Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Терористичен сценарий тества готовността на НАТО при кризи

0 коментара

НАТО трябва да създаде Сили за бързо реагиране в отговор на заплахите от епохата след Студената война, заяви министърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд. Той и останалите министри от 19-те страни - членки на НАТО дискутираха в сряда "трансформациите" на своите армии в Колорадо Спрингс, САЩ, предаде Си Ен Ен.

Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън призова страните-членките на алианса да модернизират армиите си, предаде немската телевизия АРД.

Според него безпрецедентните учения в Колорадо Спрингс, с които министрите тестваха своите способности да реагират на внезапни заплахи от терористи и оръжия за масово унищожение, са показали, че НАТО все още е изправена пред предизвикателството да модернизира и трансформира силите си, да повиши технологичните им способности и да ги направи по-гъвкави.

Министрите на отбраната от НАТО наблюдаваха вчера въображаема спасителна операция, ескалираща в криза с оръжия за масово унищожение, в хода на учение за новата роля на алианса в световната сигурност.

Безпрецедентният "учебен семинар" в свръхсекретна база на американските ВВС е предизвикателство към процедурите за вземане на решения, които пречат на НАТО да действа срещу заплахите за сигурността в периода след Студената война, предаде Ройтрес.

Учението очертава колко надалеч трябва да стигне 19-членният в момента северноатлантически съюз в изграждането на новите си 20-хилядни елитни сили за мълниеносно дислоциране до всяка точка на света.

Според хипотетичния сценарий една операция на войници от НАТО за спасяване на цивилни на островната страна Корона в Червено море се разраства драматично, когато терористи заплашват с непосредствена атака по НАТО с химически или биологически оръжия и с евентуален удар с крилата или балистична ракета, изстреляна от търговски кораб.

"Това е хипотетично, но целта е да се намери решение за истински световни заплахи", каза министърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд на пресконференция след ученията в базата Шривър край Колорадо спрингс.

Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън, чийто мандат изтича в края на тази година, от години упреква съюзниците за пропуските в техния военен потенциал. Той заяви, че сегашните учения илюстрират печалната липса на европейски бойни части, способни да се прехвърлят бързо за справяне с кризи.

По думите му извън САЩ съюзниците разполагат с 1,4 милиона войници с униформи, като само 55 хиляди от тях са ангажирани в операции извън родните им страни и въпреки това тази страни се оплакват от прекомерни военни ангажименти.

"Щом имаш толкова много безполезни войници, значи данъкоплатците са измамени", каза Робъртсън.

Високопоставен служител на Пентагона заяви пред репортери, че вчерашните учения са изяснили пред министрите от НАТО, че "когато попаднеш в някоя ситуация, това може да не е ситуацията, в която си мислиш, че си попаднал".

Сценарият описва събития през 2007 г., тоест година след пълното задействане на Силите за бързо реагиране на НАТО с численост 20 000 души, които трябва да са в състояние да се дислоцират в срок от 5 до 30 дни. Първият контингент от 6000 войници от тези сили трябва да бъде приведен в готовност през следващата седмица в Холандия.

Министрите на отбраната бяха изправени пред бързо променящи се възможности за избор след рутинна евакуация на цивилни, но дипломати подчертаваха, че от тях не е било искано да вземат решения.

В миналото учения на съюзниците от НАТО са се занимавали с тази тема и понякога те са били принудени да обмислят използването на ядрена сила.

При едно от тях през миналата година, в което близкоизточна страна е била в готовност да нападне Турция с биологическо и химическо оръжие, само две от страните - Вашингтон и Анкара - са изразили съгласие за нанасянето на превантивен удар.

Според дипломати Вашингтон се стреми да действа внимателно по този въпрос след острите разногласия с Париж и Берлин за войната в Ирак, които въвлякоха НАТО в една от най-сериозните кризи за 54-годишната история на организацията.

Но ученията в Скалистите планини хвърлиха светлина върху националните процедури за вземане на решения (например като тази в Германия, където парламентът трябва да разреши военни действия в чужбина - същата е процедурата и в България - б.р.), които могат да попречат на НАТО да отговори на криза.

"Ние се нуждаем от войници, които да могат да бъдат реално мобилизирани, а не само на хартия", каза Робъртсън на срещата на министрите.

Той отправи критика към европейските страни, които не са готови да изпращат свои военни части в чужбина. Същевременно страните се оплакват, че силите им са прекалено разпръснати.

Днес 19-те министри ще обсъдят ситуацията в Босна и Херцеговина и Афганистан. Европейските партньорите в алианса ще решат как да облекчат американците в тези две държави, заради ангажимента им в Ирак. НАТО взе решение за разширяването на мироопазващия натовски контингент от 5500 души в Афганистан.

Германия ще увеличи броя на войниците си в северно афганистанския град Кундус с 250 до 400 човека, предаде АРД. Някои от другите европейски държави също ще се включат в мисията.

В Босна Европейският съюз ще изпрати през следващата година около 6 000 военни, които ще бъдат под британско командване.

За днес е предвидена и среща на 19-те министри на отбраната от НАТО и на 6-те от присъединяващите се страни с руския им колега Сергей Иванов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.