Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търговците на дребно са намалели с една пета за четири години

Най-много са магазините за дрехи и лекарства, наполовина по-малко са тези за компютри и битова техника

19 коментара
Сн. БГНЕС

Броят на фирмите в търговията на дребно са намалели с една пета в периода 2008-2012 г. Основната причина за това е увеличения брой фалити. Това показва проучване на сектора направено от Българската стопанска камара (БСК) в изпълнение на проекта "Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони".

 

В условия на икономическата криза могат да оцелеят само тези предприятия, които имат повече финансови и материални резерви. Такива са големите хипермаркети и търговски вериги. За разлика от тях, наполовина са намалели фирмите, които се занимават с търговия на открити щандове и пазари, посочват от БСК.

 

Действащите фирми в бранша рязко свиват разходите си, докато новооткритите бързат да заемат свободните пазарни ниши. Чуждите инвеститори в търговията безпрепятствено се настаняват на българския пазар в периода на повсеместна икономическа криза, показва още изследването.

 

През изминалите четири години най-голям ръст от 23% има при търговията по поща, телефон и интернет. С 5% се увеличават търговците на хранителни стоки, като това се дължи на силната раздробеност на фирмите в бранша, посочват от БСК.

 

Най-много фирми се занимават с търговия на облекло, обувки, козметика, бижутерия и лекарства (35% за 2012 г.). След тях са търговците на дребно в неспециализирани магазини, като през миналата година те са една трета от пазара. Търговията с хранителни стоки е на трето място по относителен дял с 11%.

 

Все повече българи работят в търговията на дребно, а основни причини за това са навлизането на чужди компании в бранша и отслабващото влияние на кризата, показва още проучването на БСК. През 2012 г. заетите в сектора са били 305 000 души, докато десет години по-рано техния брой е бил 212 000. В периода на икономическата криза (2008-2012 г.) обаче заетите в сектора са намалели с 15%, което увеличава средния осигурителен доход с 49%. От заетите в сектора 70% работят в Южна България.

 

Всеки десети от всички заети в страната, както и от тези на средна възраст (35-44 г.) работят в търговията на дребно. Младежите (15-24 г.) заети в сектора са 18%, а пенсионерите са над 14%. Най-малко (6 на сто) са заетите в предпенсионна възраст. Две-трети от заетите в търговията на дребно са жени, като най-много са жените над 65 години. Най-малко са заетите в бранша в Северозападна България, показват още данните на БСК.

 

Увеличаването на броя на предприятията, които се занимават с търговия чрез поръчки по телефона, пощата и интернет, води до увеличаване на броя на работещите в този сегмент с над 17%. Статистиката показва, че заетите с този тип услуги лица получават и най-високото заплащане в сектора.

 

Най-големият спад в броя на работещите в бранша (-52%) се отчита в търговията с компютри и битова електроника. Фирмите, занимаващи се с тази дейност, също са по-малко с 30% процента. Причина за отлива на специалисти от търговията с компютри и битова електроника е ниското заплащане. Най-много (39%) са служителите в неспециализирани магазини за търговия на дребно, следвани от работниците в търговията с нехранителни стоки – облекло, обувки, козметика, бижутерия и лекарства, чийто относителен дял е 28% през 2012 г. На трето място са заетите в търговията на стоки за бита, които са 10% от всички заети в търговията на дребно.

 

Касиер и продавач-консултант са най-предпочитаните длъжности за назначаване в сектора. Работодателите предпочитат да наемат хора до 35-годишна възраст. Работодателите се интересуват повече от това служителите им да имат добър външен вид, бързина на обслужване и възможност за работа на смени пред професионалния опит. Не е за пренебрегване и фактът, че тези служители са съгласни да работят с по-ниско заплащане от другите с по-дълъг стаж. По-ниско заплащане приемат и работещите пенсионери, тъй като то е добавка към малката, но сигурна пенсия.

 

Разходите за персонал в предприятията от търговията на дребно се увеличават всяка година и достигат до 40%. Това се дължи на реалното увеличение на доходите на наетите в сектора в резултат от финансовото стабилизиране на предприятията и на ежегодното повишаване на минималните осигурителни доходи за бранша. За ръста на заплащането в сектора оказва влияние и въведената бонусна система в много от търговските обекти, която е обвързана с реализирания оборот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #19

    За да има търговци, трябва да има производители. А за да има производители, трябва нормална и работеща държава.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  3. doctus
    #17
  4. Анонимен
    #16

    Естествено че търговците на дребно намаляха и ще продължат да намаляват. От една страна хората обедняват и купуват по малко, от друга страна хората просто намаляха било то поради естествена смърт или просто емигрират.Това е една спирала надолу която все по ясно ще се усеща.

  5. Анонимен
    #15

    Борисов е?ба майката на всички малки фирми! От две години и половина неговите служители в общините разпределят! Не можем и здравните осигуровки да си плащаме от тези корумпета, начело с Пешо Диков!

  6. Анонимен
    #14

    Търговците на дребно са едни жалки прекупвачи, които и сега са в пъти повече от необходимото. Здрави и прави мъже и жени безделничат упорито в очакване да гушнат надценката, вместо да свършат нещо полезно. Абсолютно хипертрофиран и паразитен бизнес, който мултиплицира безделието и лентяйството. Никъде в Европа няма такава циг.ния - всеки вход и всяка дупка в центъра - магазин.

  7. Анонимен
    #13

    Не разбраха платените "протестиращи", че с 500 души щатни революционери на ведомост при Сорос, Борисов и Прокопиев РЕВОЛЮЦИЯ НЕ СЕ ПРАВИ. Нито дори преврат. Или спонсорите на революцията трябва да поразвържат кесията, или 500-те дежурни интелектуало-революционеро-лумпени да се готвят за тъжна опашка в бюрата по труда с цел намиране на друго препитание.

  8. Анонимен
    #12

    Каквото и да ви говорят, каквито и внушения да се правят, било поради поръчка, било заради незнание, то основното противопоставяне днес е между Мутрата Борисов и обкръжението Му, и нормалните хора в България! Това е в основата, всичко друго е после…

  9. Анонимен
    #11

    Студентите знаят в чии ръце са тези средства и знаят как те продължават да се профукват нерационално и формално. Учителите всяка година се включват в обучение за елементарни компютърни умения - принуждават ги да ги посещават, нищо че някои от тях са преминали това ниво 2-3 пъти. Просто едни пари трябва да се раздадат на едни обръчи от фирми. И в момента се провеждат подобни неефективни обучения и учителите отново са принуждавани да участват в тях - провеждат се в други населени мест и в луксозни хотели, очевидно на собственици, които са приближени на управляващите. Парите в училищното образование са като вода в пясъци.

  10. Анонимен
    #10

    До 6 От простаци и неонацита акъл не искам. Не сте ми на нивото. Я си пални сега пурата! Кубинска ли е, защото не трябва да пушиш пури на "комунета".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.