Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Скопие приемат формулата на Международната кризисна група за името

0 коментара

Предложението на Международната кризисна група за преодоляване на разногласията по името на нашата държава е добра основа за преговори, то е идеално, стига гръцката страна да го приеме, заяви премиерът Любчо Георгиевски снощи в неочаквано интервю за частния ТВ канал А 1 в Скопие.

В началото на тази седмица Международната кризисна група огласи доклад, в който се аргументира тезата, че решаването на въпроса с името на Македония е ключов елемент за стабилизирането на страната. МКГ предложи механизъм за обвързано използване на конституционното име Република Македония в ООН и в международната комуникация, докато в двустранните отношения с Гърция да се използва името "Горна Македония". Според доклада признаването на държавата под нейното конституционно име е желано и от македонците и от албанците в републиката.

Прегледът на членовете на МКГ е изключително влиятелна неправителствена организация, която по неофициални канали има достъп при оформянето на ключови преценки в Брюксел и Вашингтон.

Премиерът припомни, че от почти девет години от времето на бившия президент Киро Глигоров в международната комуникация Македония се назовава "Бивша югославска република Македония". Оттогава държавата се бори да бъде употребявано нейното конституционно име Република Македония, но поради съпротивата на Атина това все още окончателно не е постигнато, каза той.

Въпреки настояванията на водещата интервюто Биляна Секуловска, Георгиевски отрече досега в двустранните разговори с гръцките лидери формулата "Горна Македония" да е била обсъждана и той да е давал предварително съгласие за него.

Има един проблем, а той е, че другата страна в момента не приема това предложение, посочи премиерът, припомняйки, че Временното споразумение между Атина и Скопие за нормализиране на отношенията изтича през септември следващата година, докогато проблемът с името трябва да бъде решен.

Георгиевски отбеляза също, че в доклада на МКГ като главен виновник за кризата в Македония се посочва македонският фактор, "докато за албанския екстремизъм няма нито едно изречение". Георгиевски остро се противопостави на оценката в доклада, че основният проблем в Македония не е албанският екстремизъм, а "антиреформаторските сили", като поименно се посочват самият Георгиевски, председателят на парламента Стоян Андов и вътрешният министър Любе Божковски.

Отхвърляйки на няколко пъти острите обвинения към неговото правителство, намерили място в доклада, Георгиевски каза, че според него предложението за името е своеобразен "данайски дар", преди всичко защото в документа на МКГ главната вина за кризата в страната се хвърля върху македонската страна и върху македонските институции. Това е констатация, която ние решително не можем да приемем, каза в заключението на интервюто премиерът Любчо Георгиевски.

Реакциите в Скопие на предложението на МКГ за излизане от задънената улица с названието на Македония, като цяло са положителни. Забележката на някой медии се състои в това, че при използване на конституционното име Република Македония, в азбучниците на международните организации държавата ще попадне на буква Р- между Република Корея и Република Молдова. Това все пак е по-добре, отколкото сегашното положение, когато Македония е на T- The former Yugoslav Republic of Macedonia.

Днешният брой на в. Дневник, позовавайки се на неназовани дипломатически източници от Вашингтон, твърди, че през април или май догодина в Берлин ще се организира международна конференция за Македония. На тази конференция, която Дневник фриволно нарича "втори Версай", ще се реши окончателно въпросът с името на Република Македония и всъщност ще се затвори страницата с проблема Македония.

На конференцията ще участват и съседните на Македония страни, твърдят същите източници. Това изглежда правдоподобна рамка, за да може на един форум да се задоволят, както претенциите на Гърция, така и да се легитимира международното използване на конституционното име Република Македония. Според Дневник, преди конференцията ще бъде постигнат голям успех в преговорите между Скопие и Атина, за което заслуга ще има върховният представител на международната общност в областта на външната политика и сигурността Хавиер Солана. Солана ще бъде назначен за посредник на ЕС в диалога за различията по въпроса за името на Македония, твърди още изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.