Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учени предлагат план за спасяването на изчезващия северен плаж в Приморско

10 коментара

Учени от БАН предлагат план за спасение на изчезващия северен плаж в Приморско. Това съобщи кметът на крайморската община Димитър Германов. Учените са предложили на градоначалника насипване на пясък на "изядената" от морето ивица, което ще послужи за спасяване на туристическия сезон.

Идеята им е преди летния сезон да се отнеме пясък от акваторията на пристанище Перла и да се прехвърли на Северния плаж. Те гарантират, че удълбаването ще бъде безопасно и дори полезно, каза Германов.

Той обясни, че плажът изчезва заради зимните бури, оставили ивицата под вода и са активирали процеси на поглъщане на брега от морето.

Експертите са предложили още да се направят експедиционни изследвания- геодезично и екологично заснемане на целия плаж, изготвяне на подробна карта и сравнителен анализ за състоянието на плажа преди и след. Втората стъпка е да се изготви математическо моделиране на процесите в подводния склон и да се намерят най-оптималните решения за предотвратяване на вредните за брега последици.

Идеята е да бъдат проектирани и впоследствие изградени съоръжения тип надводни рифове, които да създават свободен водообмен и да предпазват плажа от силата на вълните. Съоръженията ще могат да се свържат с мост и да се използват като атракциони.

Всичко това може да се случи през следващата година, в случай, че общината успее да осигури финансиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    №9, това за което ти говориш няма нищо общо с предложението на БАН. Или греша?

  2. Анонимен
    #9

    Brain щурмуващ лаик Може, защо не. 10 или 100 закотвени шамандури свързани в хоризонтална мрежа от мостове-салове-пътеки. При спокойно време - за разходки и припек. При бурно време - мрежата спира омекотява вълните срещу брега. Христо Kristo Явашев би могъл да е консултант по инженерните и естетически аспекти на този проект решение. "Идеята е да бъдат проектирани и впоследствие изградени съоръжения тип надводни рифове, които да създават свободен водообмен и да предпазват плажа от силата на вълните. Съоръженията ще могат да се свържат с мост и да се използват като атракциони."

  3. Анонимен
    #8

    №7, доста агресивно защитаваш схващанията си. Хайде нека нищо не те убива, жалко ще е. Не ми се ще да използвам научни термини, но ако видиш такива, то ще е защото няма как. Та- под влияние на абразията клифовите брегове се разрушават. След време се получава подмол. А по късно бенч. Разрушения материал се отнася от прибрежните течения. Теченията в Черно море са по посока Турция, после Русия. Поради геоложки особености силата на изтласкване е по голяма при кавказките брегове. Това става за дълъг период

  4. Анонимен
    #7

    Мдам, явно масово хората коментирали тук не са и чували за широко прилаганата в чужбина практика, наречена BEACH NOURISHMENT. А това с наслояването на пясъка пред Русия ме уби! Явно коментиралият не е чувал за континентален склон и абисално дъно, което е на дълбочина от над 2 км в Черно море. Няма как пясък от България да стигне дотам. И да, драгирането на яхтеното пристанище при Перла и насипването на пясъка на севрния плаж е само временно решение. Нужна е дългосрочна програма за подхранване на плажа и защита на брега, тъй като естествения приток на теригенен материал е прекъснат в следствие от урбанизирането на района.

  5. Анонимен
    #6

    В цялата тая "научна" работа има огромно противоречие. "Те гарантират, че удълбаването ще бъде безопасно и дори полезно, каза Германов." Значи те гарантират нещо, още преди "да се направят експедиционни изследвания- геодезично и екологично заснемане на целия плаж, изготвяне на подробна карта и сравнителен анализ за състоянието на плажа преди и след.". Моята дискета ми казва, че хората са безсилни пред природните стихии, особено когато ги предизвикват сами. ABTOP:

  6. Анонимен
    #5

    №3, "калинките" този път имат основание! С изгребването на пясъка само ще се прелива от пусто в празно, защото пясъка изчезва поради естествени процеси в Черно море. Постепенно той ще се наслои по източните му брегове, т. е. в Русия. Това се случва периодически и решението не е в изземването оттам, дето го има и пренасянето му там, където вълните отново ще го отмият. "Kалинките" явно знаят, а ти откъде знаеш, че са на ръководни места???:)

  7. Анонимен
    #4

    Държавата трябва да инвестира в наука, иновации и образование, а не в подслушване!

  8. Анонимен
    #3

    до 1 и 2 Ами то затова сме последни по добрите и първи по лошите новини в ЕС. Защото такива като вас-калинки, заемат с връзки всички ръководни позиции и се изказват като вас "много компетентно" Лесно е да се плюе. Дай идея де, ааа това не е за твоята мозъчна дискетка.

  9. Анонимен
    #2

    Супер. Учените с лопати, кофи и бригадирски колички да започват да местят пясъка. Точно да поработят малко за парите, които получават.

  10. Анонимен
    #1

    Туй се казва да плюеш срещу вятър.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.