Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Целта на вота е да повлияе, да коригира управлението на страната

0 коментара

Какви са мотивите, с които внасяте вота на недоверие?

Мотивите са свързани с политиката, която се провежда от правителството и министър-председателя, която доведе до хаос в лекарствоснабдяването и всички последици, свързани с това. Разбира се, ние конкретизирахме вота в тази посока, но започнахме с него, защото имаше още много други неща, които направиха социално напрежение в страната и хората излязоха на протести. Става въпрос и за патентните данъци, и за имуществените данъци. Неслучайно внасяме днес вота на недоверие - на 4 февруари. Избрали сме този ден символично и за да напомним на днешните управляващи, че трябва да се управлява добре, трябва да се управлява така, че хората да не решават съдбата на страната си и управлението чрез протести. Точно преди пет години на 4 февруари стигнахме до момента, в който беше върнат мандатът от БСП, и в края на краищата успяхме да постигнем едно мирно решение и отстраняването на БСП от властта в резултат на натиска на гражданите и на политическите сили. Именно затова в днешния ден искаме да напомним, че не бива да се стига до такова нещо, трябва когато се правят грешки, те да бъдат коригирани навреме.

Тежестта на неизпълнените обещания ли е най-слабото място на управлението сега?

И неизпълнените обещания, и некомпетентността, и липсата на координация в правителството. Случаят с въвеждането на ДДС е много показателен за това, че липсва добра координация в правителството, че излизат непрекъснато различни сигнали от различните министерства. Спомняте си, че то беше въведено със закон в края на миналата година, след което в първите дни на новата година се стигна дотам, че се затвориха аптеките, болниците не знаеха какво точно и как да се снабдяват с лекарства, не се знаеха цените на лекарствата, сменяха се непрекъснато. А това са животоспасяващи неща.

Г-жо Михайлова, всеки вот обаче е знак, че опозицията иска смяна на властта. Съществува ли готовност за ново управление, защото трудно ще убедите хората, че са нужни нови трусове, нови избори?

Аз не знам засега вот на недоверие, който да е свалил правителство. По-скоро това са знаци, сигнали към управляващите. И тук бих искала да изразя своето задоволство, затова след като обявихме, че ще внесем вот на недоверие и след като имаше граждански протести, вече виждаме първите резултати от този натиск, който упражнихме върху правителството. Вече има заявки за промяна на патентния данък, като вече дори се чува, че може би и за ДДС върху лекарствата нещо ще бъде направено. Тоест, на този етап вотът вече дава своя резултат и показва, че това са пътища, по които може да се влияе върху управлението. Защото ние преди това много пъти се обръщахме към министър-председателя и казвахме - направете нещо, сменете политиката, ако трябва сменете хора, но повече този хаос в управлението не може да продължава. След като нищо не се прави, се използват парламентарни средства.

На въпроса, който вие ми задавате - готови ли сме за управление, отиваме ли на избори? Мисля си, че не трябва някаква толкова страшна картина да се описва. Дори и да се стигне до оставка на правителството, знаем, че веднага не се отива на избори. Дава се възможност за ново сформиране на правителство на първата по големина политическа сила, ако тя не успее, на втората, след това - на третата. Така че дори да се стигне до оставка, това не означава автоматично избори. Ако мнозинството е достатъчно стабилно в парламента, то няма за какво да се притеснява и от смени в правителствения екип.

А как ще коментирате мнението на ваши критици, че този вот всъщност е за вътрешна консолидация на синята партия преди предстоящата национална конференция?

Категорично казвам не на подобни твърдения. Един вот не може да направи подобно нещо. Ние се превръщаме в политически говорители на гражданите. Това е, което правят ОДС. И за мен най-важното е да правим политика, свързана с проблемите на хората. А хората в момента се вълнуват именно от това - данъците, цените, начина да успяват да осигуряват препитание на своите близки. Това не може да има връзка с конференцията. Това е задължение на опозицията - да посочва грешките на управлението и да ги атакува.

Забелязва се едно разделяне и объркване в депутатите от лявата опозиция, въпреки че вие категорично заявихте, че няма да търсите тяхната подкрепа за искането на този вот. Все пак голяма част обаче от тях принципно подкрепят тези мотиви, тъй като това е темата, по която може би от началото на този парламент СДС и БСП звучаха много единни.

Какво ще направи групата на БСП, ще научим най-вероятно утре след тяхното заседание. Но те са в управлението и затова не ги и търсим да подписват искането за вот на недоверие. Но тези данъци, които бяха въведени, специално тези три - ДДС върху лекарствата, имуществените и патентните, са нещо, което наистина удря много сериозно, и то всички български граждани. Може да има много тежки последици, защото може да бъде засегнат, унищожен малкият и среден семеен бизнес. Всъщност с ДДС върху лекарствата се засягат най-ощетените хора в страната, защото това са българските лекарства, които най-много се ползват и купуват от хората, които са и с по-малки възможности. И всъщност точно тези хора, които най-трудно живеят, биват засегнати в момента с тази промяна, което е абсолютно разминаване и с обещанията, които бяха направени. Аз пак ще напомня, че мотото на предизборната кампания на НДСВ беше "Хората са богатството на България". И сега точно се удря върху хората, върху всеки един човек.

На протеста в петък хората казаха, че не искат техните действия да бъдат припознавани с политиката, че те са по-скоро социални, икономически?

Още веднъж ще повторя, че искаме да изразим волята на хората чрез политическите средства, с което в никакъв случай да не ги политизираме тях самите като поведение, като начин на протестиране и на поставяне на техните искания. Не искаме да го присвояваме политически, защото би било непочтено към тях. От друга страна, някой трябва да поставя тези въпроси пред управляващите по реда, по който това може да става по силата на нашата Конституция, и ние го правим.

Между другото, първият вот на недоверие, който беше поискан към правителството на Иван Костов, беше също към здравния министър и беше също към здравната политика. Това съвпадение ли е или някакви знаци ли са в политиката?

Не бих казала, че е съвпадение. Ние определихме темата за вота на недоверие според това, което създава най-много социално напрежение в страната и създава условия за искане за корекция на политиката на управляващите.

По БНР, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.