Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Телекомуникационните фирми си поемат дъх сред хаоса]

0 коментара

Европейските компании биха могли да си спестят близо 115 млрд. песети годишно с понижението на лихвите с половин процентен пункт. Според експертите след атентатите в САЩ акциите на тези компании ще се превърнат в убежище за инвестиции.

Координираното понижение на лихвите с половин процентен пункт от страна на Управлението за федерален резерв на САЩ и на Европейската централна банка през септември, даде глътка свеж въздух на европейските телекомуникационни компании.

С галопиращи дългове на сума между 236,22 милиарда евро и главоломни борсови сривове зад гърба си, телекомуникационните фирми се опитват повече от година да устоят на бурята. Едни чрез продажба на активи, други - чрез съюзи. Сега намалението на лихвите дава на комуникационните оператори възможност да си поемат дъх, за да облекчат финансовото си бреме със спестявания от около 688 млн.евро годишно.

Макар че сценарият за икономически спад, който витае над Северна Америка и заразява еврозоната, ще продължава да трови всички пазари, истината е, че телекомуникационните компании - най-задлъжнелият сектор - могат да се справят с това икономическо положение с най-голям успех, особено ако продължат лихвените съкращения, както предвижда Хайме Ойос, експерт в Credit Agricole Indosuez.

Освен това, докато след 11 септември повечето акции се сриваха, тези на телекомуникационните оператори взеха да се възстановяват след много месеци на свободно падане. Сега акциите вече не са в агресивна позиция, а в отбранителна. Според BSN Banif новата обща несигурност, която се наблюдава след атентатите в САЩ, "ще накара инвеститорите да заложат на отбранителните акции или на онези, които преди това бяха подложени на сериозно наказание".

Такъв е случаят с телекомуникациите. Повечето акции в този сектор издържаха на порива на бурята. Те не регистрираха нито големи повишения, нито резки понижения от атентатите досега, а това е много показателно. Експертите единодушно залагат на операторите от южна Европа като Telefonica и Italia Telecom, които имат по-малко дългове от северните си съседи.

Въпреки кислородния апарат сянката на дълговете ще продължи да витае над сметките на компаниите. Но при сегашното положение на пазара възможностите за продажба на активи са ограничени.

Затова се оказва, че стратегията за общи инвестиции в инфраструктури е най-добрата алтернатива за намаляване на разходите.

Telefonica Moviles бърза да пристъпи към съчетаване на мрежите. Операторите с интереси в Италия оказват натиск върху регулативните органи отвъд Алпите да дадат позволението си за съчетаване на инвестициите им в инфраструктурни проекти от трето поколение, както стана в Германия. По този начин консорциумът 3G, сформиран от испанската компания и Sonera за UMTS, най-сетне сключи съюз с KPN за разпределение на мрежите от трето поколение.

За 3G това означава икономии до 40 на сто от предвидените инвестиции за 10 години, които възлизат на 6,2 млрд.евро. Двата оператора водят преговори с трети партньор, за който икономиите ще достигнат 50 на сто. Той ще бъде или Vodafonе, или Mobilcom, но източници от Telefonica залагат на първата компания.

KPN от своя страна ще икономиса около 750 млн.евро - известна помощ при изплащането на дълговете ѝ от 23 млрд.евро. Холандският оператор не успява да хване никого на въдицата си. Преговорите му за сливане както с Telefonica, така и с Belgacom, потънаха в небитието. Новият президент на компанията Ад Шеепбоувер, който ще заеме официално поста си през януари, ще има трудната задача да измъкне KPN от мътните води чрез продажба на активи.

И други северни комуникационни оператори попаднаха във водовъртеж. Втората по големина телефонна компания в Норвегия Enitel обяви мораториум върху плащанията си. Основният ѝ конкурент - Telenor - неотдавна продаде филиала си за телефонни указатели на американската инвестиционна компания Texas Pacific за около 730 млн.евро.

Тези корпоративни операции са доказателство за деликатната ситуация, в която се намират телекомуникационните фирми от средния ешелон. В дългосрочен план единственият им изход е да се слеят помежду си или да бъдат погълнати от европейските гиганти. Такава е целта на Telefonica Moviles, за да може да се конкурира с колоса в сектора Vodafone.

Президентът на филиала за мобилни комуникации в Испания Луис Лада призна, че търсят само един европейски съдружник. Само че всички кандидати си имат недостатъци. France Telecom и Deutsche Telekom са потънали в дългове, а Portugal Telecom и Italia Telecom отчитат спад в печалбите си през първото полугодие съответно с 50,7 на сто и 29,5 на сто.

Дни след атентатите Telefonica анулира публичната си оферта за придобиване на акции на бразилския оператор Celular CTR Participacoes. В комюнике на компанията се изтъква "значителната промяна" на пазарите, която "подлага на риск успешното изпълнение на трансакцията". Това е само предупреждение за пътниците, защото най-лошото тепърва предстои.

Несигурността, която засенчва пазарите, може да се превърне в черен облак, след като САЩ задействаха цялата си артилерия срещу ислямския свят. Ако преди атентатите телекомуникационните оператори търсеха отчаяно купувачи на активите си, сега подобна мисия може да се окаже почти невъзможна.

British Telecom продължава да си затяга колана. През първото тримесечие на финансовата 2001-2002 година /април-юни/ британската компания намали дълга си с над 16 млрд.евро до около 30 милиарда, като продаде филиала си Yell, раздели се с дяловете си в Japan Telecom, J-Phone и Airtel, и се отказа от предвиденото увеличение на капитала си с 9 млрд.евро. Не можа само да се отърве от филиала си за мобилни телефони. Надписът "продава се" бе откачен от BT Wireless поради липса на купувач.

Истината е, че никой не иска да се товари с компания, чиито финанси са на червено: 150 млн.евро загуби през първото тримесечие на годината и натрупан дълг за почти 800 млн.евро. BT беше решила да си поеме дъх, като продаде този свой филиал. Сега той ще се нарича mm2 и ще се пласира на борсата при подходящи пазарни условия. За тази цел британският оператор успя да получи заем от 5,5 млрд.евро.

Понижението на лихвите ще облекчи телефонните оператори, но никой не бива да се залъгва, смятат експертите. Появата на UMTS, предвидена за догодина или за 2003 г., ще глътне нови инвестиции и повече пари, които банките надали ще имат желание да отпуснат. Безпаричието ще продължава да преследва телефонните мрежи.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.