Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украинските бежанци ще получат спецстатут в ЕС

Около 368 хиляди са избягалите в съседни страни на нападнатата държава

3 коментара
Хиляди пресякоха гранците на Украйна със съседките й, сн. ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия ще предложи да бъде задействана за пръв път директивата за временна закрила спрямо украинските бежанци. Това съобщи преди началото на извънредното заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в неделя еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон.

Става въпрос за предоставяне на статут на закрила на чужденците за времето на целия престой, достъп до трудовия пазар, до жилищно настаняване, до системите за здравни грижи, образование и за социална защита, или до средства за живот. Включено е също правото за събиране на семейства при определени изисквания.

Гордея се от съпричастността, изразена от европейските граждани с украинските бежанци, заяви Йохансон. Тя нарече руското нахлуване в Украйна "ужасна агресивна война".

Еврокомисарят изрази готовност да предложи осигуряване на помощ за страните, приемащи бежанци. По нейните думи от Украйна в ЕС досега са дошли около 300 хиляди бежанци, но този брой се очаква да расте. Предвижда се в четвъртък следващата седмица Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи да се събере на ново заседание.

Приблизително 368 000 души са избягали от Украйна в съседните ѝ страни след началото на руската инвазия в четвъртък и този брой продължава да расте. Това съобщи в туит Службата на върховния комисар на ООН за бежанците, цитирана от Франс прес.

За същия период Полша е приела над 156 000 души, показват данни на полската служба за гранична охрана. В цялата страна хората се организират в социалните мрежи, набират средства, предлагат подслон, храна, работа и безплатен транспорт на бежанците.

Румъния съобщи, че на нейна територия са дошли 47 000 украинци, от които 22 000 са минали транзит, а 25 000 са останали в страната.

В Унгария са пристигнали над 71 000 бежанци от четвъртък, съобщи полицията.

Хиляди са и търсещите спасение от войната в Унгария и Молдова.

Всички те са жени, деца и възрастни хора, тъй като на мъжете от 16 до 60 години е забранено да напускат Украйна.

В България също пристигат бягащи от руската инвазия. До момента през границата ни с Румъния при Дуранкулак са влезли десетки автомобили с българи и украинци, както и два автобуса – един от редовната линия Одеса-Варна-София и един, организиран от Министерството на външните работи. Междувременно Областният съвет на БЧК в Добрич обяви акция за подпомагани на украински граждани, които се очаква да пристигнат утре.

От чисто икономическа гледна точка аз лично смятам, че всички украински бежанци са добре дошли у нас, тъй като ние сме 6.5 милиона, България се обезлюдява, всеки работодател споделя, че няма работна ръка. Това коментира Даниел Лорер, министър на иновациите и растежа, пред бТВ в неделя сутринта.

По думите му в рамките на стотици и може би хиляди бежанци няма да имаме никакъв проблем да ги настаним както по неизползвани хотели, така и по студентски общежития.

Той отправи призив към работодателските организации да не питаме само какво ЕС може да направи, а да питаме какво ние можем да направи за Украйна. Тази солидарност ще се отплати многократно на страната ни, когато конфликтът приключи, посочи министърът. По думите му българските работодатели вече заявяват готовност да наемат украински работници, когато и ако те дойдат. Сферите, в които това се прави са на практика всякакви – земеделие, строителство, инженерство, информационни технологии и други области.

Въпросът е държавата да съумее да канализира процеса, така че, ако тези хора стигнат до България, да можем лесно да ги включим в пазара на труда. "Ние сме макроикономически една от най-стабилните държави в Европа с най-нисък дълг", каза още министърът на иновациите и растежа.

На въпрос как точно ще стане тази подкрепа към бежанците той посочи, че първоначално това ще стане чрез настаняване, храна, ако необходимо, и лесен достъп до трудовия пазар.

На въпрос за ефекта от следващите икономически санкции от страна на ЕС, САЩ и Великобритания към Русия - изключване от системата СУИФТ и блокиране на активите на руската централна банка, министър Лорер коментира, че специално блокирането на руската банка е безпрецедентен ход от страна на международната общност. Това по думите му е чудесна мярка да намали възможностите за водене на война от страна на Русия. В дългосрочен план обаче тревогата ми е каква цена Русия и руския народ ще платят за тази военна авантюра, коментира той.

"България е заедно с ЕС и ще намерим заедно решенията, защото ефектът на тези санкции засяга еднакво всички. Днес е много важно да мислим стратегически – къде е българският интерес за България и българската икономика. Когато тази война свърши ще има нов План за възстановяване и развитие и колкото по-солидарни сме сега, толкова по-добре ще стоим на масата тогава, когато този план ще се дефинира отново", коментира Даниел Лорер.

По отношение на настоящия план за възстановяване и развитие , по който текат дебати за корекциите, министър Лорер призова опозицията да „бъдат поне за малко конструктивна опозиция. В състояние на война, толкова близо до България, процедурите на които бяхме свидетели по приемането на бюджета, показват една най-малкото неотговорна позиция спрямо истинския интерес на България, който е да има работещ бюджет и работещо правителство, за да можем да посрещнем всички кризи“, каза той.

В коментар за появилите се призиви от страна на Демократична България за оставката на министъра на отбраната ген. Стефан Янев, заради неговата „доста уклончива формулировка за събитията в Украйна Даниел Лорер каза: "Това е война и това е най-важният приоритет в момента за българската външна политика". На въпрос дали евентуалната оставка на министър Янев крие риск от падане на цялото правителство и предсрочни избори Лорер отговори с "не мисля".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Zlatan
    #3

    По бТВ дадоха млад българин в Киев, който плаща да спи в бомбоубежище по цени на хотел. Добре дошли в България бендеровски нацисти...........

  2. boriana
    #2

    Както се разбра украински граждани с български корене не се натискат да дойдат. Говорих вчера на митинга с един такъв. Изразих опасенията, че тези хора са силно съветизирина и русифицирани. В този смисъл не ни трябват, за да попълнят и без това много руски граждани с имоти в нас. Иначе казано, Петата колона. Той ми обясни, че се деляли на две групи- такива които наистина са съветизирани и други - зрящи.

  3. mediaman
    #1

    Има неща които никога няма да бъдат забравени. И русия ще се покрие с вечен срам и презрение от нормалния свят. И това е техен избор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.