Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тригодишен гратисен период за новите правила в дипломатическата служба

3 коментара

Министерският съвет прие в четвъртък проекта на Закон за дипломатическата служба, който въвежда длъжността на постоянния секретар като най-висок професионален дипломатически пост. Постоянният секретар може да бъде само дипломатически служител с ранг “посланик”, да е заемал ръководна длъжност в МВнР и да е ръководил дипломатическа мисия най-малко три години. 

Постоянният секретар, който ще се назначава от министъра, ще има петгодишен мандат с опция за едногодишно удължаване. Така неговият мандат ще се разминава с този на текущото правителство и ще се гарантира приемственост, коментира външният министър Ивайло Калфин, който е вносител на оспорвания проект.

Проектът урежда условията и реда за назначаване на посланици, постоянни представители и генерални консули, които до сега не са били предмет на изрична регламентация. 

Създава се възможност някои от директорите на дирекции в министерството да бъдат определени като генерални директори. Това е практика в европейските страни, но помага и за по-добрата координация, уточни министърът.

Проектът е бил подкрепен от цялото правителство след близо час и половина дискусии. Калфин благодари за личната ангажираност на лидерите на тройната коалиция. Според него с приемането на закона се прави ясно разграничаване между политическата и професионалната част на МВнР както и се създават много по-високи изисквания за служителите  в дипломатическите мисии.

Законът урежда и ротациите в чужбина. Всички дипломати, които работят в МВнР, имат задължение да владеят два чужди езика, като единият от тях е език на ООН. За техническите служби се изисква познание на един чужд език.

Има тригодишен гратисен период за въвеждането в сила на закона. Според Калфин това се прави заради подмяната на техническия персонал в задграничните мисии, който не владее нито един чужд език.

Посолството ни в Казахстан работи добре и аз нямам възражения, каза министър Ивайло Калфин, помолен да коментира работата на негово превъзходителство Никола Филчев, станал дипломат по силата на политическата конюнктура. Министърът отбеляза, че посланикът в Германия Меглена Плугчиева, която също не е професионален дипломат, работи много добре. Калфин припомни, че под 10 % от назначените над 40 ръководители на мисии са политически.  По думите му с приетия Закон се около 10% политически назначения се запазват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо Петър
    #5

    Баш професионалист.И подлога.

  2. леле-мале!
    #4

    Ужас! От никъде взорът надежда не види! Всички малоумници посланици, излагат ни навсякъде, България е пословична с отвратителните си представителства в чужбина. Хората се кръстят, все не им се вярва, че е възможно такова нещо. Какво ще кажете за "негово превъзходителство Никола Филчев"?!!!

  3. нормален1
    #2

    Страхотно е , че най-накрая ще се приеме такъв закон.Може би вече ще има ясни отговорности,превилегии и наказания.Само, че още три години ще трябва да ни излагат разни псевдодипломати / нищо , че са от кариерата/, за които е по-добре да не знаят чужди езици.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.