Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Унгария и Полша изграждат ос за разширяването на Европейския съюз

0 коментара

Унгария и Полша, две от водещите централноевропейски държави, които се надяват да се присъединят към Европейския съюз през 2004 г. обявиха в края на миналата седмица, че ще работят в по-тясно взаимодействия в крайния период на преговорите с ЕС. Очаква се новият съюз, предназначен да преодолее стари съперничества и да упражни натиск за осигуряването на най-добри условия за членство в Евросъюза, да се разшири с участието и на други страни-кандидатки в района.

Европейският съюз реши, че 10 бъдещи членове сигурно ще могат да приключат преговорите за влизане в съюза до края на тази година и ще бъдат готови да се присъединят към 15-членния блок през 2004 г. на време, за да предложат свои кандидати на следващите избори за Европейски парламент. Преди да могат да влязат в Евросъюза нови страни-членки трябва да се съгласят да приемат изцяло законодателство на ЕС, изложено върху 80 000 страници. Голяма част от тази работа е свършена. Но крайните преговори са съсредоточени върху по-спорни въпроси като субсидиите, които съюзът ще отпусне на бедните селски стопани в централноевропейските държави и на по-слаборазвитите райони, където индустрията от периода на Съветския съюз рухна, а безработицата е голяма.

Неотдавна Европейската комисия предложи новите членове на Евросъюза да получат само четвърт от преките субсидии за селското стопанство, предоставяни на сегашните страни от съюза. Едва след постепенно увеличение в рамките на периода до 2013 г. те ще достигнат пълен размер.

Брюксел се опасява, че ако предостави още от първия ден на членството пълния размер на субсидиите, то това ще струва скъпо на Евросъюза и ще обезсърчи фермерите да осъществяват реформите, необходими за усъвършенстване на техните често изостанали методи на селскостопанска дейност.

Страните-кандидатки реагираха, както се очакваше, с огорчение. Моментът, в който решението на Еврокомисията бе обявено, бе особено деликатен за управляващата в Унгария десноцентриска коалиция, на която ѝ предстои да се яви на парламентарни избори през април.

След разговори с полския си колега унгарският външен министър Янош Мартони заяви, че кандидатките ще работят в по-тясно взаимодействие помежду си при контактите с Брюксел, въпреки че всяка страна ще продължи да бъде оценявана по достойнство щом отговори на критериите за влизане в ЕС.

Двете страни смятаме, че трябва да засилим сътрудничеството помежду ни", изтъкна Мартони пред журналисти, като добави, че това ще бъде основната тенденция в преговорите между премиерите на Вишеградската четворка - Полша, Унгария, Чехия и Словакия, на срещата им в Будапеща по-късно този месец.

"Съгласно това сътрудничество, ще трябва да изясним кои са общите елементи на нашите /четири/ гледни точки. Ще поддържаме контакт", заяви Мартони.

Полският външен министър Влоджимеж Чимошевич приветства по-тясното сътрудничество между страните-кандидатки, като добави, че то ще разпростре и към т.нар. Люксембургска шесторка - страните, които започнаха преговори за членство в Евросъюза през 1998 г. Това са Унгария, Полша, Чехия, Кипър, Словения и Естония. Словакия, Латвия, Литва, Малта, Румъния и България откриха преговорите за присъединяване към ЕС по-късно, като последните две страни се очаква да се присъединят по-късно от останалите в рамките на десет години.

"Ние не сме съюзът /ЕС/. Европейският съюз има обща позиция, а ние не. Но сме съгласни помежду си с общите елементи на нашите различни гледни точки", посочи унгарският външен министър.Той също изтъкна значението страните да поддържат контакт.

"Ако се възпротивим на дискриминацията спрямо фермерите, то това със сигурност ще засили позициите ни на преговорите", посочи полският му колега.

Унгария настоява за еднакво отношение към членовете на Европейския съюз и кандидатите за него в сферата на субсидиите на селското стопанство и на структурните фондове, които имат за цел да бъдат подпомогнати по-бедните райони, тъй като това е единственият начин за конкуренция в рамките на единния пазар на ЕС.

"Ще настояваме за равни условия на конкуренция и ще се опитаме да наложим тази позиция в преговорите, за които сме напълно наясно, че ще бъдат трудни", посочи Мартони.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.