Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия запазва граничния контрол, оградите в Европа се множат

0 коментара

Германия удължи до средата на февруари контрола по границите си заради миграционната криза, а Австрия стана поредната европейска държава, която ще издигне ограда по част от границите си.

Германското правителство въведе проверки по границите в средата на септември, а сега обяви, че не е настъпила никаква значителна промяна в притока на мигранти и мярката ще остане в сила.

Първо мярката беше за един месец, а после беше удължена на два пъти с по още един месец.

В края на октомври германското министерство на вътрешните работи предупреди Европейската комисия, че смята да удължи за три месеца контрола по границите, този път въз основа на членове 23 и 24 на Кодекса за Шенгенските граници за временно въвеждане на граничен контрол по вътрешните граници в Шенгенската зона.

Австрия, която също се оказа част от маршрута на мигрантите към богатите страни в Западна и Северна Европа, обяви, че ще построи 3.7-километрова ограда по най-натоварената си граница със Словения. На следващ етап съоръжението ще бъда удължено.

"Става въпрос за елементарно съоръжение, чиято цел е просто да маркира ясно границата (...) Не можем да говорим за "затваряне на границите", обясни Йозеф Остермайер, федерален министър по въпросите на изкуствата, медиите и конституционните въпроси.

По-рано тази седмица и Словения започна да строи ограда по границата с Хърватия, а Швеция върна граничния контрол.

В петък шефът на кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан - Янош Лазар съобщи, че

Унгария е готова бързо да издигне ограда и по границата с Румъния, ако развитието на мигрантската криза в Европа го наложи.

Лазар посочи, че мигрантите, преминаващи през Балканите, може да се опитат да стигнат до Унгария от Румъния, ако Словения и Австрия спрат да ги приемат.

При това положение Унгария ще издигне нова гранична ограда, добави той.

Унгария затвори границите си със Сърбия и Хърватия с огради за мигрантите, чийто поток беше отклонен към Словения на път към Германия и други богати страни от ЕС.

Лазар повтори официалната позиция на Будапеща, че нито Унгария, нито Европа се нуждаят от имигранти.

Норвежкият премиер Ерна Сулберг обаче отхвърли призивите на някои кръгове в Норвегия да бъде затворена границата с Русия, през която в кралството пристигат хиляди бежанци от Близкия изток.

В статия във вестник "Афтенпостен" тя пише, че подобна мярка би била твърде сложна за прилагане и че би нанесла повече вреди, отколкото ползи. Но въпреки всичко ситуацията в пограничната зона изисква бърз отговор.

Министър-председателката посочва, че повечето от пристигащите кандидати за убежище не бягат от войни и не се нуждаят от закрила. Още идната седмица може да влязат в сила поправки в законодателството, които да позволят кандидатите за убежище, които имат визи за Русия, студентски или туристически, или разрешителни за пребиваване, да бъдат връщани там по ускорена процедура. Сулберг препоръчва също да се затегне режимът на контрол над кандидатите за убежище и властите да могат да гарантират, че влезлите в страната бежанци няма да изчезнат, докато се разглеждат документите им. Иначе, допълва тя, Норвегия както и досега, ще приема хората, които бягат от войни и преследвания в родината си.

От началото на годината по данни, публикувани в петък, в Европа през Средиземно море са влезли 812 230 мигранти и бежанци.

Най-много бежанци и мигранти са влезли в Гърция /666 502/, след това в Италия /141 777/, сочат данните, съобщи Международната организация по миграциите, базирана в Женева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.