Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръгват европарите и за околна среда и администрацията

7 коментара

Поредицата от положителни оценки за съответствие по оперативните европрограми, идващи по две от Брюксел, започнала във вторник, продължава с одобрението на междинните плащания по екологични проекти и такива за повишаване на административния капацитет.

По околна среда се отпушва достъпът до 1.75 млрд. евро, а държавната и общинска администрация ще има на пълно разположение 132 млн. евро.

Министърът на околната среда и водите Нона Караджова определи положителната оценка за съответствие като изключителен успех, защото оперативната програма “Околна среда“ (ОПОС) е била най-изостаналата от седемте европрограми. Тя допълни, че сегашната оценка е трябвало да бъде получена още в края на 2007 г. и е изключително закъсняла.

Вече 3.,5 млрд. лв. са достъпни за финансиране на екопроекти. Само за настоящата година българската икономика получава на разположение ресурс от 200 млн. лв..

Съгласно индикативната годишна програма на ОПОС за договаряне през 2010 година са предвидени средства в размер на 650 млн. лв.

Караджова посочи , че по ОПОС до средата на 2009 г. са разплатени 500 хил. лв., а с идването на властта на ГЕРБ сумата достига 32.5 млн. лв. като парите са идвали от държавния бюджет вместо европейските междинни плащания, като е липсвала всякаква гаранция, че парите ще се покрият от еврофондовете. Общо по програмата са платени 99 млн. лв.

Оперативна програма "Административен капацитет” е с най-висок процент на усвояемост – 21% от общия ресурс по програмата.

Реално изплатените суми са 74.5 млн. лв., от които 27.3 млн. лв. са авансовите плащания, 38 млн. лв. са междинните и 8.8 млн. лв. окончателни плащания.

В момента се изпълняват 50 проекта, а са сключени 253 договора за 139.7 млн. лв.

Европейската комисия вече отпуши финансирането по оперативните програми "Транспорт" (ОПТ) и "Конкурентоспособност" (ОПК), "Регионално развитие" и "Техническа помощ".

Одобрението на Брюксел за това, че оперативните програми се управляват и разплащанията на проекти по тях става според европейските изисквания е необходимо за тръгнат т.нар. междинни плащания, които са в размер на 80% от общия финансов ресурс по програмите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. XY
    #8

    Браво, можело и хубави новини да се получават. Дано тези пари най-сетне започнат да се усвояват както трябва и по направление. Това ще окаже много благоприятно влияние върху икономиката ни, в частност върху безработицата. Един голям плюс за управляващите дано всетака да продължават. Можело и добри новини да се генерират от Европа, а не както до сега - "мъгла"

  2. Рони
    #7

    сега ги пускат....

  3. Непримиримият
    #6

    ...което си е хубаво си е хубаво! Какво да кежеш.

  4. Аз
    #5

    Коментарите в статията по повод на "отпушването" на т.нар. "междинни плащания" са неверни, като във стария виц за компютрите и компотитеНито се касае за "междинни плащания", нито пък са били "запушени" и това да е бил проблем за усвояването досега.Как стоят нещата: Държавата България съгласно Регл.1083/2006, е получила досега 20%-ния допустим аванс от общата сума, договорена по програмите. Справка, публикувана на сайта на МФ, сочи, че към януари т.г. от този аванс около 200-250 млн.евро все още са

  5. po-az
    #4

    Kazva6 niakoi verni ne6ta, no ne ti e iasno vsichko. Po dva paragrafa 6te triabva pak da pro4ete6. Avansovite pla6tania ne se prispadat s na4aloto na mejdinnite, a v kraia na limita im zapochva taka narechenia clearing. Mejdinnite pla6tania ne sa na nivo proekt, a na nivo prgrama. Avansovite pla6tania za proekt sa vazmojni, no tova e vatre6en izbor na darjavata. Avansovite pla6tania ot EK sa savsem drugo ne6to - te se davat na stranata-4lenka.

  6. Влад
    #2

    че нещо ви хлопа дъската. За 2008 г. Австрия е усвоила 36 млн., Кипър -21 млн., Белгия - 69 млн.,Дания -15 млн.Финландия -48 млн. Холандия -50 млн., Швеция 49 млн., Франция - 461 млн. Италия - 927, Англия -297, Португалия 648, Румъния 642. За какви милиарди бълнувате?

  7. Обнадежден
    #1

    Congratulations, Borisov !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.