Искаме срокът за освидетелстване да бъде намален, заяви председателят на асоциацията Евгения Адърска. Онкоболните настояват и експерт от НЕЛК да консултира получаването на лекарска експертиза. От организацията предлагат това да става чрез зеления телефон на АПОЗ.
Искаме да се създадат специализирани ТЕЛК-кабинети към отделните диспансери. Така ще се намали и потокът от граждани пред ТЕЛК, обясни Адърска.
По думите на д-р Кънчо Райчев, директор на НЕЛК, експертизите за инвалидност трябва да се издават само за хората в трудоспособна възраст - между 16 и 65 години.
Той припомни, че по сега действащата система, ТЕЛК-решения могат да получат всички граждани, без значение на каква възраст са. В момента 75% от получилите ТЕЛК-решения са пенсионери. Според Райчев това се дължи на факта, че освен редовната пенсия пенсионерите имат право и на инвалидна.
Социалното министерство също предприе мерки за по-строг контрол над ТЕЛК-решенията. Според социалния министър Емилия Масларова издаването на фалшиви лекарски експертизи за инвалидност трябва да се криминализира. Според нея голяма част от ТЕЛК-решенията у нас са издадени неправомерно.
Към момента хората с увреждания в България са около 850 000 души, което повече от една десета от населението на страната.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент