.

Вчера европейският парламент показа, че вече заема една малко по-компромисна позиция в ядрения спор. Депутатите в Страсбург отхвърлиха крайното искане на зелени и социалисти в резолюцията за напредъка на страните кандидатки изрично да се запише 2006 г. като краен срок за затваряне на АЕЦ "Козлодуй", като препоръчаха на Европейската комисия и България да намерят компромис. На Брюксел бе препоръчано да отчете и убедителните аргументи в полза на удължаването на експлоатацията на двата блока. Като такива Страсбург посочи, че затварянето на централата ще доведе до намаляването на Брутния вътрешен продукт на България с 5% и поскъпване на цената на електроенергията с 5 до 40 процента. Ясен сигнал за прозрението на евродепутатите, че техните данъкоплатци нямат полза от обедняваща страна - кандидатка.

В тази ситуация българското правителство трябва да използва и двата довода - безопасност и икономическа необходимост, за да убеди в тях правителствата на страните - членки на ЕС. Логиката на Андрешко относно бирника не върви в зоната на евродемокрацията, към която ние самите искаме да се присъединим. Факт е споразумението между българското правителство с премиер Любен Беров и Европейската банка за възстановяване и развитие - с акционери правителствата на страните от ЕС, за закриването на четирите малки реактора. Заради което данъкоплатците от ЕС са отпуснали пари. Факт е и меморандума и между българското правителство с премиер Иван Костов и Европейската комисия, в който България отново се ангажира да закрие четирите малки реактора. Срещу което европейските данъкоплатци отново отпускат средства.

Факт е и сега съществуващата позиция на Европейския съюз в преговорната глава "Енергетика", в която отново е записано закриването на четирите блока. Това не е личната позиция на комисаря Ферхойген или на комисаря Де Паласио, а на страните членки в ЕС. И за да се смени тази позиция за 3 и 4 блок, трябва да бъдат убедени не комисарите, а страните членки, сред които са и най-силните критици на ядрената енергетика - съседната нам Гърция и Австрия. Еврокомисарят Ферхойген и колежката му Де Паласио са посредници, които могат да подскажат на 15-те да не променят мнението си, или да им предложат по-отстъпчива позиция. Което едва ли ще се случи, ако по стар български обичай режем главата на този, който носи лошата вест, вместо да се опитаме да минимизираме последствията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.