
Шестте най-големи американски технологични компании поискаха от Конгреса на САЩ да упражнява по-голям контрол върху Агенцията за национална сигурност, натоварена да следи комуникациите. Компаниите настояват още и за повече прозрачност върху дейността на американските разузнавателни служби и за по-голяма защитеност на личния живот. Това съобщиха информационните агенции, като се позоваха на писмо на "Гугъл", "Епъл",
"Майкрософт", "Фейсбук", "Яху" и "АОЛ" изпратено до комисиите по правосъдие в Камарата на представителите и Сената на САЩ.
В него е посочено, че във връзка с неотдавнашните разкрития за следенетокомпаниите са предприели нови инициативи, за да докажат добросъвестността си.
Обвинени, че са предоставели хиляди електронни данни за интернет потребители, "Гугъл", "Яху" и "Фейсбук" дори прибягнаха до правосъдието, за да могат да кажат повече за исканията за предоставяне на информация, които получават от американските власти.
"По-голямата прозрачност ще даде възможност да бъдат оборени неоснователните обвинения, че разузнавателните агенции имат пряк достъп до сървърите ни или че ние участваме в операции по масово събиране на данни в интернет", отбелязват в писмото си
компаниите.
Писмото се появява няколко дни след нови разкрития за прехващането на данни на стотици милиони потребители на "Гугъл" и "Яху" извън САЩ чрез оптичните кабели, използвани от
интернет-гигантите.
"Яху" и "Гугъл" изразиха възмущение от новите разкрития, уверявайки, че не са замесени в прехващането на комуникации.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент