Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В руски град въведоха данък "дъжд" за гражданите, властите отричат

9 коментара
В руски град въведоха данък "дъжд" за гражданите, властите отричат

В руския град Кунгур, разположен на 1400 км югоизточно от Москва в Пермска област, комуналните власти въведоха нов местен данък за отвеждането на дъждовната вода, защото от покривите тя отива в канализационната система, съобщи градският вестник "Искра".

Жителите са смаяни и се възмущават, защото така или иначе плащат местен данък за всички разходи на общината, но  администрацията е непреклонна. Темата е сред обсъжданите и в социалните медии.

"Таксата се въвежда на основание на заповед на регионалната служба по тарифите от 31 януари 2018 г., номер СЕД-46-09-24-12, която е влязла в сила на 12 февруари".

Жителка в блок на Транспортната улица в Кунгур показа във вестника квитанция за комунални услуги, според която новата такса се е появила през май. "Седем рубли на месец (около 20 стотинки– бел. ред), начислени направо за два месеца ", каза тя.

Сумата не е голяма, но жителката поискала обяснение от компанията "Наш дом", която обслужва зданието. Там обяснили, че водата, стичаща се от покрива по улуците и кюнците, накрая влиза в канализацията: "Ето за това вземат такса".

От компанията обаче също били изненадани, защото водата от покрива на този блок се излива в двора, попива в земята или изсъхва на слънцето и няма пряка връзка с канализацията.

Властите обаче са непреклонни. Те обясняват, че ако ще сняг да вали, след разтапянето си отива в канализацията, а освен това общинската фирма "Водоканал" трябва да търси допълнителни приходи, за да подобри финансовото си състояние. По тази причина таксата ще се начислява цяла година и няма да се влияе от сезоните.

За първи път идеята за "дъждовен данък" се появи в Биробиджан, столицата на Еврейската автономна област, която се намира близо до границата с Китай на транссибирската магистрала. Там от 1 януари 2017 г. се начислява такса за отвеждане на дъждовната вода и стопения сняг, но само за юридическите лица. Причината бе заплахата от банкрут на биробиджанския "Водоканал".

Новото в Пермска област е, че разширява обсега на мярката и за физическите лица.

Заместник-кметът на града Андрей Дремин обаче заяви пред ТАСС, че няма въведен такъв данък. Според него става дума за отчитането на цялото количествата вода, което е подадено до дома. Разликата идвала от факта, че на общия водомер числото е едно, а след това на индувидуалните водомери е различно и сумарно от всички водомери се губело известно количество вода.

На практика по този начин жителите на града покриват загубата на вода по тръбите, става ясно от обясненията на Дремин. Той дава пример със спукана тръба, през която изтича вода.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lz2gkk
    #9

    До колкото се сещам и при нас го има тоя данък, но е само за тези, които са покрили голяма площ с бетон или асфалт и това препятства естественото изливане на дъждовната вода в земята.

  2. Bлaдo
    #8

    "...Коммунальные службы города Кунгур в Пермском крае с мая 2018 года стали взимать с местных жителей платеж по семь рублей в месяц за сточные, в том числе и дождевые воды. В начале 2017 года взимать плату за водоотвод осадков начали в Биробиджане, но тогда это касалось только компаний, а не физических лиц..." ================= не само че е вЕрно, но дори не за първи път! - явно пУтлерска рАссиъ е намерила нов начин да дере още кожи от окаяната гърбина на крепостните алкаши! Да се готвят и са данък "вОздух".

  3. Авакум Захов
    #7

    Данъкът е нужен, защото когато вали дъжд, водата се стича в канализацията, а и защото местното комунално дружество трябва да увеличи приходите си. Но този данък няма да се влияе от сезоните, защото в действителност няма нищо общо с дъжда. Направо да го нарекат данък "лошо управление" и да не заблуждават никого.

  4. Илиев Пешо
    #6
  5. Илиев Пешо
    #5

    Колко радост за някои... Ама се оказа че това си е малко... невярно.

  6. Bлaдo
    #4

    като се махнат три буквички от името на град куНГУр... - и всичко е ясно, логично и добре обяснено... Че и какво друго може да им се случи на крепостниците в далечните дебри на Сибирската джамахирия...? :-)))

  7. За събирането на големи количества дъждовна вода в САЩ се изисква специално разрешително!

  8. Лизи Гугуткова
    #2

    Страната на ужасите! А Руският историк и правозащитник Юрий Дмитриев вече не е само луд и производител на детска порн.графия. Той се оказа и педо.ил. Засега само заподозрян. Но нищо чудно скоро да бъде обявен и за истински такъв. Човекът, изследващ и разкриващ зловещите сталински репресии в руската автономна република Карелия, го мъчат заради истината!

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.