Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Удар срещу ключови съюзници на Караджич в Босна

0 коментара

Върховният международен представител в Босна Пади Ашдаун е уволнил 60 висши босненски сръбски служители - 55 сърби и петима хъравти - заради несправянето им със задачата да арестуват издирвания от Хагския трибунал Радован Караджич.

Сред отстранените е председателят на парламента на Република Сръбска Драган Калинич, на когото се забранява всякаква политическа дейност, предадоха световните агенции.

Караджич "го пазят Бог и ангелите"

Уволнен съм заради Радован Караджич, а него го пазят Бог и ангелите, каза Калинич пред депутатите.

Ашдаун съобщи на пресконференция, че е решил да "отстрани тези хора от публични и партийни позиции" заради това, че пречат на мирния процес в Босна.

Новината дойде ден след като главният прокурор на трибунала в Хага Карла дел Понте заяви пред Съвета за сигурност на ООН, че издирваният от Международния трибунал за военни престъпления в бивша Югославия бивш политически лидер на босненските сърби Радован Караджич може да бъде заловен още в сряда.

Ашдаун използва правомощията си в Босна, за да разчисти хората, които се възприемат като пречка за мирния процес, договорен с Дейтънското мирно споразумение от 1995 г., с което бе прекратен най- кръвопролитният конфликт в Европа след края на Втората световна война.

По време на войната в Босна (1992 - 1995 г.) Драган Калинич бе министър на здравеопазването в босненското сръбско правителство. Председател на парламента бе три мандата, а от 1998 г. е начело на управляващата в момента Сръбската демократическа партия, която е обвинена, че помага на Караджич да се укрива от правосъдието.

Драган Калинич каза, че са уволнени още лица, които заемат различни постове в Република Сръбска и заяви, че ще се обърне към Европейския съд за правата на човека в Страсбург.

Сред уволнените е и министърът на вътрешните работи на републиката Зоран Джерич.

Каквито и да е съдебни действия срещу Ашдаун от страна на Калинич или другите засегнати, нямат особени шансове за успех. Съгласно мирното споразумение, върховният международен представител има право да налага закона и да отстранява всеки, който е пречка за мирния процес.

Според споразумението, властите в Босна, която е разделена на сръбска минидържава и Хърватско - мюсюлманска федерация, трябва да сътрудничат на трибунала на ООН за военните престъпления в бивша Югославия.

Причината за отстраняването на Калинич и от председателството на парламента, и от партийния пост, е недостатъчното сътрудничество на Република Сръбска с Хагския трибунал, поради което Босна и Херцеговина не бе приета в програмата на НАТО Партньорство за мир на срещата на върха на алианса в Истанбул.

Пади Ашдаун каза във вторник, че лидерите на НАТО са решили на срещата да не отправят покана към Босна, тъй като страната не е изпълнила международните си ангажименти към Хагския трибунал и за този пропуск са обвинили лица в Република Сръбска, които поставят пречки.

Най- сериозната атака срещу мрежата на издирвания лидер

Ашдаун обяви, че подготвя мерки, които "ще намалят влиянието на онези, които искат да поставят пречки пред напредъка на Босна към стабилността, просперитета и върховенството на правото".

Същевременно американски и португалски войници от ЕСФОР засилиха контрола на всички гранични пунктове между Босна и Херцеговина и Сърбия и Черна гора на река Дрина, съобщи радио Б-92.

Командирът на частта на граничния пункт Каракай край Зворник Трейси Колард заяви пред журналисти, че става въпрос за обичайна акция за намиране на скрито оръжие. Войниците от ЕСФОР проверяват багажниците на автомобилите и преглеждат документите на пешеходците, които преминават границата през стария пешеходен мост на река Дрина заедно с представители на държавната гранична служба на Босна. Запитана дали тази акция е свързана с арестуването на обвинените от трибунала в Хага, Колард отговори кратко, че не е запозната с това.

В изказването си пред Съвета за сигурност на ООН във вторник Карла дел Понте отказа да каже какво я кара да смята, че този път Караджич наистина ще бъде заловен.

Караджич и бившият босненски военен лидер Ратко Младич бяха обвинени от трибунала в Хага през 1995 г. в геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени по време на войната в Босна (1992-95г.). От тогава двамата се издирват.

ЕСФОР имат заповед да арестуват Караджич, но опитите за залавянето му, последният през април в Пале - бившата крепост на Караджич източно от Сараево, бяха неуспешни. Смята се, че той сменя местонахождението си по няколко пъти на ден и има широка мрежа от привърженици, които осигуряват укритието му.

Според прокурорите в Хагския трибунал, висши политици и офицери по сигурността в босненската Република Сръбска блокират ареста на Караджич.

Очаква се Ашдаун да обяви и други мерки, включително и финансови санкции срещу структури на босненската сръбска полиция, заради провалите им по залавянето на Караджич.

Това е най-голямата предприемана досега атака срещу мрежата на бившия босненски сръбски лидер.

Сътрудници на Дел Понте посочиха, че е оказан нов натиск върху сръбските представители в Босна, които наскоро са били убедени да дадат нови доказателства за масови гробове във връзка с доклада за клането в Сребреница през юли 1995 г.

На различни форуми през последните месеци Дел Понте е изразявала надеждата си Караджич да бъде арестуван до края на годината, като за последен път заяви пред журналисти своята убеденост, че това ще стане до края на юни 2004 г.

Издирваните се опитват да печелят време

Международният трибунал за бивша Югославия, както и трибуналът за военните престъпления в Руанда, са организирани с мандат на ООН.

Макар че няма обявен краен срок за осъществяване на арестите, разследванията трябва да приключат до края на 2004 г., а съдебните процеси - до края на 2008 г.

Във вторник Дел Понте обяви пред Съвета за сигурност на ООН, че трибуналът е в "окаяна бюджетна и финансова ситуация".

Тя също така посочи, че дадените от съвета крайни срокове означават, че "издирваните и техните защитни мрежи се опитват да печелят време до 2008 г. с надежда да избегнат правосъдието, като вярват, че оставащото време за изправянето им пред Хагския трибунал скоро ще свърши".

Белград обвинен, че не сътрудничи на Хага

Дел Понте каза, че се издирват общо 20 обвиняеми за военни престъпления, сред които и Караджич, а 15 от тях се смята, че се крият в Сърбия и Черна гора.

Следващата година ще се навършат 10 години откакто Караджич и Младич са издирвани от съда.

Карла дел Понте обвини властите в Белград, че не сътрудничат с трибунала.

Тя съобщи, че 12 дела могат да бъдат прехвърлени на национални съдилища в бившите югославски републики, ако съдиите в Хага вземат такова решение. Дел Понте добави, че прокуратурата на Хагския съд ще приключи с разследванията и ще оповести последните обвинителни актове до края на годината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.