Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цял ден парламентът спори за интегралната бюлетина, която явно няма да въведе

0 коментара

Само 3 месеца преди парламентарните избори, депутатите най-накрая приеха на първо четене промените в избирателните закони. Трите законопроекта - на НДСВ, СДС и БСП - бяха одобрени, след като народните представители изгубиха цял парламентарен ден в спорове относно въвеждането на интегралната бюлетина.

Срещу нея категорично стоят ДПС.

От НДСВ, които първи лансираха нововъведението, обявиха в пленарната зала, че не бива поправките да създават дискомфорт на нито една от политическите сили. Жълтите официално дадоха знак, че без съгласието на ДПС интегралната бюлетина няма да стане факт.

Идентичен реверанс към хората на Доган даде и другия партньор в либералния алианс - Новото време. Въпреки че таралежите също предлагаха в своя проект за избирателен кодекс обща бюлетина, председателят на парламентарната им група Борислав Цеков обяви от трибуната, че общата бюлетина не може да се приеме без еднозначно съгласие. Категорични сме за премахването на цветните бюлетини, но ако не бъде постигнато съгласие за приемането на интегралната бюлетина, задължително трябва да въведем бяла бюлетина, подчерта Цеков.

Като основен аргумент срещу интегралната бюлетина Лютви Местан от ДПС преповтори тезата на своята партия, че с нея ще се наруши основното конституционно право на избор, защото неграмотният електорат ще бъде технически затруднен да гласува. Според него общата бюлетина създава опасност от изкривяване волята на избирателите, а това от своя страна щяло да доведе до недостатъчна представителност на следващия парламент и на следващото правителство.

Интегралната бюлетина означава въвеждане на образователен ценз, което противоречи на българската конституция, възмути се Местан. Според него България, която била далеч от европейските стандарти, все още не била узряла за подобно нововъведение.

В отговор Благой Димитров от ДСБ го контрира с обвинението, че единствено ДПС изкривява волята на избирателите, тъй като вече 7 години участва в управлението на страната, без да е печелило избори. Колегата му Йордан Соколов пък припомни, че през тези години в управлението хората на Доган не са направили нищо за ограмотяване на електората си. Соколов допълни, че именно при правителството на ОДС бяха въведени новините на турски по БНТ и обучение на майчин език в училищата. Той заключи, че тази тактика на хората на Доган цели умишлено поддържане на електората в подчинение. Според Соколов задължителното условие интегралната бюлетина да се пуска без плик в урната ще провали обичайната тактика на ДПС да се пускат празни пликове в урните и така да се променя реалния вот. С въвеждането на интегралната бюлетина за първи път ще бъде зачетена волята на всички избиратели, включително и на тези на ДПС, допълни Йордан Соколов.

Колегата му Стойчо Кацаров пък допълни, че единствената партия, която нарушава конституцията е ДПС, тъй като е етническа.

Екатерина Михайлова пък акцентира на факта, че проблемът с неграмотните граждани няма да бъде разрешен от това дали ще има или няма да има интегрална бюлетина.

От БСП не посмяха да се обявят директно против общата бюлетина, но отново повториха опасенията си от въвеждането ѝ - риска от блокиране на избирателния процес заради задължителните три подписа на членовете от секционните комисии. Левицата е и против предложението само водачите на листи да бъдат записани в общата бюлетина.

Червеният депутат Михаил Миков обвини индиректно царската партия в популизъм. Защо Даниел Вълчев толкова време вя байрака, след като стана ясно, че обща бюлетина няма да има, а консултациите с ДПС минаха само в пиене на кафе, попита той от трибуната. Като алтернатива на общата бюлетина Янаки Стоилов от БСП лансира идеята върху бялата бюлетина да бъде отпечатано цветното лого на партията. Според него това щяло да улесни избирателите, включително и неграмотните. В проекта на левицата е записано, че неграмотността не е основание за гласуване с придружител.

Михаил Миков подчерта още, че срокът до парламентарния вот в края на юни е изключително кратък и късно приетите поправки създават реална опасност от нови нарушения в изборния ден.

Партиите ще изпращат в ЦИК списък с 5 хил. подписа със заявления, е друго от предложенията в избирателните закона. В коментар от левицата изразиха опасения относно безпристрастността на ЦИК, на която се дава правомощие да определя достоверността на подписите.

Приетите на първо четене промени предвиждат още депозит за участие в изборите от 40 хил. лв. за партиите и 50 хиляди за коалициите. Сумите ще се връщат само ако политическата сила събере най-малко 1% от гласовете във вота.

От ОДС отново настояха депозитът да е еднакъв за всички партии, независимо дали участват във вота сами, или в коалиция.

Студентите и учениците да могат да гласуват там където учат, а не по постоянен адрес, както и правото на равно участие в държавните радио и телевизия са сред другите приети промени.

Между двете четения от Новото време ще предложат поправка, която да дава възможност избирателят да пренарежда кандидат-депутатската листа.

Емил Кошлуков обясни, че съществуват 3 варианта - пренареждане, допълване и зачеркване на имена в листата. По думите му ако това не бъде прието, в парламента отново ще влязат "бандити със следствени дела и РМД-та".

Другият спорен момент, който трябва да бъде уточнен между двете четения, е как да се разпределят гласовете на избирателите в чужбина. Обсъжданите възможности са те да се прелеят в няколкото най-слабо населени области, да се разпределят пропорционално по всички избирателни райони или да се създаде виртуален 32-ри избирателен район за вота от чужбина.

3 минути след гласуването в пленарната зала депутатите получиха вече готов обединен законопроект.От опозицията веднага атакуваха управляващите, че нарушават правилника, според който правната комисия трябва да изработи това становище. Левият депутат Михаил Миков настоя да получи отговор кой е авторът на този текст. Анелия Мингова от НДСВ обясни, че общият законопроект е съгласуван с вносителите на трите отделни проекта и тя като председател на правната комисия го е одобрила. Причината за избързването била единствено да могат депутатите своевременно да внасят своите предложения за промени по проекта. "Процедурата е спазена, няма нарушение, защото проектът беше раздаден след гласуването в залата", обяви безапелационно тя. Депутатите решиха още срокът между първо и второ четене да бъде 5 дни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.