Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учителите не искат резки промени в списъка с изучаваните по литература автори

13 коментара
Анелия Клисарова със заместниците си. Сн: БГНЕС

Образователното министерство по всяка вероятност няма да преразгледа списъка със задължителните произведения, които се изучават в часовете по български език и литература. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на образованието Атанаска Тенева, която представи в петък резултатите от анкета в системата на средното образование. В нея са взели участие 76.2% от учителите по български език и литература в средните училища или 4461 преподаватели от всичките 5854 в страната.

След края на мандата на предишното правителство избухна скандал, след като в публичното пространство излезе проект за орязване на изучаваните произведения в средните училища с предложения да отпаднат някои творби на Ботев, Димитър Димов и други. Шумът заглъхна, когато се разбра, че това е било само проект на отделен екип, на който не е бил даден ход, но даде основания за пропагандна кампания на левицата срещу ГЕРБ.

Анкетираните учители като цяло подкрепят авторите в сегашната учебна програма, каза Атанаска Тенева. Имало само единични примери, които излизали извън спектъра на произведенията, които в момента се преподават, и промени в списъка едва ли ще има.

Сред цитираните автори, които за Тенева са "по-скоро екзотични предложения", са Мишел Фуко, Жак Дерида и Пол Рикьор, с които обикновено студентите от хуманитарните специалности се запознават в първи курс на университетското обучение. Според Тенева тези автори "не е възможно да бъдат част от задължителната подготовка в часовете по литература".

В анкетата имало и предложения за включване в програмите на повече съвременни автори. Тенева обаче смята, че "някои от предложените са по-скоро автори от вестникарските павилиони, които сега се популяризират".

В анкетата имало и отделни предложения за включване на повече творби на Христо Ботев - например "Елегия," "Моята молитва" и "Майце си", за Димитър Димов е посочен "Тютюн".

От произведенията на Иван Вазов учители са предложили да отпаднат "ярко социални творби" като "Елате ни вижте". Според някои преподаватели в програмата не бива да фигурират и творбите на Вазов, отразяващи отношението му към войните, каквото е стихотворението "Новото гробище над Сливница".

"Това са единични предложения, които не трябва да се обобщават, че българският учител по български език и литература предлага отпадането на тези текстове", подчерта заместник-министър Тенева.

Повечето от учителите са на мнение, че трябва да се увеличат часовете по литература, а не по български език, стана ясно още от анализа на резултатите от анкетата. Засега обаче не се мисли по въпроса за разделянето на двата предмета в гимназиалния етап.

Анкетата обаче е само първият етап от обновяването на учебните програми по български език и литература, припомниха от министерството. Новите предложения ще бъдат утвърдени или отхвърлени с приемането на дългоочаквания нов закон за средното образование.

Във връзка с неговата подготовка, министърът на образованието Анелия Клисарова съобщи, че проектът е вече изготвен като структура и в момента се обсъжда от експерти, а до края на месеца ще бъде предоставен за обсъждане и на регионалните инспекторати по образованието. Следващата стъпка е обсъждане от Обществения съвет към МОН.

"Амбицията ни е в последните дни преди коледните празници или в първите дни на 2014 проектът да влезе за разглеждане в образователната парламентарна комисия, заяви министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    А дали някога в БЕЛ ще се изучават произведения, които наистина се четат? Нещо, което учениците имат ЖЕЛАНИЕ да прочетат. Поне по 1-2 произведения във всеки клас трябва да бъдат извън довоенната история на България. А в часове по история за периода 1944-1989 задължително четиво трябва да бъде "Тайните фалити на комунизма", полезно и за часовете по икономика каквито у нас няма.

  2. Анонимен
    #12

    4 е прав! Въпросът е не какво, а как се преподава и учи. Не е много сигурно, че трябва да се намалят часовете по български език за сметка на литературата. За да изразяваш добре мислите се в писмен вид /а и в устен/, трябва да си усвоил добре езика. Днес е пълно с "мислители", които са полуграмотни - и в училище, и след него. А за съдържанието на програмата... Нормално е да се изучават и анализират творбите, отразяващи национални, класови и социални кризи и борби. Има какво да се сподели около недоволството и протеста на човека срещу робията, насилието, лишението, несправедливостта и пр. Паралелите с днешното тъпо време са много!

  3. Анонимен
    #11

    Ангел Николов. МОН е най-абсурдното нещо, което може да сътвори единствено БСП. Там бъка от хора с интелект под абсолютната нула. Ако им отвориш учебните програми по който и да било предмет лъха на такава безнадеждна тъпота и олигофренизъм, като от парламентарните изяви на Местан. Не напразно по време на тройната коалиция този шарлатанин, агент на ДС, беше председател на парламентарната комисия по образованието. Тогава разни гъски от МОН се скъсваха да му се подмазват и го бяха обявили за човекът

  4. Анонимен
    #10

    Учебниците по литература са си де факто все същите като по живково време. В МОН всичко си е като тогава - истински бастион на комунизма, глупостта и невежеството.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  7. Анонимен
    #7

    Образователната ни "система" е все още сред най-допотопните в света. Защото все още не можем да се отървем от ЧЕРВЕНАТА ХИДРА. Независимо коя от главите й ни "управлява" - БСП,ДПС, НДСВ или ГЕРБ. Наред с пощите, железниците и т.н. тя остава един от ДИНОЗАВРИТЕ на "развития" социализЪм.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  9. Анонимен
    #5

    Експерти? Кои ли са те?

  10. Анонимен
    #4

    1, гръмни се и няма да се терзаеш с тези въпроси! Проблемът за мислещите хора е ясен - не какво, а как да се учи! "Какво" е исторически проблем и няма спор турците лоши или добри са, защото смисъла е дали един поробител (тиранин) е лош?! ДА ЛОШ Е!!! А ДАЛИ ИМРЕН Е ЛОША ... А ДАЛИ ИВАН Е ЛОШ, А? ЗАВИСИ КОЯ ИМРЕН И КОЙ ИВАН:))) още едно доказателство, защо дпс атака бсп са проблем!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.