Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЦИК на Киргизстан анулира резултатите от парламентарните избори

Протестиращите освободиха от затвора бившия президент и бившия премиер

1 коментар
ЦИК на Киргизстан анулира резултатите от парламентарните избори

Централната избирателна комисия (ЦИК) на Киргизстан анулира резултатите от произведените в неделя парламентарни избори след избухналите вчера в страната протести, предаде Ройтерс, като се позова на местния новинарски сайт 24.kg.

Новината бе потвърдена пред ТАСС от пресслужбата на избирателната комисия. От там казаха, че "във връзка с многочислените нарушения в хода на гласуването и в предизборния период на заседание на членовете на ЦИК бе решено изборите да бъдат признати за недействителни".

Изборите са анулирани, за да бъде "избегнато напрежение", каза председателката на комисията Нуржан Шайдалбекова, цитирана от Асошиейтед прес.

Протестите избухнаха, след като близки до президента Сооранбай Жеенбеков партии бяха обявени за победители на изборите.

Един човек бе убит и 590 ранени при сблъсъците в Киргизстан. Хиляди хора излязоха вчера на улицата, щурмувайки административни сгради. Опозиционни групи твърдят, че са поели контрол върху властта.

Постъпват противоречиви информации за развитието на ситуацията в страната.

Президентът Сооронбай Жеенбеков увери, че контролира страната, предаде Франс прес, като се позова на неговата канцелария.

Министерството на вътрешните работи е под контрола на опозиционния политик и бивш вътрешен министър Курсан Асанов, каза обаче говорител на ведомството, цитиран от Ройтерс. Според него вътрешният министър Кашкар Джунушалиев не се е явил на работа днес.

Киргизстанската полиция е получила заповед да обезпечи сигурността на гражданите и да предотврати сблъсъци и мародерства на фона на протестите, допълни говорителят на министерството на вътрешните работи.

Това изявление загатва, че президентът Жеенбеков може да губи контрол върху страната, отбелязва Ройтерс.

Президентът Сооронбай Жеенбеков отправи днес апел към лидерите на политическите партии "да успокоят своите привърженици, да ги отведат от местата, където се събират", и да не нагнетяват обстановката в страната, предаде ТАСС.

"Призовавам всички мои сънародници да запазят мира и да не се поддават на призиви на провокационни сили. Мирът на страната ни и сигурността на нашето общество са най-важни. Призовавам всички сили да поставят съдбата на страната по-високо от политическите си амбиции и да се върнат в правното поле", се казва в обръщение на държавния глава, публикувано от неговата пресслужба.

По думите на президента самият той е възложил на Централната избирателна комисия "старателно да разследва нарушенията" на парламентарните избори в неделя и "в случай на нужда да анулира резултатите".

Демонстранти превзеха сградата на киргизстанското правителство "и не пускат никого вътре", съобщи за ТАСС служител от апарата на кабинета.

Тази нощ несъгласни с изборните резултати превзеха също сградата на парламента, където се намира и президентската канцелария, столичното кметство и главната прокуратура. Според източника служителите на правителствения апарат дошли тази сутрин на работа, не били допуснати да влязат.

Митингуващите фактически поеха властта. Водачи на демонстрантите се самообявиха за временни ръководители и разпределят държавни постове. Например заместник-секретарят на националния Съвет за сигурност Омурбек Суваналиев се провъзгласи за и. д. председател на Държавния комитет за национална сигурност, а бившият зам.-шеф на вътрешното министерство Курсан Асанов стана и. д. комендант на Бишкек, напомня агенцията.

Бившият ръководител на президентската администрация Фарид Ниязов стана поредната важна фигура, освободена от затвора. По-рано вече бяха пуснати бившият президент Алмазбек Атамбаев и двама експремиери - Жанторо Сатибалдиев и Сапар Исаков.

Исаков, който беше начело на правителството от 2017 до 2018 г., бил освободен от колонията в село Молдовановка. Бившият премиер беше осъден за корупция по две дела - за реконструкцията на столичния исторически музей и за модернизацията на ТЕЦ Бишкек. По едното дело той получи 18 години лишаване от свобода, а по другото - 15.

Атамбаев излезе на свобода след преговори между група демонстранти и ръководството на Държавния комитет за национална сигурност, в чийто следствен изолатор той се намираше от миналата година. Освободени бяха и бившите депутати Садър Жапаров и Алмазбек Джеенбеков.

Атамбаев пък беше президент на Киргизстан от 2011 до 2017 година. Той беше задържан на 8 август м.г. в резиденцията си в село Кой-Таш в Чуйска област. Бяха му повдигнати редица обвинения, сред които използване на насилие срещу служители в правоохранителните органи, организиране на убийства и вземане на заложници, корупция при незаконното освобождаване от затвора на престъпен бос.

Бившият президент нееднократно впоследствие е заявявал, че смята тези обвинения за политическо преследване, припомня агенцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Хах! У нас 2013 "умно-красивите" не допуснаха арест на агент Буда. Въпреки че Той е празнува първия си милиард 2011. #ИЗВИНИСЕБЕ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.