Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Участваме с около 6 млн. евро годишно в бюджета на НАТО

0 коментара

Между 6 и 7 млн.евро ще бъде годишната вноска на България в бюджета на Алианса, ако в Прага получим покана за членство. Това става ясно от обясненията на шефа на Генщаба ген. Никола Колев.

Колев се базира на плащанията на Унгария, която в момента е с най-малка дялова вноска от страните - членки в Алианса. Вноските от страните - членки са три вида - граждански, военни и инфраструктурни. В Унгария, гражданският дял от отделяните средства в бюджета за НАТО заема 11,71%, военният - 43,47%, а инфраструктурният - 44,82%. Колев обясни, че преобладаващата практика е вноските в гражданския бюджет да се правят от МВнР, а тези във военния и инфраструктурния, които са около 88% - от министерството на отбраната. По изчисления на шефа на Генщаба, годишната вноска от българското МО за НАТО ще е между 5 и 6 млн.евро, или общо за държавата - между 6 и 7 млн.евро.

Ген.Колев уточни, че предстои всички тези параметри да се уточняват в преговорния период от декември 2002 до март 2003 г. Тогава ще се договарят квоти за участие в съвместното финансиране на Алианса. Според експертите, България вероятно ще бъде сред страните с най-нисък дял в бюджета на НАТО.

"Бъдещите членове ще участват с квоти във финансирането на новата главна квартира на НАТО, която трябва да бъде изградена до 2008 - 2010 година", обясни Колев. Дяловете щели да бъдат определени от специална работна група към Комитета по гражданския бюджет на пакта, като ще се вземат предвид възможностите на всяка страна според размера на брутния ѝ вътрешен продукт.

Шефът на Генщаба каза още, че при предишното разширяване на Алианса не се е стигнало до преговори. Трите новоприети тогава страни - Чехия, Унгария и Полша, взели политическо решение и приели предложените им от работната група квоти. Очаква се обаче, че при настоящото разширяване размерът на финансовите задължения на страните-членки ще бъде намален.

Първите вноски в гражданския бюджет ще се направят след формалното присъединяване, но не по-рано от април - май 2004 година. Той се формира и изпълнява под контрола на Комитета по гражданския бюджет и покрива текущите разходи на Международния секретариат към Главната квартира, изпълнението на одобрените невоенни програми и дейности, строителството, използването и поддръжката на сградния фонд, разходите за административно-техническия персонал.

Средствата от военния бюджет отиват за текущите разходи, разходите по поддръжката и капиталовите разходи на международната военна структура. Бюджетът покрива нуждите на Военния комитет, Международния военен секретариат и свързаните с тях агенции, на двете стратегически командвания и свързаните с тях системи за командване и контрол, информационни системи и др. Финансира и текущи разходи на командната структура на НАТО, свързана с военните мисии на Алианса.

Инфраструктурният бюджет финансира инвестиционната програма на Алианса за изграждането на обекти и сгради, необходими за изпълнение на задачи на стратегическите командвания на НАТО, когато се установи, че те надвишават потребностите на националната отбрана на отделните страни-членки. Инвестициите са предназначени за изграждане на обекти като летища и пристанища.

Отделно от съвместното финансиране на НАТО, всяка страна трябва да осигури необходимите средства за издръжка на нейната мисия /военната делегация към Главната квартира/, на военните представителства към командванията на НАТО и на офицерите на международни длъжности.

От януари 2003 г. ще стартира изпълнението на третия етап от реформата в Българската армия, съобщи още Колев. В неговите рамки 2-ри армейски корпус ще бъде реорганизиран в Командване на оперативните сили, а 1-ви и 3-ти армейски корпус - в резервни командвания "Изток" и "Запад". Организационни промени ще бъдат извършени във военновъздушните и военноморските сили. В съответствие с актуализирания план, в края на 2004 г. мирновременният числен състав на въоръжените сили ще достигне 45 000 военнослужещи, а военновременният -100 000.

Значително намаляване ще бъде извършено в основните системи въоръжение и техника. През 2004 г. танковете ще бъдат 560, бойните бронирани машини - 1230, артилерийските системи - 762, самолетите и вертолетите - 172, корабите - 62.

Ще бъде редуциран броят на поделенията, казармените райони и гарнизоните, като общият брой на поделенията в БА в края на 2004 г. ще достигне 181.

Наред с това обаче ще продължи започналата модернизация, отбелязва военен №1. Ще продължи изграждането на полевата комуникационно-информационна система /ПИКИС/, на оперативния център за въздушен суверенитет /АСОК/, модернизирането на самолетите Миг-29, модернизирането на летище Граф Игнатиево и внедряването на автоматизираната система за управление огъня на артилерията "Вулкан".

До 2008 г. предстои да се реализират проектите за модернизация на въоръжението, разполагащо с достатъчен ресурс за използване, а след това - до 2015 г. в съответствие с новите изисквания, които НАТО ще наложи на армията ни, ще започне поетапно превъоръжаване със съвременни системи и образци въоръжения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.