Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ученици в розово в Деня на борбата с тормоза в училище

Около 200 000 деца у нас са жертва на тормоз в училище, властите признават само 100 случая

0 коментара
Ученици в розово в Деня на борбата с тормоза в училище

В силистренското основно училище "Отец Паисий" децата днес са облечени в розово. Дори момчетата са с "женския" розов цвят. Всички от портиера до директорката носят на реверите си стикер на розова фланелка с надпис "Не на тормоза в училище".

Силистренското училище е едно от малкото в страната, които се включиха в инициативата позната като Ден на розовата фланелка. Денят е посветен на борбата с тормоза в училище и се отбелязва за трета година у нас. Само около 5% от училищата в България се включват в тази инициатива, каза психологът Панайот Рандев.

Всички деца изявиха желание да се включат, дори и първокласниците, заяви педагогическият съветник на училището в Силистра Галя Стоянова. По думите ѝ основната идея на кампанията е малко повече да помислим дали нагрубяваме, дали обиждаме някого, дали му причиняваме болка. На специална стена в училището децата са налепили розови стикери с послания срещу училищната агресия.

Световният ден против тормоза в училище, известен като "Ден на розовата фланелка", се отбелязва всяка последна сряда на февруари.

За пръв път той се провежда в Канада през 2007 г. като протест, организиран от двама ученици - Дейвид Шепърд и Травис Прайс. Те се обличат в розово, за да символизират своята позиция и неприемането на тормоза в училище.

При откриването на учебната година в тяхното училище група по-големи ученици се подигравали и тормозили един деветокласник, че бил облечен с розово поло, докарвайки го до плач. На следващия ден Дейвид и Травис купили и раздали на съучениците си 50 розови тениски в подкрепа на тормозеното дете. Тази инициатива бързо става популярна сред учениците от други училища и държава и днес хиляди училища по целия свят и милиони ученици честват този ден.

Училищният тормоз се изразява в обиди, подигравки, измисляне на прякори, блъскане, удряне, взимане насилствено на пари, отправяне на заплахи за саморазправа, в случай че някой разбере за това...

Тъкмо и заради това процентът на тормозените в училище деца според официалната статистика се разминава драстично с реалния им брой.

Поради страх или друга причина повечето деца, жертви на училищен тормоз, не споделят с родителите или учителите си това.

Тормозът между връстници е много подценяван и най-често остава невидим за учителите и родителите, но той е първата и най-основна причина за самоубийствата сред тийнейджърите, казват психолози. А интернет и телефоните го превръщат в 24-часов.

Около 5% от учениците у нас са подложени на тормоз, а агресорите са около 1.5% от учениците, сочи проучване по проблема. Според психолога Панайот Рандев тези данни са силно занижени. Около 25% от българските ученици са били обект на тормоз през последния месец. "Това са над 200 хиляди деца. Според официалните институции случаите са около 100", коментира Рандев.

Училищният тормоз в повечето случаи е между връстници, съученици и обикновено е организиран в група деца срещу едно дете. Бидейки само, то изпада в пълна безпомощност. Характерното е, че тормозът се повтаря хронично, той не е еднократен акт.

Учителите много по-лесно от родителите могат да разпознаят, ако дете е жертва на тормоз, защото обикновено то е изолирано. Родителите вкъщи също могат да се досетят, ако виждат детето си трайно потиснато или с разкъсани дрехи, чанти, тетрадки...

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.