Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Туризмът се разбунтува срещу по-високите осигурителни прагове догодина

Бизнесът и синдикатите отново не стигнаха до договорка за половината отрасли

6 коментара

В последния ден от преговорите за минималните осигурителни прагове по браншове, работодателите и синдикатите не постигнаха нови споразумения. Договорените до момента минимални прагове засягат 1 188 500 осигурени лица и играят ролята на минимални заплати в отделните сектори.

Освен това в последния ден от преговорите стана ясно, че работодателската организация в сферата на туризма – Българска туристическа камара - е оттеглила подписа си от секторното споразумение и така общият брой на валидните споразумения става 45.

Първоначално за туризма бе договорено покачване на праговете с 14.2% или с около стотина лева спрямо тазгодишните в зависимост от нивото на позициите.

Работодателите в туризма обаче настояват тазгодишните прагове да се запазят и догодина, тъй като кризата е ударила сериозно бизнеса. Оттам посочват, че от 2008 година досега праговете са скочили двойно, а натоварването на легловата база е намаляло спрямо миналата година и данъците върху сградите, такса смет и цените на тока и парното са се увеличили.

С колко ще се увеличат минималните прагове за секторите, в които не е постигнато споразумение, сега зависи от социалния министър Тотю Младенов. Той има право административно да наложи средния ръст за останалите отрасли, който е 7%. За сравнение наложеният среден ръст през тази година беше 5.6%.

Синдикатите настояват именно за административно налагане на по-високи прагове за отраслите, за които няма постигнати споразумения. Работодателите обаче са против и искат за недоговорените браншове да останат тазгодишните прагове.

Социалният министър Тотю Младенов коментира през миналата седмица, че не иска да се стига до административно налагане на по-високи осигурителни прагове и посочи, че въпросът ще се решава в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Най-сериозно повишение на праговете догодина се очертава в пчеларството (20.3%) и в растениевъдството и животновъдството (11.4%). При търговията с автомобили ръстът на праговете е 10% и ръководните кадри ще се осигуряват върху 900 лева, а помощният и административен персонал – върху 500 лева.

В повечето отрасли, където е договорено увеличение на праговете, повишението е между 5% и 7% - добив на въглища, добив на нефт и природен газ, производство и преработка на месо, преработка и консервиране на плодове и зеленчуци, производство на захар, производство на облекло, производство на дървен материал и хартия, леене на метали, производство на мебели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    "и играят ролята на минимални заплати в отделните сектори" Това не е точно така. Праговете са само за осигуровките. Т.е. при непроменена заплата работодателят ще внася повече осигуровки, и съответно и работника и така заплатата реално ще се намали.

  2. Анонимен
    #5

    Интересно е да се каже колко стават минималните прагове , а не само с колко процента са увеличени. Може да се окаже че някъде увеличението е от 350 на 390 лв - о ужас.

  3. Анонимен
    #4

    И колко им плащаш драги работодателю?! Колко са им тези 100%? А от къде на къде ти ще решаваш вместо тях как да си получат заработеното?!Ти ,ако искаш се пенсионирвай. Това е твой проблем.Но другите хора сигурно не споделят твоята "супер" теория (между другото незаконна).Ако им плащаш толкова,че те сми да се осигуряват и да живеят достойно, ще ти сваля шапка. Можеш да ме излъжеш както си искаш.Все едно, ще ти повярвам.

  4. Анонимен
    #3

    До 1 А защо е необходиммо да плащам осигуровки? Роден съм през 1950г., и от догодина, когато ставам на 62 пенсьонната възраст започва да расте с по 4 месеца годишно. Изобщо аз ще се пенсьонирам ли? Или да внасям осигуровки за пенсьонерите военни и ченгета? Не приятелю, аз съм работодател, и бих искал да изплащам 100% от каркулацията ми за РЗ на служителите ми. За да видят те какво им плащам, и какво им грабе държавата.

  5. Анонимен
    #2

    В БГ туризма мафията е 100% !!!!!!! Всичко там е лошо !!!! Мутри, скубане, измами, ниско качество...... Но нали и БОЙКО Борисов е мафиот от туризма, та се правят на "твърди"....

  6. Анонимен
    #1

    Ако е до работодателите, то по добре е да няма и осигуряване. Работещите в туризма така се ограбват от т.нар."работодатели", че няма повече накъде.Паднали приходите в туризма. А защо?!Сигурно са виновни работещите, като роби на 12 16 часа, за по 400 лв..Да не говорим какви тарикатлъци се прилагат при назначаване,само да не ти се платят отпуски,извънреден и нощен труд и т.н...Продажните държавни институции,които контролират сектора, се правят, че всичко е наред,като за сметка на това, съответните

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.