Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трафиканти стоят зад грабежите на музеи в Багдад

0 коментара

Според експерти организирани международни трафиканти стоят зад разграбването на повечето важни експонати от Националния музей в Багдад, предаде Би Би Си.

Хиляди древни останки, датиращи от раждането на цивилизацията, бяха откраднати и повредени веднага след като американките части започнаха да навлизат в града.

Професионални крадци са се присъединили към местни жители, възполвайки се от властовия вакуум, разказват група археолози.

Близо 30 от водещите в света експерти по иракското културно наследство се събраха да дискутират ситуацията в централата на ЮНЕСКО в Париж.

В знак на протест срещу разграбването на музеите в Багдад при равнодушното бездействие на американските войници подаде оставка председателят на Консултативната комисия за културни ценности към президента на САЩ Мартин Съливан, предаде АФП.

Нашите войски показаха изключителна предпазливост при охраната на петролните находища и сградата на министерството на петрола. Но те проявиха пълна безпомощност, когато стана дума да бъде защитено културното наследство на Ирак. Грабежите можеха да бъдат предвидени, трагедията можеше да бъде предотвратена", изтъква в молбата си за оставка Съливан.

"От практична гледна точка моята оставка е чисто символичен жест", посочва той, като признава, че тя няма да бъде драма за Белия дом и че бързо ще му бъде намерен заместник.

Неговият пример бе последван от още един член на комисията - Гари Викан, директор на Музея на изкуствата в Балтимор.

Според оценка на експерти на ЮНЕСКО в резултат на грабежите са изчезнали 150 000 музейни експоната. Общата стойност на разграбеното е милиарди долари.

Проф. Макгуайр Гибсън от Чикагския университет каза на срещата, че някои от крадците очевидно са знаели какво да търсят и къде да го намерят.

Изглежда, че част от грабежите са били съзнателно планирани, каза той, цитиран от Би Би Си.

"Те са имали възможност да вземат ключовете за хранилищата и да изнесат в сейфове важни находки от Месопотамия.

Някои експонати от музея вече са прехвърлени в Париж и Иран, смята професорът.

"Вероятно това е било направено от същия вид бандити, които са платили за разрушаването на забележителности в Ирак през последните 12 години и за контрабандното им търгуване на световния пазар", каза проф. Гибсън.

Сред изгубените експонати са 80 000 клинописни таблици, някои от които са сред най-ранните образци на писменост в света.

Генералният директор на ЮНЕСКО Коичиро Мацуура призова за незабавна забрана на международната търговия с иракски антики и политика за защита на иракското културно наследство.

Беше оповестен и специален фонд за иракското културно наследство, който вече е подпомогнат от Италия, Франция, Великобритания, Германия, Египет и Катар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.