Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

USAID недоволна от здравеопазването, околната среда и обществените поръчки у нас

8 коментара

Здравеопазването, околната среда и обществените поръчки са публичните сектори, в които Американската агенция за международно развитие (USAID ) не е успяла да постигне набелязаните реформи за периода, в който работи у нас - от 1995 г. до предстоящото си оттегляне през юни 2007 г. Това посочи директорът на USAID Майкъл Фриц пред журналисти  в неделя.

В сферата на здравеопазването липсваше политическа воля за реформа, сегашното правителство предприема някакви стъпки в тази насока и работи със Световната банка по такъв проект, но все още има сблъсъци на партийни и съсловни интереси, посочи Фриц.

Той изрази своето разочарование от това, че в първите години на присъствието си в България агенцията е предоставила финансиране за изграждане на някои от националните паркове на страната, а сега политиците не запазват постигнатото, което е толкова важно за туризма и за опазването на природата.

Така шефът на USAID се опита дипломатично да намекне за проблемите с НАТУРА 2000 и отлагането на десетки защитени територии, сред които и национален парк "Странджа", за включване в европейската  екологична мрежа.

Като друг сектор, от чиито реформи не е особено доволен, Фриц посочи обществените поръчки. Ние положихме много усилия за промяна на законодателството при обществените поръчки и изграждането на регистър за тях, защото знаем, че секторът е най-податлив на корупция, каза той. Той обърна внимание и на важността на концесиите, които са близки до обществените поръчки, по отношение на инфраструктурата като летища и пътища.

Американската агенция за международно развитие не се занимава пряко с корупцията, но чрез проектите, които реализира, като червена нишка се опитва да увеличава прозрачността на  работата на институциите, посочи още Майкъл Фриц.

По думите му USAID e постигнала много добри резултати в тази посока в работата си с местното самоуправление. Той даде за пример изграждането на електронна система за гласуване в десет общини, при което гражданите могат да видят кой градски съветник  за какво дава своя глас. Майкъл Фриц посочи, че за 17 години работа в България агенцията е предоставила безвъзмездно 50 млн. долара в подкрепата на общински реформи от общо над 600 млн. долара финансова помощ за страната ни през този период.

Агенцията си тръгва от България, защото работи само в държави, които имат нужда от подпомагане на реформите си, а страната ни като член на ЕС вече е развита.

Най-често срещаната опасност при оттеглянето на USAID, установена в практиката, е забавянето или блокирането на проектите, които са подпомагани от агенцията, коментира Емил Савов, програмен директор на Инициатива местно самоуправление. В отговор на въпрос къде това може са се случи, той посочи, че не смята, че това няма да се случи у нас.

Фактически и след оттеглянето си Американската агенция за международно развитие ще продължи индиректно да подпомага българските малки общини със сключено гаранционно споразумение с банка "Биохим" за кредитиране на необходимите 20% средства за кандидатстване с проекти по еврофондовете, отбеляза Кирил Киряков, старши съветник по местно самоуправление в USAID. Гаранционното споразумение е за 15 млн. лв., с които агенцията покрива половината от банковата гаранция за заема за европроект. Досега две общини са се възползвали от тази възможност, тепърва техният брой ще нараства, прогнозира Киряков.

До оставащото време на работа на USAID се очаква да приключи проектът за разширяване на общинските данъчни правомощия и в местната власт да остават правата върху четири вида данъци, от които основните са върху имотите и върху автомобилите, отбеляза Савов. Според него това трябва да стане преди местните избори наесен и приемането на държавния бюджет за догодина, за да може да се разчете балансът в публичния сектор и новите кметове и общински съвети да работят при ясна визия и правила.

Като друга важна цел той посочи реформата в избора на общински съветници, който да е мажоритарен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Напуснал
    #10

    е да подпомага страни в развитието им със съвети по американски. в сащ има проблеми, но не и в защитените им територии. за разлика от България там законите се спазват. затова беше нужно присъствието на програмата. за нещастие тя беше побългарена от скапаняците в БГ. тези същите ще си останат нещастници. и техните поколения ще са поколения на нещастници.

  2. Българин
    #9

    Ами здравеопазването и околната среда са проблем и за самите сащ. да оправят себе си пък после другите. мериканците да си стоят в мериката, не ни трябват тука.

  3. chetete, de!
    #8

    za 600-te miliona se razbira ot statijata,ama njakoj trjabva da chete, predi das pishe komentari - за 17 години работа в България агенцията е предоставила безвъзмездно 50 млн. долара в подкрепата на общински реформи от общо над 600 млн. долара финансова помощ за страната ни през този период.

  4. Мартина
    #7

    Вие се грижете за това кой харчи нашите пари. За техните има кой да се грижи. Важното е ,че USAID и други подобни формирования имат положително значение за България защото насочват вниманието на света върху неуредиците (меко казано) в България.

  5. Алекс
    #6

    USAID може да изготви доклад, в който посочи какво е похарчила, за какви проекти и кои лица точно са провалили резултатите от проектите.Така иституцията ще допринесе за последно за по-голяма прозрачност.

  6. AAa
    #5

    Gospodine ot oficialnia site na agenciata : USAID has invested over $4.5 million toward achieving commercial law reform in Bulgaria, and only through continued dedication and hard work by these institutions and professionals will the reformsinitiated by CLRP achieve long-term success.Kak razbrahte che sa 600 miliona?!!! Imate li predstawa kolko e celia bujet na agenciata? Ako tia harchi w Bg 600 miliona koko shte e bujeta i za ciala Evropa? 6 miliarda?! Proverete predi da pishete gluposti.

  7. данъкоплатец
    #4

    Тази агенция всъщност използува парите на американския данъкоплатец за покани за скъпоплатени бивши щатски чиновници и политически свързани професори и всякакви лектори.Проверете в хотел Балкан (Шератон) сметките, платени от УСАИД и ще видите милиони похарчени от УСАИД за нощувки и храна по 500 долара на ден.Нормалният Българин не е видял нищо от тия 600 млн. похарчени от агенцията у нас. Естествено, няколко дестеки български служители преживяват в офиса над малкото НДК до Израелското посолство,

  8. bylgarka
    #2

    Dragi Napusnal,kato ne ste zapoznat s dejnostta na agenciqta interesno kak reshihte, che e pobylgarena. Moga da kaja samo, che programata na LGI beshe edna ot malkoto udyljeni w swetowen mashtab, tochno poradi dobrite rezultati, koito e postignala i to na fona na woenen konflikt w Iraq i wse po nabybwasht woenen biudjet.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.