Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна може да не успее да изгради отбранителни укрепления преди началото на руската офанзива

8 коментара
Володимир Зеленски по време на инспекция на отбранителните съоръжения в сряда в Сумска област

Изградена през зимата на 2022–2023 г. на окупираните територии дълбокоешалонирана защитата позволи на руската армия да предотврати пробив на украинските войски по време на миналогодишната контранастъпление. Сега Украйна се готви за отбрана, тъй като липсата на боеприпаси и оръжие принуждава войските ѝ да отстъпят на източния фронт.

Но изграждането на укрепления започна твърде късно, опасяват се някои експерти и политици. Укрепленията може да не са достатъчно подготвени, за да отблъснат голямо настъпление на руските войски и да устоят на авиацията, която започна активно да използва планиращи бомби. Руските самолети могат да ги изстрелват от 70 км от фронтовата линия, а мощността им позволява да изравняват със земята бетонни конструкции.

Къде е защитната линия?

На 11 март президентът Владимир Зеленски обяви, че в Украйна се изграждат три линии от отбранителни укрепления с дължина 2000 км. Едва след като украинската армия не успя да пробие руската отбрана по време на миналогодишната офанзива, "разбрахме, че би си струвало да направим нещо подобно", оплаква се бившият украински ротен командир Евгений Дикий в разговор с Financial Times.

"От миналото лято предупреждаваме, че е необходимо да се изградят укрепления в промишлени мащаби, като се включат съответните министерства и местни военни администрации, за да се изградят бързо отбранителни линии и да ги направят изключително силни", казва Ростислав Павленко, депутат от Върховната Рада. Трябваше да се започне още по-рано - в края на 2022 г., когато руската армия започна активно да атакува Бахмут (който в крайна сметка украинците трябваше да предадат през май 2023 г.), казва Валентин Бадрак, директор на Киевския център за изследване на армията, конверсията и разоръжаването. Военното ръководство обаче беше "в известна еуфория", вярвайки, че западните доставки на оръжие "никога няма да спрат" и ние само ще напредваме и няма нужда да изграждаме отбранителни укрепления, казва Бадрак пред Financial Times.

Тяхното отсъствие играе роля за поражението при Авдеевка и за факта, че след превземането му руските войски продължават да напредват, заемайки, макар и бавно, селата около града. "Къде е втората линия на защита?", обърнаха се наскоро към ръководството на армията известните фотографи Константин и Влада Либерови, които от две години правят военни репортажи и са били в Авдеевка по време на отстъплението.

През ноември, след провала на контранастъплението, Зеленски обсъди с ръководството на армията необходимостта от актуализиране на стари отбранителни структури и изграждане на нови. През декември той публично обяви, че това ще бъде направено. Но едва през февруари премиерът Денис Шмигал обяви, че за това са отпуснати над 30 милиарда гривни, или над 800 милиона долара - 524 милиона долара от бюджета и 280 милиона долара от други източници. Малко преди това командирът на сухопътните сили Александър Сирски, който след това беше назначен за главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна през февруари, обяви, че Украйна преминава от настъпление към "активна отбрана".

Прекалено късно

"Най-накрая започнаха да ги строят. Но вече е прекалено късно. Реално те започнаха миналия месец", казва депутатът от Върховната рада и бивш вицепремиер Иванна Климпуш-Цинцадзе. Според председателя на Харковската областна държавна администрация Олег Синегубов едва на 1 март е започнало изграждане и ремонт на отбранителни укрепления, които ще включват бариери, способни да спрат бронирани машини, и минни полета. Той не може да предвиди датата на завършване на строителството. Но бивш висш военен командир смята, че Украйна може да няма достатъчно мини, за да изгради силна защита и войници, които да окомплектоват позициите.

Украинските власти все още обсъждат условията на мобилизацията, по време на която се планира да бъдат мобилизирани около половин милион души. Все пак те ще трябва да преминат военно обучение. Междувременно Зеленски наскоро подписа указ за демобилизация на онези, които се бият от началото на войната.

Междувременно Владимир Путин, според източници на "Медуза" близки до неговата администрация е "почувствал слабостта" на Украйна и е "готов да стигне до победния край", включително отново да се опита да превземе Киев и Харков. Командването на руската армия смята, че е в състояние да превземе Харков. Предвижда се да го вземе под обсада, за да не го "превърне във втори Мариупол".

Копай, копай, копай

Офанзивата на руската армия, според анализатори, може да започне в края на пролетта или началото на лятото. В района на Чернигов, разположен на пътя от границите на Русия и Беларус към Киев, през ноември започнаха да се монтират бетонни противотанкови бариери - "зъби на дракон" по границата. Строителството на първата отбранителна линия се очаква да приключи до края на пролетта, казва за FT Ярослав Слесаренко, ръководител на областния отдел за капитално строителство. "Ние строим там, където врагът лесно премина през 2022 г.", в началото на инвазията, обяснява той. През 2023 г. разходите за отбрана в регионалния бюджет възлизат на 7,6 милиона долара, но тази година вече са получени 20,5 милиона долара за изграждане на първата линия. По-късно тази година бюджетът ще получи повече от 20 милиона долара за отбрана, включително за подготовка на втора линия.

В началото на март ръководителят на Запорожка област Иван Федоров каза, че военни и цивилни изпълнители изграждат отбранителни съоръжения денонощно. В сряда Зеленски посети укрепителните работи в Сумска област (разположена между Харковска и Черниговска област). "Строителството продължава", каза той.

За да издържим на планиращите бомби, които изиграха основна роля при превземането на Авдеевка от руската армия, "имаме нужда от много дълбоки структури", казва Павленко. А на източния фронт войник на име Юджийн казва пред Financial Times: "Ако не искаме да загубим още повече от земята си, трябва да копаем, копаем, копаем."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Г. Димитров
    #8
    Отговор на коментар #6

    Щото никой не ги е крънкал от западните данъкоплатци, бе сер-сем. Ти що не се придържаш към по-познатото ти ду.хане на членове вместо да се правиш на умен тук?

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  3. rusonefil
    #6
    Отговор на коментар #1

    Руски боклук, защо не питаш къде са парите за смешните Циркони и Кинжали?

  4. rusonefil
    #5
    Отговор на коментар #3

    Руски боклук, каквото стана и до сега за две и кусур години, тоест нищо.

  5. rusonefil
    #4

    Мисирките от Работнически Медиапул лично от Путин са узнали кога ще напада, та умуват какво нямало да успее Украйна.

  6. slon
    #3

    Посолството на Казахстан препоръча на съгражданите си да напуснат Одеска и Харковска области. Какво ли ще стане там.

  7. aleks nikolov
    #2

    Когато украинската армия превзе Херсон и настъпваше в Харковска област през есента на 2022, импотентната мумия Съливан и тъпакът Барнс възпрепятстваха даването на далекобойни ракети на Украйна , и замяукаха за мирни преговори с Путлер. Това даде възможност на Путлер да се окопае и да мобилизира нови сили. След това през лятото на 2023 стана ясно че САЩ са дали едва 14 процента от исканата помощ за лятната офанзива на украинците и че щурмови части не са взели участие в нея поради липса оръжие, а даването

  8. Г. Димитров
    #1

    Колко милиарда долара западна помощ беше "усвоена" миналата година за изграждането на тези съоръжения и къде потънаха въпросните пари (риторичен въпрос, отговорът е ясен).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.