Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тренчев чака края на отпуските в МВР, за да лансира антиромските отряди

0 коментара

Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев не се отказал от идеята си за създаване на доброволни, но въоръжени, граждански отряди за борба срещу ромската престъпност. Във вторник Тренчев обяви, че чака да свърши сезона на отпуските в МВР, за да обсъди с колегиума на вътрешното министерство идеите си, предизвикали широкото негодувание на правозащитни и други неправителствени организации.

Също във вторник от КТ "Подкрепа" лансираха и проект за използване на част от средствата по мащабната програма "От социални помощи към заетост", с който според синдиката ще се създадат трайни работни места и ще се генерира брутен продукт.

Синдикалният лидер: Не се отказвам от нито една своя дума

Не се отказвам от нито една своя дума, повтори Тренчев две седмици след декларацията си, в която определи ромското малцинство в България като източник на най-мащабната дребна престъпност и лансира идеята за доброволна гражданска гвардия, която да противодейства вместо полицията. В тази връзка синдикалният лидер настоява да се облекчи сега действащия режим за придобиване на оръжие от гражданите.

Такива доброволни отряди вече започнаха да се създават спонтанно по селата, затова е по-добре проблемът да се регулира, каза във вторник Тренчев. По думите му, въпреки мълчанието на институциите до момента, синдикатът бил залят с мнения на граждани, мнозинството от които подкрепили идеите му.

Лидерът на КТ "Подкрепа" отново се опита да смекчи първоначалните си крайни изказвания с обяснението, че декларацията отпреди две седмици съдържа две групи мерки - не само охранителни, но и икономически.

"В декларацията като първа група, т.е. и по важност, извеждаме икономическите мерки, тъй като считаме, че значителен мотив в престъпността е икономическият. А след това предлагаме мерки, които да ангажират гражданството, да повишат неговата активност и да може то чрез своите действия да подпомогне специализираните служби за борба с престъпността. Т.е. виждаме двете групи мерки в единство, а не сами по себе си", заяви пред БНР Тренчев.

Той отново аргументира идеята си тази работа да се върши от гражданите, а не от полицията, с обяснението, че МВР няма сили да се справи с дребната, но широкомащабна престъпност. "Престъпността е в мащаби, които изискват един друг подход. Не само да казваме - това е работа на полицията, тя да се справи, а след това се сърдим, че не може да справи. В крайна сметка и ние трябва да бъдем по-активни специално към по-дребните престъпления, защото те могат да се предотвратят при една по-активна позиция на гражданите - това да не се обере реколта някъде, да не се откраднат кабели, за да останат 3 села без ток и т.н. Мисля, че това спокойно може и гражданите със своята активна позиция и намеса да го предотвратят", смята лидерът на КТ "Подкрепа".

Константин Тренчев обвини критиците му, че в разгорелите се дискусии умишлено са обсъждали само идеята му за гражданската гвардия, отделяйки я от икономическите мерки. Основен акцент в критиките срещу синдикалния лидер обаче бе етнизирането на дребната престъпност в България, което Тренчев направи, обявявайки за виновни ромите като цяло.

Във вторник синдикалният лидер от своя страна контраатакува ромските организации, питайки риторично какво те са успели да направят за интеграцията на това малцинство, като цитира изявленията на бившия депутат и бивш затворник Цветелин Кънчев, че 200 млн.лв. били присвоени от някои от тези организации.

10% от парите по програмата за безработни да се използват за археологически разкопки

Също във вторник синдикатът лансира и проект за пренасочване на част от средствата по програма "От социални помощи към заетост" към създаване на трайни работни места, свързани с културен туризъм.

Идеята на "Подкрепа", изпратена в писмо до социалния министър Христина Христова, предвижда с парите да се заплаща нискоквалифициран труд при археологически разкопки, което впоследствие ще доведе до откриване на трайни работни места за охрана на обектите, за продавачи на билети и за екскурзоводи. Това ще даде възможност за развитие на културен туризъм в България и ще има икономически ефект от социалната програма, която в момента нито генерира трайна заетост, нито брутен продукт, коментира Тренчев.

Лидерът на "Подкрепа" подчерта, че по време на археологическите разкопки ще се създава временна заетост за безработни без оглед на етнически и верски произход, съобразно местонахождението на обекта.

Според Тренчев, догодина за програмата "От социални помощи към заетост" бюджетът ще отдели 164 млн.лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.