Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В София заработи най-голямата хай тек лаборатория на НР в Европа

Премиерът: Българите са ненадминати в информационните технологии

4 коментара
Борисов разгледа уникалната лаборатория на НР в София

Американската компания "Хюлет-Пакард" (НР) откри в София единствената по рода си и най-голяма високо технологична лаборатория в Европа, в която ще се обучават студенти и ученици. Инвестицията надхвърля 10 млн. лв.

"Поздравявам американското правителство и ръководството на "Хюлет-Пакард", че избра възможно най-доброто място за инвестиции в Европа. Българите в сферата на информационните технологии са ненадминати. Убеден съм, че ви предстоят успехи през следващите години", каза премиерът Бойко Борисов, който откри новата придобивка.

В церемонията участваха още генералният директор на "HP България" Ираван Хира,  министърът на транспорта и информационните технологии Ивайло Московски и посланикът на САЩ Марси Рийс.

Откриването на лабораторията е най-голямата инвестиция от този вид в Европа на американската компания.

Български академични институции като Техническия университет – София, Софийския университет "Св. Климент Охридски", Нов български университет и Софийската професионална гимназия по електроника "Джон Атанасов" ще могат да използват технологичните ресурси на лабораторията за обучение на студенти и развитие на свои проекти.

По този начин "Хюлет-Пакард" осигурява на българските студенти и ученици достъп до най-новите световни технологии и възможност да се развиват като специалисти.

Изграждането на технологичната лаборатория на "Хюлет-Пакард" започна през 2012 г. Тя е разположена на територията на "Бизнес Парк София" на площ от 300 кв.м с окабеляване от 100 км и капацитет от 3600 машини.

Лабораторията e предназначена за симулиране на технологични и бизнес процеси и професионално усъвършенстване на експертите на компанията в България.

"Каня ви на 8 май на откриването на метрото. С него над 60 хиляди души на ден, за 1 лев, ще могат да идват за 7 минути от центъра до тук. По-големи удобства от това не може да ви създадем", каза премиерът Борисов.

"Признателен съм на екипа от български специалисти, благодарение на които от този момент българското образование ще може да използва най-високи технологични ресурси. Днес ние предоставяме най-новите технологии на ИТ специалистите в страната, за да черпят нови познания и да продължат да бъдат начело на иновациите в света", каза Теодор Хампарцумян, директор "Глобални отдалечени услуги" в "Хюлет-Пакард".

"Тази инвестиция е поредният израз на доверието на "Хюлет-Пакард" към България. Можем да се гордеем, че със създаването на центъра за обслужване на клиенти преди близо 10 години, ние сме пионерът на една водеща в момента в страната ни индустрия. От тогава ние не само открихме над 6000 работни места, но и инвестирахме в изключителни технологични решения в България, каквато е и лабораторията открита днес", заяви Ираван Хира, генерален директор на "Хюлет-Пакард" за България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #4

    Stack Overflow: „Най-талантливите програмисти на света не са в Калифорния, а в България”. Световният софтуерен портал Stack Overflow с 3,5 млн. потреб. публикува класация по държави на 14898 топ-програмисти с рейтинг над 5000 точки – изключително висок. Българските топ-програмисти са абсолютен световен лидер по рейтинг. Бълг. софт. индустрия е най-бързо развиващият се иконом. сектор - 15% 2014, 6% от БВП, над 1 млрд. дол. износ (90% - САЩ, Канада и Зап. Европа). В сектора работят 17 х. програм., за 2015 трябват още 22 х., а в скоро време 50 х. Ср. заплата 3150 лв., топ-програм. – 5-6000 лв.

  2. анита хегерланд
    #3

    Щом центърът за обслужване на клиенти /каквото и да означава това/ ще обучава студенти, той може да стане образователен център за кадри от ново поколение. Това може да бъде предпоставка да се развие тази индустрия: производство на "умни" очила, часовници, системи, които не са масово производство, но са част от световните новости в областта.

  3. Milev
    #2

    Браво! Къде са русофилите и Атака да плюят?

  4. milan
    #1

    Добро начало,трябва да се пуснат конкурси за български IT специалисти,които могат да се върнат в БГ,ако условията,които се предлагат ги удовлетворяват и дават възможност за развитие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.