Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търси се начин да спре застрояването на курорти

29 коментара
Търси се начин да спре застрояването на курорти

Икономическото и регионалното министерство ще търсят начин да спрат застрояването на курортите ни като определят статута им, както и начина, по който ще се управляват. Това каза в петък Иво Маринов, зам-министър на икономиката, енергетиката и туризма пред БНР.

"Уплътняването на териториите по някои от курортите е факт. Но трябва да имаме предвид, че в голяма част това се дължи на нормативната уредба, която съществува и позволява такова строителство. Затова в тази връзка с колегите от Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) следва да обсъдим статута на националните курорти, тяхното управление, за да може за в бъдеще такива действия да не бъдат възможни, за да съхраним това, което е останало от българската природа и културни обекти.", каза Маринов.

Маринов каза още, че се работи по изцяло нов Закон за туризма. С него ще се регламентира туристическото райониране в страната, ще се изчистят функциите и задачите на туристическите информационни центрове и бюра, ще се определят изискванията и критериите за национална представителност на туристическите сдружения и ще залегне създаването на национална туристическа организация, която да се занимава с маркетинга и рекламата на българския туризъм – национална туристическа камара.

Зам.-министърът допълни, че в напреднала фаза на разработване е стратегията за развитие на екотуризма и на селския туризъм.

"През тази година, през месец февруари предстои да започне работа съвместно с Българския съюз по балнеология и спатуризъм и Европейската спа асоциация относно въвеждането на критериите и стандартите за качество на балнео и спатуризма, които да залегнат в новия закон. Паралелно с това националната стратегия за устойчиво развитие на туризма, която беше приета през миналата година, следва да бъде актуализирана с оглед настъпилите промени и срокът на нейното действие да бъде не до 2013 година, а да бъде за период до 2025 година, а планът за действие към нея да бъде 2020 година.", каза Маринов.

Той определи 2009 г. като трудна за туристическия сектор, който в световен мащаб бележи спад от 7 на сто, а и клиентите са се преориентирали към по-близки дестинации и към записвания в последния момент. Но този фон, според зам.-министъра, България се представя сравнително добре, тъй като от януари до ноември 2009 г. отчита намаляване на чуждите туристи с едва 0.4 на сто, а приходите даже са нараснали с 1.5 на сто до 2.385 млрд. евро по данни на БНБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дени
    #30

    Това за ресурсите и проблемите при събарянето са пълни глупости--те са в пъти по-малки от тези за построяването. Проблемът в БГ е урудливостта на държавата и всичко свързано с нея кмато дейности и закони. Искам да припомня само, че знам поне 2 хотела / едното всъщност е ваканционно селище, което дори преди 2-3 години взе някаква награда за най... на поредната мутренска класация / построени в РЕЗЕРВАТИ --дали е уместно да споменавам липсата дори на пречистватлнистанции--където дори къмпирането е забранено!

  2. Дедо Тошо
    #28

    Напълно си прав. Най-вероятно никой в обозримо бъдеще няма да започне да срутва хотели. Построеното дотук постепенно ще се износва, новите капиталовложения ще се окажат неизгодни поради лошия имидж, средата ще става все по-непривлекателна за почивка. Подръжката ще струва по-скъпо от приходите. Курорти като Слънчев бряг ще се превърнат в мъртви градове. Вероятно роми и бездомници ще започнат да заселват стихийно изоставените постройки. Ако съществува финансов ресурс, някой (китайци, турци, израелци, руснаци) може да срине всичко и да започне от нулата. В далечното бъдеще.

  3. ecosapiens
    #27

    НЕЗАКОННОТО СТРОИТЕЛСТВО - ТОЛКОВА Е ПРОСТО ЗА ГОСПОДАТА И ТОЛКОВА Е СЛОЖНО ЗА ДРУГАРИТЕ !

  4. Уплътняването
    #26

    ...

  5. читател
    #25

    Докато ни се събори поне половината бетон, курортисти няма да има

  6. И.Иванов, Швеция
    #24

    "Това за ресурсите и проблемите при събарянето са пълни глупости--те са в пъти по-малки от тези за построяването."Съвсем не са глупости, докато съмняващите се в посочените конкретно проблеми не посочат как конктерно ще се разрешат."Колкото до наличието или отсъствието на ресурси за събаряне, имаше случай, доколкото си спомням от Скандинавието, където при събаряне на незаконен имот, собственикът е задължен да възстанови и терена до предишния му вид."Въпросните построени хотели по Черноморието отдавна са узаконени и повече никой не може да задължи собствениците им за нищо.

  7. Шумкаров
    #23

    "Но трябва да имаме предвид, че в голяма част това се дължи на нормативната уредба, която съществува и позволява такова строителство"Иво, би ли ме светнал, кога бе променена тази нормативна уредба?Както и по коя нормативна база мутрите получиха разрешително за строеж на самия плаж?

  8. Дедо Тошо
    #22

    бяха завишени над 10 пъти(!) по време на управлението на НДСВ. Така Слънчев бряг получи норми на застрояване като центъра на София. Впоследствие тези норми бяха занижени и сега са като за средноголям град, какъвто всъщност е курортът. Голямото строителство всъщност не е на хотели, а на жилищни блокове, наречени за благозвучие апартхотели. Те имат това качество, че дават възможност за бърза възвръщаемост, предприемачът няма грижата за туристическия мениджмънт - строи, продава и пак строи.Купувачите

  9. Хах
    #21

    Дано почакат докато си построя молчето, че много се изхарчих за разрешителното, а дюничката е много подходяща за моето молче.

  10. И.Иванов, Швеция
    #20

    Дори и конфискация да може да се осъществи, неразрешимите в обозримо бъдеще въпроси са:Кой ще обезщети с огромни суми собствениците на конфискуваните хотели ?Кой ще заплати огромна цена за огромен обем срутване и извозване на строителен боклук ?Кой ще заплати място и възможност за съхраняване на огромен обем строителен боклук със съблюдаване на нормите за опазване на околната среда ?Кой ще заплати огромен човешки и механизиран потенциал за огромна по обем работа ?Кой ще заплати разчистване на огромно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.