Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ципрас в Скопие: Загубихме 30 г., трябва да тичаме, за да наваксаме пропуснатото

8 коментара
Заев и Ципрас с общо селфи по време на посещението на гръцкия премиер в Скопие, сн. БГНЕС

Трябва да тичаме и да бързаме, защото вече изгубихме три десетилетия, трябва да прескочим всички пропасти, да се опитаме от история на войните и разделението да изградим нов разказ на сътрудничество и растеж. Това заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас, цитиран от агенция МИА, на съвместна пресконференция в Скопие с премиера на Северна Македония Зоран Заев.

Ципрас пристигна днес на историческа визита в Скопие - първата на гръцки премиер в бившата югославска република. Той е придружаван от 10 министри и 120 бизнесмени от секторите на енергетиката, инфраструктурите, селското стопанство и хранителновкусовата промишленост.

Посещението става почти два месеца, след като бившата югославска република се съгласи да се преименува на Северна Македония. Миналата година Ципрас и Заев сключиха историческо споразумение, което сложи край на 28-годината междудържавна криза за името. Това проправи и пътя на Скопие към членство в НАТО и към сближаване с ЕС. Заради това споразумение двамата премиери бяха номинирани за Нобелова награда за мир от тунизиеца Уидед Бушамауи, който бе един от лауреатите на отличието преди четири години.

Подписаните споразумения

Днес двамата премиери и министри от двете правителства подписаха в Скопие няколко споразумения за засилване на двустранното сътрудничество, съобщава МИА.

Заев и Ципрас, в рамките на съвместното заседание на Висшия съвет за сътрудничество между двете страни, подписаха план за действие за засилване на всеобхватното сътрудничество по споразумението от Преспа.

Министърът на отбраната Радмила Шекеринска и гръцкият ѝ колега Евангелос Апостолакис подписаха споразумение за сътрудничество в областта на отбраната между двете министерства на отбраната.

Заместник министър-председателят по европейските въпроси Буяр Османи и заместник-министърът на външните работи на Гърция Ксия Анагопопулу подписаха Меморандум за разбирателство между Секретариата по европейските въпроси и гръцкото МВнР за ускоряване на процеса на интеграция на Република Северна Македония в ЕС.

Меморандум за разбирателство между министерствата на транспорта и съобщенията на двете страни бе подписан от министрите Горан Сугаревски и Христос Спирицис.

Сугаревски и Спирицис подписаха меморандум за разбирателство за развитието на пътната и железопътната връзка по маршрута Солун - Скопие - Табановце. Подписан е меморандум за сътрудничество в областта на транспорта, както и меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката между компаниите MER и DESPA.

Заместник-министърът на външните работи Андрей Зерновски и гръцкият министър на отбраната Анагопулу подписаха и договор за откриване на нов контролно-пропускателен пункт между Майдан от македонска страна и Бахово от гръцка.

Стига конфронтация, необходимо е сближаване и сътрудничество

След това на съвместна пресконференция двамата премиери се обявиха за нова страница в двустранните отношения и пълна промяна на регионалното сътрудничество.

"Загубихме 30 години. Сега трябва да тичаме за да наваксаме пропуснато", каза в началото на изявлението си Ципрас. Заев определи днешната среща като историческо продължение на всичко, което се случи между двете държави след подписването на Преспанския договор.

Ципрас подчерта, че Гърция ще продължи да подкрепя Северна Македония в усилията ѝ да продължи необходимите реформи и да стане членка на Европейския съюз.

"Нашето официално посещение днес представлява историческа стъпка напред за Балканите и Европа. Ние сме тук, за да намерим решение и да гледаме напред, да градим мостове вместо стени", заяви Ципрас.

Той посочи, че на равнище дипломатически отношения двете страни ще създадат посолства и ще заменят досегашните контактни точки.

Най-важната тема на днешната среща със Заев, по думите на Ципрас, е била икономиката. Той посочи, че води със себе си голяма бизнес делегация от Гърция, а в Северна Македония и досега, въпреки трудностите, са работили много гръцки предприемачи. Ципрас съобщи, че е формиран координационен комитет за сътрудничество на двете страни.

Гръцкият премиер каза още, че Северна Македония и Гърция са подписали договор за отбрана, който е доказателство за волята на Гърция да помогне в изграждането на отбранителните капацитети на Северна Македония, включващи обучението на кадри, отбранителната индустрия, военното разузнаване и въздухоплаването.

Ципрас каза, че за да има твърди основи за сътрудничество между двете страни, трябва да се работи интензивно за изпълнение на Преспанското споразумение.

"За кратко време направихме големи крачки напред и трябва да продължим така и в бъдеще", заяви гръцкият премиер.

"Когато погледнете миналото, виждате пропуснати поводи, когато погледнете в бъдещето, виждате отворени възможности и общи интереси. И двамата съседи взеха смели решения с желание за единство, а това, което изглеждаше невъзможно, днес е реалност”, каза от своя страна Зоран Заев.

Македонският премиер съобщи, че е договорено до средата на май да се създаде съвместна експертна група за търговската употреба на името, терминологията, марките и добави, че от първостепенно значение са подписаните меморандуми в областта на транспорта и преговорите от енергетиката, които подобряват живота на гражданите на двете страни .

"Преди няколко месеца аз спечелих добър приятел. Алексис е мой приятел и приятел на нашата страна. Препоръчвам всички да изградим приятелство с нашата съседка Гърция и с другите ни съседи”, подчерта Заев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #8
    Отговор на коментар #6

    Като не отричам, че компанията на Тиквоний заедно с комундерската кремълска паплач (в която се включват патрЕотите) провалят от години закупуването на натовско въоръжение, все пак трябва да припомня, че гърците имат отлична армия и не от вчера. Те са една от трите страни, изпълняващи условието за 2% вноска в бюджета на НАТО. Всъщност вноската им е най-високата в целия Алианс - 2.5% от БВП (2017). След нея са Кипър, Естония и Обединеното кралство. Гърците имат 136 хиляди души армия, от които 90 хил.

  2. Практик от София
    #7

    Предприемчивите гърци умело си плетат кошницата у комшиите, те и без това доминират там. Защо Бойко и компания закъсняват и се правят на "Дръж ми шапката" ? Като си помисли Банкянският тигър как в Кремъл някой сърдито ще свъси вежди при информацията, че българите проявяват активност спрямо изконната белградска плячка, и заешкото му сърце пада в гащите...

  3. Филка Русофилка
    #6

    Мaкeдoния и Гъpция пoдпиcaxa cпopaзумeниe eъp-пoлиcингът нa мaкeдoнcкитe гpaници дa бъдe пoeт oт гpъцкитe ВВC. Peднo бeшe тaзи paбoтa дa бъдe пoeтa oт бългapcкитe ВВC. Нo пpeз 2013 нaшeнcки пceвдo-дecни пoлитичecки лумпeни ce paдвaxa и пpaктичecки cъдeйcтвaxa зa cвaлянe нa бългapcкoтo пpaвитeлcтвo c фaлшифициpaни cмeтки зa тoкa и тeлeвизиoнeн pуcoфилcки мeтeж, кaтo пpoвaлиxa пoдпиcвaнeтo нa дoгoвopa зa F-16. Пocлe пoдлъгaxa избиpaтeлитe cи дa глacувaт кaтo пocлeдни глупaци зa кaндидaтa нa гeн. Peшeтникoв. Тaкa дoгoвopът зa F-16 зaкъcня c oщe 6 гoд. И ceгa пpъцкaт в eдни гaщи c 5-тa кoлoнa!

  4. Филка Русофилка
    #5
    Отговор на коментар #2

    Пoдoзpитeлнo щe e, aкo бaтe им Бoйкo ги пpeдлoжи зa Нoбeлoвa нaгpaдa, зaщoтo пo Зaкoнa зa oбщecтвeнитe пopъчки ca oт пaмтивeкa „cвъpзaни лицa“ кaтo „poднини пo пpaвa и cъpeбpeнa линия дo чeтвъpтa cтeпeн, кaктo и пo cвaтoвcтвo“ и пpoч. Oфшopнaтa пepaчкa Милийoнчeвa нeзaбaвнo щe гo дaдe нa пpoкуpopa. Мнoгo дoбъp жecт щe e, cлeд кaтo oт EC ги нoминиpaт зa Нoбeлoвa нaгpaдa, тe двaмaтa пък дa нoминиpaт и бaтe им Бoйкo, тъй кaтo, зa paзликa oт нac, в Eвpoпa и Aмepикa e вceизвecтнa peшaвaщaтa poля нa Бългapия зa дeблoкиpaнe oтнoшeниятa мeжду Мaкeдoния и Гъpция и пpиeмaнeтo нa Мaкeдoния в НAТO. :)

  5. boriana
    #4

    В Споразумението или там както се наричаше подписаното м-у Б-рия и М-ния има условия свързани с историята и миналото. Г-ция нямаше споразумение, просто храс прас си уреди всичко. Ние не може да предложим нито единия нито другия за някаква международна награда защото спорът с М-ния НЕ Е РАЗРЕШЕН. Ние може да го държим като коз за влизането им в НАТО и ЕС. Но с тази тиква всичко е възможно.

  6. edin.drug
    #3
    Отговор на коментар #2

    Напълно съм съгласен. Ципрас се оказа приятна изненада вляво (такива не ми се бяха случвали). Само от време на време си показва червените рогца - както сега по повод на МЪдуро.

  7. ivancho ivanov
    #2

    Двамата, Заев и Ципрас напълно заслужават Нобеловата премия за мир! Много добър жест би бил мин.председателят на България Бойко Борисов да я предложи и то, веднага, моментът е отличен!

  8. boriana
    #1

    А в това време българо-македонската историческа комисия се пОти върху Самуил и т. н. Ал. Йорданов който скочи срещу новото име на Македония прегърна тези които го проспаха и се нареди в редиците на мераклиите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.