Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция ще иска анулиране на договора за внос на електричество

0 коментара

Турция ще иска анулиране на договора за внос на електричество, става ясно от днешна публикация на в. "Стар". Въпросът ще бъде поставен от министъра на енергетиката Хилми Гюлер на среща с двама български министри в Анкара на 23 април, пише вестникът.

За турската столица се очакваше да заминат министърът на енергетиката Милко Ковачев и министърът на благоустройството и регионалното развитие Валентин Церовски. И двамата днес са в чужбина - Ковачев замина днес на петдневно посещение в Германия, а Церовски се връща на 23 април от срещи в Москва.

От министерството на енергетиката съобщиха за mediapool.bg, че визитата в Анкара се планира за началото на месец май.

В. "Стар" твърди, че министърът на енергетиката Гюлер опитал всички пътищата за спиране на вноса на ток от България и бил ядосан, че сключеното споразумение за внос съдържа тежки условия.

Съгласно споразумението, ако договорът се анулира от страна на Турция, тя трябва да плати 45 процента от стойността на обещаното електричество като неустойка. Според изчисленията на турския вестник, това означава 54 млн.щ.долара годишно.

Изданието твърди, че заради продължаването на вноса на електричество от България, се е наложило да бъдат затворени няколко турски топлоцентрали - Сома, Тунчбилек, Ятаган, Йеникьой и Орханели.

Турският министър на енергетиката и природните ресурси Хилми Гюлер изпрати на 11 април първото писмо с предупреждение за спиране на доставките от 16 април.

В него той казва, че вносът на електричество от България е бил обвързан с условието за изграждане от турски предприемачи на язовири и пътища в България. Според него, тъй като няма строителство на язовири и пътища, не са спазени изискванията на споразумението.

Става въпрос за изграждането от турската "Джейлан холдинг" на каскадата Горна Арда и отсечката от магистрала "Марица" Оризово- Капитан Андреево.

Впоследствие турската страна изпрати още едно писмо (на 15 април), в което уведомява, че като разбира взаимните българо-турски интереси в енергийния отрасъл, ще продължи да купува българската електроенергия. Със същото писмо Турция поиска от българска страна да се изпрати делегация, за да се разгледа междуправителственото споразумение.

От изявление на и. Д. генералния директор на турската електрическа компания "ТЕАШ" Селахатин Чимен на 18 април стана ясно, че отлагането на решението за спиране на вноса на електричество е станало по личното настояване на премиера Ердоган, който държал на добрите взаимоотношенията между двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.