Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп и Байдън с първи предизборен дебат

Последен шанс за Тръмп да дефинира съперника си

3 коментара
Тръмп и Байдън с първи предизборен дебат

Президент на САЩ Доналд Тръмп, който се бори за втори мандат, и опонентът му Джо Байдън ще се изправят във вторник един срещу друг за пръв път в предизборен тв дебат. 

Избирателите в САЩ са разделени почти наполовина в прогнозите си кой ще победи, показва допитване на Центъра за американски политически изследвания към Харвардския университет и социологическа агенция "Харис" за в. "Хил".

Според сондажа 51 процента от американците смятат, че победител на дебата ще бъде Тръмп, а 49 на сто залагат на Байдън. Шейсет и два процента от запитаните са на мнение, че медиите са благосклонни към Байдън, а 35 процента казват същото за Тръмп.

Допитването е извършено между 22 и 24 септември с 1314 участници.

Първят телевизионен дебати между Тръмп и Байдън ще се състои в Кливланд, щата Охайо и ще започне в 21 ч. източноамериканско време (04 ч. българско време в сряда). Той ще продължи час и половина, без да бъде прекъсван за реклами, и ще бъдат предаван пряко от всички големи телевизии.

Очаква се да бъдат засегнати редица теми, включително пандемията от коронавируса, икономиката, предложеният от Тръмп кандидат за Върховния съд и разследването на в. "Ню Йорк таймс", установило, че за 2016 и 2017 г. Тръмп е платил федерален данък върху доходите от по 750 долара.

Втория дебат между Тръмп и Байдън е насрочен за 15 октомври в Маями (Флорида), а третият - на 22 октомври в Нашвил (Тенеси).

Последен шанс за Тръмп да дефинира съперника си

Като кандидат за президент през 2016 г. Доналд Тръмп установи контрол над надпреварата за Белия дом и до самия край не го изпусна. Той майсторски дефинираше опонентите си и ги очерняше с язвителни прякори и казваше всичко, каквото му хрумне, и също така нееднократно въвличаше съперниците си в скандалите, които той самият създаваше.

В тазгодишната надпревара обаче това се оказва доста по-трудно за Тръмп, отбелязва във вторник агенция Асошиейтед прес. Възможно е наистина президентът да си остава по-яркият и по-интуитивният кандидат в състезанието за Белия дом, но досега в кампанията, в която негов съперник е кандидатът на демократите Джо Байдън, той среща трудности да направлява хода ѝ в желаната от него посока, добавя агенцията.

Атаките на стопанина на Белия дом срещу Байдън бяха неубедителни и непоследователни, което не се хареса на някои републиканци, които смятат, че Тръмп е пропилял редица възможности да дефинира съперника си. Опитите му да излезе от темата за коронавирусната пандемия и да тласне публичния разговор към по-благоприятни за преизбирането му теми, включително правоприлагането и икономиката, не успяха да накарат кой знае колко избиратели да повярват, че здравната криза не е чак такъв повод за притеснение и че като лидер той успешно се справя с нея.

Дори новината за номинирането от президента на съдия Ейми Кони Барет за овакантеното място във Върховния съд - номинация, целяща да мобилизира консервативните избиратели - беше засенчена още на следващия ден от бомбастичните разкрития на в. "Ню Йорк таймс" за личните му финанси.

Днешният първи предизборен дебат между Тръмп и Байдън дава на президента една от последните му възможности да промени облика на надпреварата и да представи бившия вицепрезидент в желаната светлина пред избирателя. Но като се има предвид, че до изборния ден остават само пет седмици, че в някои ключови за надпреварата щати вече гласуват и че много избиратели гласуват просто с оглед на партийните си пристрастия, според някои републиканци Тръмп няма повече време.

"В тази кампания враговете на Тръмп са трима: коронавирусът, Джо Байдън и календарът", казва пред АП Нийл Нюхаус, социолог републиканец.

Ръководствата на двете американски партии обаче не бързат да отписват Тръмп, особено предвид това, което се случи в надпреварата му с Хилари Клинтън през 2016 г., когато социологическите проучвания до последно сочеха Клинтън за вероятния победител. В навечерието на дебата довечера Тръмп загатна каква ще бъде стратегията му на диспута: той предприе мощна атака срещу Байдън за неговото минало, характер и острота на ума.

В отправяните от президента послания обаче има противоречия.

Понякога Тръмп представя Байдън като крайноляв кандидат; друг път казва, че макар и да е по-умерен, Байдън ще бъде подвластен на най-либералните фракции в партията си. Тръмп настоятелно твърди, че 77-годишният му съперник не е подходящ за поста; вчера, изпращайки на Републиканската партия темите за предстоящия дебат, от щаба на Тръмп обаче предупредиха, че Байдън не бива да бъде подценяван.

Някои от привържениците на президента казват, че продължават да са уверени, че той разполага както с нужното време, така и с нужните политически умения да изпревари Байдън на финалната права.

"Президентът Тръмп разполага с доста на брой, готови за употреба "патрони", с които дотук по време на кампанията той успешно стреляше", каза Ед Брукоувър, стратег от Републиканската партия, който по време на кампанията през 2016 г. беше съветник на Тръмп, преди да бъде сменен по време на изборите. "Колкото повече научават хората за вицепрезидента Байдън, толкова по-голям ще бъде ефектът от тези патрони."

Много републиканци обаче казват в частни разговори, че са озадачени, че Тръмп, който през 2016 г. умело откриваше слабостите на съперниците си и се възползваше от тях, сега не може да намери начин да дефинира Байдън, и то в последния етап от кампанията. Някои предупредиха щаба на Тръмп още в началото на лятото, че рискуват да пропилеят предимствата на това да си действащ президент: става дума в частност за месеците и парите, които действащите президенти обикновено използват, за да изпробват посланията срещу съперника си преди същинската предизборна надпревара през есента.

В последните случаи, когато действащи президенти печелиха втори мандат, те на практика използваха пролетта и лятото преди изборите, когато техните евентуални съперници все още приключват с избирането си на първичните избори и още правят първи стъпки в граденето на кампания за същинските президентски избори; те използваха това време, за да дефинират съперниците си, преди избирателите още да са си съставили представа за тях. Президентът Джордж Буш-син използваше това време, за да бетонира впечатлението, че демократът Джон Кери е човек, който често си мени мнението. Президентът Барак Обама предприе масирана рекламна кампания срещу съперника си от републиканците Мит Ромни, в която последният беше представян като богат корпоративен грабител, който напълно е загубил връзка с реалността.

"Средностатистическият избирател трябва да чуе едно и също послание осем пъти само за да го запомни, да не говорим да му повярва - повечето избиратели не стоят да си прекарват времето в анализиране на политическите новини", казва пред АП Бен Лаболт, бивш съветник на кампанията на Обама и Белия дом. "Ако си представим кампанията като игра на дартс, Тръмп хвърли доста стрелички, но нито една не се задържа върху мишената."

И не че Тръмп не опита.

В Туитър и в предизборни прояви президентът през последните месеци предприе редица атаки срещу Байдън, вземайки на мушка дългата му кариера във Вашингтон и лансирайки неподкрепени с доказателства твърдения за деловите отношения на сина му Хънтър с Украйна. Но при положение че вече не остана време, някои от атаките на Тръмп стават все по-недостоверни, включително твърденията, че Байдън можело да вземе стимуланти преди дебата. Няма никакви доказателства, които да подкрепят подобно твърдение на президента, а и то изглежда като опит за оправдание, в случай че опонентът му от демократите се представи добре.

Засега нито една от атаките на Тръмп не успява да постигне резонанса, който имаха язвителните му критики през 2016 г. срещу съперниците му на първичните избори на Републиканската партия, а после и срещу Клинтън. Той непрестанно определяше Клинтън като "корумпиран", хитър и задкулисен политик - атаки, които в края на кампанията получиха още по-силен отзвук сред някои избиратели, след като "Уикилийкс" публикува хакнатите имейли, с които беше изнесена информация от кухнята на кампанията ѝ, както и решението на тогавашния директор на ФБР Джеймс Коми да възобнови разследването за частния имейл сървър, който тя е използвала като държавен секретар.

"През 2016 г. той успя да направи така, че надпреварата да се завърти много повече около Клинтън, отколкото около него", каза Нюхаус, социологът от републиканците. "Тази година обаче той среща трудности да постигне този ефект."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #3

    Оппааа, ето какво ще трябва да отговаря Байдън на дебата:

    The Director of National Intelligence (DNI) declassified information indicating that former President Obama's administration knew of Russian allegations that former Democratic presidential nominee Hillary Clinton was attempting to tie Trump to the Russia and distract from her email scandal before the 2016 presidential election.

    Не се съмнявам че назначената бригада от "Практици", няма как да гледа дори записа на дебата, защото не е на рушки,

  2. Specifier
    #2

    РЕЧТА НА ПРЕЗИДЕНТА

    Днес, Четвърти юли 2020 година, президентът на Съединените американски щати Доналд Тръмп произнесе реч в планината Ръшмор, пред изсечените в скалата ликове на най-великите американски президенти.
    Защо тази реч може да се окаже съдбоносна в контекста на потресаващите политически събития, развили се в САЩ последните месеци на фона на епидемията от Covid 19? Съдбоносна не само за Америка , но и за Света.
    За първи път президентът точно, ясно и кратко формулира същността на опасността,

  3. Горскио
    #1

    Артилерийската подготовка срещу Тръмп беше дълга и продължителна, проведена от контролираните медии, включителнои фалшивата новина на Ню Йорк Таймс, че Тръмп бил платил само 750 долара данък през 2016 г.. Обаче проблемът на големите носове и либералите е дали лекарите ще намерят правилният коктейл от амфетамини и други мозъчни стимуланти, които да позволят на дементираната марионетка Байдън да издържи що-годе дебата (ако не се срине тотално, няма медиите ще го провъзгласят за победител, разбира се).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.