Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Техеран пусна нови “признания” на задържания британски екипаж

84 коментара
Техеран пусна нови “признания” на задържания британски екипаж

Иран разпространи в петък поне три писма, за които твърди, че са на задържания член на британския екипаж Фей Търни, в които тя казва, че е “жертва” на политиката на Великобритания и САЩ и призовава двете страни да се изтеглят от Ирак.

“Ние бяхме арестувани от иранските сили, след като навлязохме в ирански териториални води. За това аз дълбоко съжалявам”, се казва в писмото.

“Пиша ви като британски военнослужещ, изпратен в Ирак, жертван заради вмешателската политика на правителствата на Буш и Блеър”, пише 26-годишната Търни.

Тя смята, че двете страни трябва да започнат да се изтеглят от Ирак и оставят иракчаните сами да градят живота си.

Писмото, чиято автентичност не може да бъде потвърдена, бе предшествано от други две писма, за които се твърди, че са писани от Търни и бяха разпространени по-рано тази седмица.

Последното ѝ послание бе оповестено часове след като тя и още двама британци се появиха в нов видеорепортаж, излъчен от арабската телевизионна мрежа Ал Алам.

Един от задържаните също прави признание, че са навлезли “без разрешение” в ирански води.

“Ние пресякохме... аз искам да се извиня за това, че навлязохме във ваши води без разрешение”, казва Натан Томас Съмърс.

Той, както и Търни, казват, че иранците се отнасят с тях добре и хуманно.

Блеър: Иран засилва отвращението към себе си

Иран не може да заблуди никого с излъчването на запис със заловените британски войници, подредени пред камерите, каза британският премиер Тони Блеър.

Той предупреди, че ако Иран продължи да излъчва записа на военнослужещите, рискува да бъде изолиран от международната общност.

"Не знам защо иранският режим продължава да прави това, с тези действия той само засилва чувството за отвращение у хората. Заловени войници да бъдат манипулирани по този начин, това няма да заблуди никого," каза той.

Британското външно министерство заяви пред СиЕнЕн, че “използването на екипажа за пропагандни цели е възмутително”.

Британският министър на външните работи Маргарет Бекет заяви, че не вижда никакъв признак Иран да се опитва да разреши кризата с британските военнослужещи, заловени на 23 март.

Иран до момента твърди, че британският екипаж е задържан в ирански води – нещо, което Великобритания отрича. По-рано тази седмица Кралските военноморски сили представиха записи от сателитно проследяване, доказващи координатите на британския плавателен съд в иракски води.

Междувременно външните министри на ЕС, които в петък се срещнаха в Бремен, настояха Иран да освободи 15-те британци. Някои от министрите предупредиха за ескалация на конфликта и заявиха, че техните дипломатически отношения с Иран няма да бъдат непосредствено повлияни от кризата с моряците.

Германският канцлер Ангела Меркел, чиято страна в момента държи председателството на ЕС, външнополитическият представител на ЕС  Хавиер Солана и Европейският парламент до този момент са осъдили задържането на британците.

Външният министър на Турция, която се опитва да помогне на Великобритания, също бе поканен на срещата в Бремен. В момента има опасения в ЕС, че случващото може само да усложни дългогодишните усилията за сключване на сделка с Иран относно неговата ядрена програма.

Русия се възпротиви на по-твърдо изявление в ООН

В четвъртък Съветът за сигурност на ООН изрази “сериозна тревога” за задържането от Техеран на 15 британски военнослужещи и призова за тяхното освобождаване.

Съветът за сигурност призова Техеран да позволи на британския консул достъп до арестуваните моряци и морски пехотинци.

Текстът на изявлението, прието по инициатива на британския представител в ООН Емир Джон Пери, бе съгласувано над 4 часа. В крайна сметка то се оказа по-меко в сравнение с първоначалния вариант, предложен от Лондон. Великобритания се надяваше Съветът за сигурност да осъди задържането на екипажа и да поиска от Иран незабавното му освобождаване.

Против приемането на по-твърд вариант се обявиха няколко страни начело с Русия.

Въпреки това Пери каза, че изявлението е “добър резултат” за Великобритания и че отправя “верния сигнал” към Иран да даде достъп на британски дипломати до задържаните и да осигури тяхното освобождаване.

В пълния текст на изявлението на Съвета за сигурност се казва, че “членовете на съвета подкрепят призивите, включително на генералния секретар на ООН по време на срещата му на 29 март с иранския външен министър, за бързо разрешаване на този проблем, включително освобождаването на 15-членния британски екипаж.”

Иран окачестви като "безполезно" изявлението на Съвета за сигурност на ООН.

"Този случай може и трябва да бъде уреден чрез двустранни канали. Опитът на британското правителство да ангажира трети страни с този случай, включително Съвета за сигурност на ООН, не помага", обяви в изявление мисията на Иран в ООН.

Техеран е изпратил на Великобритания и официална нота с такова съдържание, потвърди в петък британското външно министерство. Лондон не съобщи подробности за съдържанието на нотата, но заяви, че ще бъде разгледана сериозно и скоро иранското правителство ще получи официален отговор.

В четвъртък Али Лариджани, главният ирански преговарящ по ядрената програма, заяви, че обещаното освобождаване на Търни – единствената жива в екипажа - се отлага заради “некоректното отношение” на Лондон

Бившият британски посланик в Иран Ричард Делтон заяви пред ББС, че ще е нужно време за разрешаване на кризата и не изключи възможността Техеран да изпълни заканите и да изправи британските моряци и морски пехотинци пред съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

84 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Рони
    #91

    някои "други" дефакто подкрепят един престъпен международен акт. В такива случаи е редно да се зададе въпросът кой има интерес?Петролът поскъпва вече 9-ти ден поред и осигурява доларов поток за Иран, ОПЕК, Русия! Затова и няма да има мир в Ирак и ежедневно гърмят бомби.

  2. div
    #90

    Задържането на заложници е недопустимо от всяка гледна точка!Но! Английската фрегата е била извън териториалните води на Иран. Може и да е вярно. Но къде са били войниците? Те не са били на фрегатата.Възможно е да са били във водите на Иран с лодките си. Погледни картата на залива и виж границите между Иран и Ирак!Относно петрола. 50% от доларовия поток отива наистина в тези страни. Но останалите 50% отиват в големите петролни компании - основно американски и английски. Темата за петрола е сложна и не е това, което изглежда на пръв поглед. Поне за Ирак и Иран.Лек ден и тежки финансови. приходи!!!

  3. zagrijenata devica
    #89

    sled kato izabraha iujnokoreec za da se darviat na severna korea, sega oon bil zagrijen za nekolcina britanski shpioni zaloveni na mestoprestaplenieto ot iran. oon razbira se ne e ni nai-malko zagrijen za hiliadite civilni jertvi v irak, kosovo, afghanistan, chechnia...lista e bezkraino dalag. oon otdavna dokaza che e izpiala pesenta si, no amerikancite davat ludi pari za da krepiat trupa jiv za da mogat zad oon da varshat beznakazano bezobrazia po cial sviat v imeto na obogatiavaneto na shaikata razboinici na chelo na stranata; o pardon, i v imeto na demokraciata i svetovnia mir razbira se. A be zashto li tova ni zvuchi poznato...?

  4. iranec
    #88

    takiva kato tebe zasluzhavat nekoi rezan iranec da im otneme devstvenostta

  5. orm
    #87

    е че никой не обяснява по-подробно проблема с границата между Иран и Ирак.Подобен проблем има и между други държави, примерно Русия и Япония.Той е породен от това, че по международното право за териториални води в един случай се счита зона от 12 морски мили, в друг , от 8 морски мили.Според мен разковничето е там.

  6. Рони
    #86

    Тези диваци не разбират нищо друго освен езика на силата! Всякакви преговори те разбират като проява на слабост, така стана и с тихата дипломация с Либия. А сега колко българи ще изразят солидарност с англичаните, като непрекъснато врънкаме запада за нашите медици?

  7. стелт
    #85

    1. Двете крайни точки, между които са се движили лодките са фрегатата Корнуел и търговския кораб. И на двата съда има GPS системи. 1.1. На Корнуел GPS-а е с плотер, който е "рисувал" непрекъснато промяната в координатите на лодките. До 9.10 (местно време), когато връзката фрегата-лодки е прекъсната. 1.2. Показанията на капитана на търговския кораб са, че корабът е на котва в иракски води от петък 23 март с координати в иракски води. Корабът също си има GPS. А и корабен дневник.2. На 24 март иранците

  8. orm
    #84

    където си искам, когато става дума за такъв проблем.Нали знаеш, че при подобен спор, експертизата трябва да е независима, а такава няма.Бих желал да коментираш дали все пак не са били във води, считани от Иран за териториални?Наблягам на считани.

  9. стелт
    #83

    Не съм дълбок специалист по граничните спорове между Иран и Ирак. Повърхностните ми знания са, че имаха спорове за Шарм ал Араб и постигнаха писмено споразумение през 1975. Което след това бе нарушено от Ирак, който искаше цялата река. Това беше и един от поводите за войната Ирак-Иран. Когато се сключи мирното споразумение в края на войната, една от точките беше, че се възстановява статуквото преди войната. За мен това означава, че граничното споразумение от 1975 важи и днес.До сега не съм попаднал на съобщение (нито в руска, нито в английска медия) за различно тълкуване на граница от страна на иранците.

  10. div
    #82

    Възможно е всичко да е така, както го коментираш.Но са възможни и други версии за тези 2 педи Иракски териториални води.Възможна е и трета версия. В момента в залива вървят големи маневри на флота на САЩ. Може да е в областта на фантазията, но на мен ми "мирише" на организирано мероприятие.Както преди години с южно-корйския самолет, самолет, свален от руснаците.Създава се безизходна ситуация за едната страна (в случая - Иран). Печели се или провокация - както стана, или информация за поведение при потенциална заплаха.Дано се разберат цивилизовано.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.