Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трибуналът в Хага не получи нови обвиняеми и след срока, даден от САЩ

0 коментара

Властите в Белград така и не спазиха срока 31 март полунощ, който им беше даден от САЩ, за да изпълнят ангажиментите си към международния трибунал в Хага и да предадат на международното правосъдие издирваните военнопрестъпници, съобщи АФП.

Малко след полунощ без резултат завърши заседанието на лидерите на управляващата коалиция ДОС, в което участваха сръбският премиер Зоран Джинджич, югославският вицепремиер Миролюб Лабуш, югославският външен министър Горан Свиланович, сръбският вицепремиер Небойша Чович както и сръбският министър на правосъдието Владан Батич.

След заседанието Батич съобщи пред журналистите, че членовете на ДОС в югославското правителство ще се опитат да получат от президента Воислав Кощуница "ясен отговор" по въпроса за сътрудничеството с трибунала и да разберат дали държавният глава е за или против това сътрудничество.

Правосъдният министър подчерта, че страната "преживява най-тежката си криза след 5 октомври - датата, на която падна от власт бившия президент Слободан Милошевич. "След няколко часа ще ни бъдат наложени временни санкции и това ще е връщане назад към епохата на Милошевич", посочи Батич.

Снощи в изявление по телевизията сръбският премиер Зоран Джинджич обвини президента Кощуница, че води "активна кампания" против сътрудничеството с международния трибунал. Джинджич подчерта, че сътрудничеството с международните организации е прерогатив на федералните органи и на президента на Югославия. Кощуница според него не само бяга от тази своя отговорност, но и води активна кампания против сътрудничеството с трибунала.

По-рано вчера Владан Батич съобщи пред АП, че са издадени заповеди за арест с цел екстрадиране на четирима от най-близките сътрудници на бившия югославски президент Слободан Милошевич. Съобщението на Батич бе направено часове преди изтичането на срока - 31 март, за сътрудничество на Белград с Хагския трибунал, поставен от Вашингтон като едно от условията за продължаване на икономическата помощ за Югославия.

Сръбският министър на правосъдието посочи за АП, че сега от сръбската полиция зависи как ще действа съобразно обвинителните актове на Международния трибунал. Той не уточни обаче кога са били предадени заповедите, като и не съобщи кога ще бъдат изпълнени. Според него полицията е тази, която ще има последната дума и тя ще реши кога и как да извърши арестите.

Международният съд за военните престъпления в бивша Югославия в рамките на мега-делото срещу Милошевич обвини и четирима негови близки сътрудници в престъпления срещу човечеството по време на конфликта в Косово. Тези обвиняеми - сегашният президент на Сърбия Милан Милутинович, бившият югославски вицепремиер Никола Шаинович, бившият началник на генералния щаб на Югославската армия Драголюб Ойданич и бившият сръбски вътрешен министър Влайко Стоилкович - понастоящем се намират в Сърбия, но югославските власти отказват да ги арестуват. Югославският президент отказва да нареди арестуването и екстрадирането на обвинените лица, тъй като югославската конституция забранява предаването на югославски граждани на чуждо правосъдие.

Премиерът Джинджич и поддръжниците на сътрудничеството с трибунала в Хага се позовават на факта, че Трибуналът е орган на ООН и Югославия, като страна-член на ООН, има задължението да изпълнява решенията на международната организация.

В края на февруари САЩ обявиха, че ако Югославия не подобри до края на март сътрудничеството си Международния трибунал в Хага по три пункта , ще загуби американската финансова помощ и ще се окаже под заплаха да ѝ бъдат наложени и други международни санкции.

Вчера Фредерик Джоунс, представител на Държавния департамент на САЩ съобщи в интервю пред ВВС, че американското правителство няма да вземе решение веднага за това дали югославските власти са изпълнили условията, поставени от Вашингтон за продължаване на финансовата и политическа подкрепа за Белград. Фредерик Джоунс обаче отхвърли твърденията, че срокът за сътрудничество с Трибунала, може да бъде удължен.

Трите условия, които САЩ поставиха, бяха да се прекрати помощта за армията на Република Сръбска, да се прехвърлят в затвори в Косово албанските затворници и да се осъществи пълно сътрудничество с Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия.

Формулата "пълно сътрудничество с Хагския трибунал" означава, че властите в Белград трябва да екстрадират всички обвинени във военни престъпления лица и да дадат достъп до всички архиви, които интересуват следователите на Хагския трибунал.

Първите две условия са изпълнени, а по отношение на третото, решение ще вземе американският държавен секретар Колин Пауъл. В случай на негативен доклад от страна на Колин Пауъл до Конгреса на САЩ, блокирането на американската помощ за Сърбия ще стане продължи до 30 септември, като след това автоматично ще се прехвърли и за следващата фискална година, отбелязва Би Би Си. На карта е поставена и американската подкрепа за програмите на МВФ и на Световната банка, допълва АФП.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.