Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учениците ще имат 56 часа за пътна безопасност

1 коментар
Учениците ще имат 56 часа за пътна безопасност

Децата и учениците ще учат безопасност на движението по пътищата по нови програми, утвърдени от Министерството на образованието и науката. Общо от І до ХІІ клас са предвидени минимум 56 часа, в които ще се учат правилата за движение. В детските градини ще имат между пет и седем педагогически ситуации годишно. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката във вторник.

Часовете по пътна безопасност в училищата ще са в рамките на часовете на класа. В І клас са предвидени най-малко 9 часа годишно, от ІІ до ІV клас – шест, от V до VІІ - 5, в първия гимназиален етап до десети клас – четири, и за най-големите – един час.

Обучението е съобразено с възрастта. Децата ще учат правилата за движение по пътищата като пешеходци, велосипедисти или пътници, както и правилата за сигурността при престой на автобусна спирка, за безопасните места за игра и др. Ще бъдат запознати с най-честите причини, водещи до катастрофи и последиците от тях. Най-големите ученици ще се учат как да оказват първа помощ и да решават мирно конфликти, възникнали по време на участие в движението по пътищата.

Програмите за детската градина и малките ученици предвиждат децата да се научат да разпознават сигналите на светофара, да се движат и играят безопасно, както и как да се държат, когато пътуват в кола. За по-големите вече се иска да познават различните видове пътища, да изчисляват спирачен път спрямо скоростта на движение и сцеплението на настилката, да познават различните системи за безопасност на автомобилите. В ХІІ клас ще се учи за толерантното поведение на пътя, както и за неподкупност в отношенията с органите на реда.

Изготвени са и насоки за учителите. Според възрастта на децата те трябва да привлекат вниманието им чрез наблюдение, разговори, разкази, беседи, пътни казуси, сюжетно-ролеви игри, дидактични или компютърни игри, игрови тренинг, експерименти, практически упражнения и др. В обучението могат да се включват родители, както и специалисти от "Пътна полиция", Института по пътна безопасност, Съюза на българските автомобилисти и Българския червен кръст.

Децата няма да получават оценки, но учителите ще трябва да ги насочват как да се справят по-добре с поставените задачи и те да участват активно в ограничаването на произшествията по пътищата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Учениците не предизвикват катастрофите, а шофьорите. Това залитане не е ли наливане от пусто в празно?! Просто ще учат повече?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.